Bradsot ovcí

Bradsot, nebo také snětivý zánět slezu, je velice rychle probíhající smrtelné onemocnění ovcí. Nejčastějším příznakem je náhlá smrt zvířete. Většinou se objevuje po zkrmení namrzlých okopanin.

Je to jedna z nemocí ovcí způsobených bakteriemi zvané klostridie. Proti bradsotu lze ovce chránit očkováním.

Původce

Původcem je bakterie zvaná Clostridium septicum. Je to větší tyčinka rostoucí za nepřístupu vzduchu. V prostředí je přítomná ve formě velice odolných spor, které přetrvávají v půdě pastvin a výběhů. V malém množství je také součástí normální střevní mikroflóry ovcí.

Klostridie při svém růstu produkují toxiny, které rozkládají tkáně.

Ke vzniku snětivého zánětu slezu je ale potřeba, aby byla sliznice slezu poškozena. Takovou poškozenou sliznici pak mohou osídlit klostridie a jemi vytvořené toxiny nejprve zvýší její propustnost a následně obrovské množství toxinů najednou dostane do celého těla zvířete. Vzniklá toxémie, přítomnost toxinů v krvi, masivní odumření buněk a celková zánětlivá reakce způsobí šok a rychlý úhyn zvířete.

Kromě zánětu slezu je Clostridium septicum také jedním z původců plynové gangrény, což je snětivý zánět měkkých tkání vznikající po kontaminaci ran sporami bakterie.

Vyvolávající příčiny

Primární zánět sliznice slezu, který umožňuje množení klostridií, je způsobený nejčastěji zkrmováním zmrzlých nebo namrzlých okopanin, případně travních porostů. Bradsot je proto nemocí vyskytující se na podzim a v zimě. Obvykle postihuje jehňata z předcházejícího roku.

Klinické příznaky

Nemocná zvířata jsou obvykle nalezena už mrtvá. Nemoc začíná horečkou, silnou apatií a kolikovými bolestmi a následným ulehnutím. Průběh je velmi rychlý.

Diagnostika

Vzhledem k průběhu nemoci se diagnóza určuje pitvou.

U uhynulých kusů nápadně rychle nastupuje rozklad, i přes to, že většinou dojde k úhynu v zimě za nízkých teplot. Sliznice slezu je překrvená, stěna slezu zesílená otokem a mohou být přítomné i vředy. V otiscích ze sliznice slezu by pod mikroskopem byly patrné větší gram-pozitivní tyčinky. Původce je možné potvrdit laboratorně.

Smrt ovcí po zkrmování namrzlého krmiva může mít na svědomí také plynová tympanie. Zkrmování okopanin obecně v sobě nese riziko ucpání jícnu větším soustem s následným nadmutím a udušením.

Z infekčních nemocí se náhlou smrtí projevují jiné klostridiové infekce, u starších jehňat především enterotoxémie. Dále přichází do úvahy pasteurelóza či motoličnatost.

Léčba

Bradsot nelze léčit.

Prevence

Základním preventivním opatřením je vakcinace ovcí.

Bradsot u jiných zvířat

Kromě ovcí postihuje nemoc i lamy a vzácně může onemocnět i koza.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto html tagy a attributy.

Copyright © 2021. MVDr. Tereza Ježková