Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Chlamydióza koček

Chlamydióza koček

Chlamydióza koček je bakteriální onemocnění horních cest dýchacích koček, které spadá do tzv. komplexu kočičí rýmy, nebo též kočičí chřipky. Je to poměrně častá nemoc, zodpovědná za 5 – 30 % všech případů rýmy koček.

Choroba je typická především zánětem spojivek a zánětem sliznice nosní a ústní dutiny. Sama o sobě není příliš nebezpečná a mírné formy do několika týdnů odezní. Při infekci komplikované jinými bakteriemi ale může zánět spojivek poškodit oko a neléčené infekce mohou přetrvávat dlouhé měsíce.

Kočičí chlamydie jsou též možným původcem mírných infekčních zánětů spojivek u lidí.

Původce

Původcem chlamydiózy koček je bakterie Chlamydophila felis. Je to gramnegativní bakterie se zvláštním životním cyklem, ve kterém se střídá infekční, avšak neaktivní forma, tzv. elementární tělísko, a metabolicky aktivní forma, která parazituje uvnitř buněk, retikulární tělísko. Množí se v buňkách sliznic, především ve spojivce.

Ve vnějším prostředí není Chlamydophila felis příliš odolná, ničí ji běžné čistící a dezinfekční prostředky, vysoké i nízké pH, při 50 °C hyne během 30 minut. Při pokojové teplotě však vydrží infekční několik dní.

Přenos onemocnění

Chlamydióza koček se přenáší přímým kontaktem mezi kočkami. Zdrojem infekce jsou především výtoky z očí, ale chlamydie jsou vylučovány též hlenem z nosu či z pohlavních cest. Velká část infikovaných zvířat jsou bacilonosiči bez příznaků, na první pohled zdravé kočky, které však roznášejí infekci.

Vyloučený není ani přenos nepřímý, přes kontaminované předměty, zvláště tam, kde žije na jednom místě hodně koček.

Průběh nemoci

Inkubační doba nemoci trvá 2 – 10 dní.

Chlamydióza koček začíná jako zánět spojivek s vodnatým výtokem, který začíná na jednom oku a do týdne se většinou přesune i na druhé oko. Přechodně se v počátku onemocnění může objevit i horečka a nechutenství. Podčelistní mízní uzliny bývají zvětšené.

K zánětu spojivek se může přidat vodnatá rýma s kýcháním a vodnatý výtok z očí se postupem času mění na hlenovitý až hlenohnisavý. Při sekundární infekci se výtok mění na hnisavý a takovýto zánět již může vést ke vzniku rohovkového vředu.

Infekce chlamydiemi též může probíhat zároveň s herpesvirózou nebo kalicivirózou. Nekomplikovaná chlamydióza trvá u koťat 2 – 6 týdnů, u dospělých koček do 14 dnů. Mnoho koček zůstává bez klinických příznaků.

Poruchy plodnosti

Infekce chlamydiózou bývá spojována i s poruchami plodnosti. Nemoc může vyvolat neplodnost, potraty či smrt novorozených koťat. U sajících koťat může vzniknout zánět spojivek v neotevřených očích, který se projevuje opožděným otevřením očí či vyklenutím zalepených očních víček tlakem zánětlivého sekretu.

Chronická chlamydióza koček

U chronické chlamydiózy příznaky zánětu spojivek přetrvávají déle než osm týdnů. Spojivky jsou zarudlé a výtok vodnatý. Kočky, které jsou dlouhodobými nositelkami chlamydií, mohou trpět i záněty spojivek, které se v důsledku vzplanutí infekce vracejí třeba při stresu nebo při jiném oslabení organismu. Tyto záněty obvykle trvají 5 – 15 dní.

Výskyt v populaci koček

Protilátky proti chlamydiím má až 45 % venkovských koček, obecně se s chlamydiemi někdy setkalo 5 – 10 % neočkovaných koček a chlamydie se vyskytují u 11 – 32 % koček s rýmou či zánětem spojivek. Onemocní především koťata ve věku 5-12 týdnů. Kočky starší dvou let jsou mnohem odolnější vůči infekci.

Diagnostika

Je téměř nemožné rozeznat chlamydiózu od ostatních nemocí komplexu kočičí rýmy jen podle klinických příznaků, zvláště poté, co obraz nemoci změní sekundární bakteriální infekce. Protože chlamydióza vždy postihuje spojivku, dá se víceméně vyloučit u koček, které mají pouze rýmu, bez postižení očí. Naopak podezření na chlamydiózu vzniká v případě častých či přetrvávajících zánětů spojivek.

Podobné příznaky však vyvolává mnoho jiných původců: herpesvirus, kalicivirus, reoviry, či mykoplasmata. Definitivní diagnóza se proto určuje pomocí PCR z výtěru ze spojivky.

Léčba

Chlamydie lze dobře léčit antibiotiky. Lékem volby je doxycyklin, zabírá také potencovaný amoxicilin, fluorochinolony, makrolidy či linkosamidy. Nejlepší je celková léčba, doplněná oční mastí či umělými slzami, protože zvlhčení povrchu rohovky ulevuje od pocitu pálení a řezání. Léčba doxycyklinem by měla trvat aspoň čtyři týdny, aby se předešlo návratu nemoci.

Prognóza je velmi dobrá, kočky se zcela vyléčí.

Ochrana proti nemoci

Šíření nemoci zabraňují základní opatření jako je dezinfekce a karanténa. V zamořených chovech lze preventivně odstavovat koťata už v 5 – 6 týdnech věku, společně se dezinfekcí, což zamezí infekci od dospělých koček. Proti chlamydióze je také možné chránit kočky očkováním.

Článek označen značkami: ,