Přeskočit na obsah

Chřipka fretek

Chřipka fretek je nakažlivá nemoc fretek. Jedná se skutečně o chřipku, způsobenou chřipkovými viry A nebo B a je to totožná chřipka, co trápí člověka. Fretky v domácnosti se nakazí nejčastěji od nemocných lidí, ale mohou dále šířit nemoc na jiné fretky a od nemocné fretky se může nakazit zase další člověk.

Fretky jsou natolik vnímavé k nákaze lidskou chřipkou, že jsou používány jako laboratorní model k výzkumu patogeneze nemoci, k vývoji vakcín a léků.

Většinou se jedná o mírné onemocnění horních cest dýchacích. Chřipka fretek trvá maximálně 7–14 dní a smrtnost je nízká.

Původce

Původcem chřipky fretek je orthomyxovirus, pravý chřipkový virus. Fretka může onemocnět chřipkou způsobenou influenza virem A nebo B.

Orthomyxoviry jsou obalené viry nejčastěji kulovitého tvaru, 80–120 nm velké. Obsahují několik vláken RNA a jsou známé svojí neustálou proměnlivostí a tvorbou dalších a dalších kmenů.

Fretky mohou onemocnět všemi sérotypy chřipkového viru, které dokáží napadnout i člověka, včetně ptačí chřipky H5N1.

Dezinfekční prostředky

Viry chřipky přežívají na znečištěných površích až dva dny, ničí je ale všechny běžné dezinfekční prostředky. Navíc virus likvidují i tuková rozpouštědla a detergenty včetně mýdla, také pH nižší než 5, UV záření a suché teplo nad 38 °C působící 30 minut.

Přenos chřipky fretek

Fretka se nakazí nejčastěji od nemocného člověka, ale chřipku na ní může přenést také jiná fretka nebo prase. Největší význam má přímý přenos, je to kapénková infekce. Druhým, méně významným způsobem je pozření znečištěného krmiva.

Epizootie chřipky u fretek jsou možné, ale navazují na epidemie chřipky u lidí.

Jak se chřipka u fretek projevuje

Chřipka fretek je akutní onemocnění, které trvá nejčastěji 3–5 dní. Vysoká nakažlivost viru pro fretky znamená, že nemocnost je skoro stoprocentní, ale úhyny jsou vzácné a omezují se na velmi mladé fretky nebo fretky s narušenou imunitou.

Nemoc se projevuje jako onemocnění horních cest dýchacích, fretky mají horečku, kýchají a trpí vodnatým výtokem z očí a nozder. Další příznaky jsou méně časté: Zánět spojivek, zánět kůže v okolí očí nebo nosu, zánět středního ucha a nebo netečnost a dušnost, která doprovází postižení průdušek a plic.

Po experimentální infekci virem vysoce virulentní aviární influenzy H5N1 se kromě zápalů plic povedlo vyvolat i příznaky postižení mozku a míchy, jako jsou nekoordinované pohyby, ochrnutí pánevních končetin a zkroucení hlavy na stranu.

Diagnostika

Nejvíce podobnou nemocí u fretek je psinka, což je ale mnohem závažnější, pro fretky smrtelná nemoc.

Mírné horečnaté onemocnění postihující dýchací cesty fretek, které odezní do několika dní, je pravděpodobně právě chřipka. Je samozřejmě možné diagnózu potvrdit testem PCR z nosního výtěru nebo brochoalveolární laváže. Sérologické testy, které prokazují protilátky proti nemoci, jsou méně užitečné, protože protilátky se v krvi začínají objevovat až kolem sedmého dne po infekci a to už bývají fretky vyléčené.

Léčba

Fretky trpící chřipkou se obvykle léčí jen dobrou péčí, léky proti kašli a případně antibiotiky. Dají se u nich použít i antivirotika s účinkem na chřipku, jako je oseltamivir (Tamiflu) nebo zanamivir (Relenza), ale většinou to není nutné.

Fretky jsou používané jako laboratorní zvíře k výzkumu chřipky a jsou v podstatě zvířaty, na kterých byly tyto léky vynalezeny.

Prevence

Doma chované fretky se proti chřipce neočkují, protože chřipka u nich probíhá jako málo závažné, krátce trvající onemocnění. Prevence spočívá především v omezení přenosu, zdrojem infekce je nemocný člověk.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *