Přeskočit na obsah

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je nemoc způsobená hormonální poruchou, dlouhodobým zvýšením hladiny hormonu kortizolu. Jedná se o soubor tělesných příznaků způsobených tzv. hyperadrenokorticismem, zvýšenou funkcí nadledvinek.

Je to nemoc častá u psů a a koní. Zvýšená hladina hormonů nadledvinek je nejčastěji spojená nezhoubným, ale hormonálně aktivním nádorem podvěsku mozkového, ale může být způsobená i nádorem samotných nadledvin. Cushingův syndrom může být navíc vyvolán i léčbou nadměrnými dávkami syntetických kortikosteroidních hormonů, například při léčbě autoimunitních chorob nebo alergií.

Obecně to bývá choroba starších zvířat a projevuje se poruchami osrstění, žravostí, žíznivostí s nadměrným močením a zvětšeným břichem. Ne všechny příznaky se ale musí vyskytovat najednou a mnoho jiných nemocí se projevuje velice podobně, takže určení správné diagnózy nebývá jednoduché.

Příčina nemoci

Cushingův syndrom je vlastně označení pro soubor tělesných změn, které vznikají dlouhodobým nadměrným působením hormonu nadledvin zvaného kortizol. Proto je synonymem hyperadrenokorticismus, tedy nadměrná funkce nadledvin.

U zdravého zvířete je funkce nadledvin řízena podvěskem mozkovým, který v pravidelných pulzech podle cirkadiánního rytmu tvoří hormon zvaný ACTH, to je zkratka pro adrenokortikotropní hormon. ACTH přikazuje buňkám nadledvinek tvořit kortizol. Zvýšená hladina kortizolu ale zároveň tlumí produkci ACTH a tak se hormonální osa sama reguluje.

Chorobný stav vzniká, když se produkce kortizolu vymkne této kontrole. V zásadě se tak může stát ze dvou důvodů. Buď dojde k nádorovému zvratu přímo buněk nadledvin a takový tumor produkuje kortizol jak chce, nebo, častěji, vznikne drobný, často nezhoubný nádor přímo ve tkáni podvěsku mozkového a ten nezřízeně tvoří ACTH.

Třetí možností je dlouhodobé nebo nadměrné působení zvenčí podávaných hormonů podobných kortizolu, což jsou kortikosteroidní hormony. Takovému stavu se říká iatrogenní Cushingův syndrom, tedy Cushingův syndrom způsobený lékařem.

Efekt kortizolu na organismus

Kortizol je důležitý hormon a bez něj by tělo nefungovalo správně. Škodlivé je však jeho nadměrné dlouhodobé působení.

Kortizol mobilizuje tělesné rezervy a je také nazýván jako stresový hormon, při zátěži se jeho hladina přirozeně zvyšuje. Působí katabolicky, podporuje rozklad bílkovin i uvolňování tuků a zvyšuje obsah cukru v krvi, aby měl organismus dostatek pohotové energie. Zvyšuje také srdeční výdej a krevní tlak, působí protizánětlivě a obecně tlumí imunitní odpověď.

Projevy Cushingova syndromu jsou v podstatě zesílené efekty kortizolu.

U jakých zvířat se objevuje Cushingův syndrom

Cushingův syndrom se častěji vyskytuje u psů a koní a u obou živočišných druhů je patrná silná věková a plemenná predispozice.

Cushingův syndrom psů je nemoc starších zvířat. Medián věku psů s diagnózou CS je 11 let, velká většina je starší devíti let a ve věku pod šest let je Cushingův syndrom velice vzácný.

Nejčastěji postiženým plemenem je miniaturní pudl a druhý v pořadí je jezevčík. Nemoc se ale může objevit u kteréhokoliv plemene nebo křížence. Poněkud častěji onemocní feny. U nemoci vyvolané nádorem hypofýzy převažují významně psi menší než 20 kg.

U koní je Cushingův syndrom také nemoc starších zvířat, průměrný věk při diagnóze je 20 let. Postižení jsou koně bez ohledu na pohlaví a plemeno, i když častěji může Cushingův syndrom trápit poníky.

Průměrný věk koček při diagnóze je 10 let, plemenná predispozice není pozorována.

Jak se Cushingův syndrom projevuje?

Cushingův syndrom se neprojevuje nijak určitě a předvídatelně. Příznaky obvykle nastupují pomalu a plíživě a dlouho mohou zcela unikat pozornosti. U některých zvířat jsou mírné, u jiných na první pohled patrné. Jen málo psů navíc ukazuje všechny možné příznaky.

Obecně se hyperadrenokorticismus projevuje ve třech rovinách: celkovými tělesnými příznaky, kožními změnami a změnami patrnými při vyšetření krevního séra nebo moči.

Obvyklé projevy Cushingova syndromu u psů

U psů trpících Cushingovým syndromem je obvyklá žízeň a časté močení velkých porcí moči. Nadměrná žízeň se odborně nazývá polydipsie a zvýšená tvorba moči polyurie a proto se souhrn takových potíží označuje jako syndrom pu/pd.

Pu/pd je způsobené tím, že kortizol buď snižuje citlivost tkání, nebo zabraňuje vylučování hormonu vazopresinu, který v ledvinách řídí tvorbu koncentrované moči. Moč pak zůstává velmi málo zahuštěná, specifická hmotnost nepřesahuje 1,020 a často bývá ještě nižší. V moči přitom není přítomen žádný cukr, může se tam však vyplavovat menší množství bílkoviny.

Tento příznak se vyskytuje u více než 80 % nemocných psů. Potřeba vody se zvyšuje dvakrát až desetkrát oproti normálu a ztráta schopnost udržet moč během noci bývá důvodem k návštěvě veterinárního lékaře.

Další tělesné příznaky jsou mnohem nenápadnější a patří mezi ně především veliká chuť k jídlu až chorobná žravost, zvětšené povislé břicho a svalová slabost spojená s úbytkem svalové hmoty, pes už si nevyskočí kam dříve vyskočil a neujde to, co dříve ušel, také se může hůře zvedat po delším sezení nebo ležení. Protože jsou ale pacienti s Cushingovým syndromem starší psi, často to majiteli bývá přisuzováno prostě stáří.

Navíc někteří psi jsou i tlustí, typický je centrální typ obezity. Někdy taky nemocní psi zrychleně dýchají nebo funí, feny se přestávají hárat a psům se zmenšují varlata.

Ztráta srsti a další změny na kůži

Kožní změny, které často doprovází Cushingův syndrom u psů, naproti tomu mohou být velice nápadné.

Srst velice špatně obrůstá po ostříhání, bývá jemná, řídká a pomalu a postupně se rozvíjí lysivost, která začíná obvykle na místech otěru a tření (lokty) a pokračuje na břicho, boky. Výsledkem může být úplná tzv. symetrická alopecie, celková ztráta srsti postihující symetricky celé tělo zvířete, srst zůstává zachována jen na hlavě a končetinách.

Tento typ lysivosti ale není nikterak typický jen pro hyperadrenokorticismus, je to příznak alopecie vyvolané hormonální nerovnováhou. Někteří nemocní psi mají naproti tomu srst jen nekvalitní a řídkou.

Někdy se objevuje také hyperpigmentace, nadměrné ztmavnutí srsti, kůže bývá tenká, snadno se skládá do řas a někdy skrz ní prosvítají podkožní cévy. Snadno se mohou tvořit modřiny a Jakékoliv rány se pomalu a špatně hojí. Utlumení kožní imunity predisponuje k opakovaným povrchovým kožním zánětům a pokud se u dospělého psa najednou objeví demodikóza, je to důvod k prozkoumání možnosti, jestli netrpí Cushingovým syndromem.

Obvyklé projevy Cushingova syndromu u koní

Cushingův syndrom koní je častá nemoc starších kopytníků. Je ve srovnání s ostatními zvířaty neobvyklá svým vznikem, jedná se o poruchu hypotalamu, části mozku, která řídí hypofýzu, podvěsek mozkový. Nadměrná produkce ACTH je spuštěná nepřiměřenými příkazy k jeho produkci.

Na fotografii je hnědý kůň s neupravenou dlouhou srstí

Nejtypičtějším a nejčastějším příznakem je ztráta schopnosti vylínat zimní srst a koně bývají obrostlí dlouhou a kudrnatou srstí. Tyto kožní změny u staršího koně jsou prakticky patognomické pro Cushingův syndrom, to znamená, že žádná jiná nemoc nevyvolává stejné změny.

Dalším častým příznakem je ztráta svalové hmoty a hromadění tuku na hřebeni krku, u kořene ocasu a v předkožce. Tím se Cushingův syndrom aspoň v počátku podobá metabolickému syndromu, ale celková hmotnost u nemocných koní nakonec klesá. Břicho bývá povislé.

Cushingův syndrom způsobuje také schvácení kopyt. Méně často se vyskytuje žízeň a častější močení, i když se vyskytne, bývá pu/pd jen mírná. Oslabení imunity vede k tomu, že tito koně mnohem více trápí střevní parazité nebo zápaly plic.

Obvyklé příznaky Cushingova syndromu u křečků

Cushingův syndrom je nemoc starých křečků, hlavně samečků. Nejnápadnějším příznakem je symetrická alopecie, postupná ztráta srsti na stehnech a bocích. Kůže se ztenčuje a může tmavnout. Z tělesných příznaků se objevuje pu/pd a žravost.

Obvyklé příznaky Cushingova syndromu koček

U koček je Cushingův syndrom vzácným onemocněním.

Projevuje se především žravostí, zvýšenou potřebou vody a častým močením. Pu/pd je v tomto případě způsobené přítomností cukru v moči. U koček totiž nadbytek kortizolu způsobuje to, že tkáně nereagují na inzulín. Mnohem častější příčinou takových klinických příznaků u kočky je diabetes mellitus a ke správné diagnóze Cushingův syndrom se dojde až u koček, u kterých se nedaří cukrovku zvládnout podáváním inzulínu.

Jako další příznaky se mohou objevit: Obezita, povislé břicho, ztráta energie a spavost, slabost a opakované záněty.

Kožní změny spočívají v nekvalitní srsti, ztrátě péče o srst a u menšího počtu koček může být kůže tak tenká, že se snadno trhá a vznikají velké, těžce se hojící rány.

Diagnostika

Podle vypsaných klinických příznaků nelze určit diagnózu. Jen málo zvířat vykazuje všechny možné příznaky nemoci a ty nebývají typické jen pro tuto jednu chorobu.

Ani běžné klinické a laboratorní vyšetření krve a moči nedává hned jasnou odpověď. U psů jsou pravidelně nacházená zvětšená játra, v krvi je zvýšená aktivita enzymu ALT a zvláště ALP, bývá zvýšený také cholesterol a triacylglyceroly. Moč je nápadně řídká, neobsahuje cukr, ale může tam být menší množství bílkoviny a běžně se tam vyskytují bakterie, přičemž protizánětlivý efekt kortizolu obvykle brání tomu, aby byl tento zánět močových cest na první pohled jakkoliv patrný.

Koně mívají zvýšenou hladinu krevního cukru a zvýšenou aktivitu enzymu ALP, cukr bývá přítomný i v moči.

U koček bývá nejčastější abnormalitou jen zvýšená hladina krevního cukru a cukr v moči. Zvýšení aktivity enzymu ALT nebo zvýšený cholesterol je méně častým nálezem a zvýšení aktivity enzymu ALP, na rozdíl od psa, není vůbec pravidlem.

Funkční testy

Je sice možné změřit hladinu kortizolu v krvi, ale jednorázové stanovení nemá žádný význam. Pulzní nepravidelné vylučování tohoto hormonu znamená, že při takovém odběru může být naměřená hladina velice snadno normální, jeden výsledek nepostihne kolísání v čase ani celkový průměr.

Funkce osy podvěsku mozkového a nadledvin se proto měří tzv. funkčními testy. Těch je několik, každý má trochu jinou citlivost a specificitu a podává poněkud odlišné informace. Žádný ale není stoprocentní a falešně pozitivní i falešně pozitivní výsledky nejsou vůbec vzácností.

ACTH-stimulační test

  • ke screeningu i testování během léčby u psů a koček
  • trvá jen dvě hodiny
  • skvěle odhalí iatrogenní Cushingův syndrom
  • asi 40 % psů trpících spontánním CS má tento test normální!

LDDT

  • ke screeningu
  • trvá osm hodin, u koní 15 hodin
  • vysoká citlivost, nižší specificita
  • může rozlišit CS způsobený tumorem nadledvin a hypofýzy
  • může být falešně pozitivní u hospitalizovaných, vystresovaných nebo celkově nemocných psů nebo i diabetických koček

Poměr kortizol/kreatinin v moči

  • odběr moči tři po sobě následující rána, po druhém odběru podá majitel lék 3x po osmi hodinách
  • vysoká citlivost, nízká specificita
  • i jednorázový odběr moči, pokud je výsledek negativní, vylučuje CS, ale pozitivní nic neznamená

Ve výsledku se diagnóza skládá z výsledků funkčních testů, výsledků testů krve, moči a klinických příznaků. Musí to do sebe zapadat.

Podobná onemocnění

Podobně projevujících se nemocí je opravdu hodně. Navíc Cushingův syndrom je nemoc starších zvířat a v tom věku je také pravděpodobnější výskyt takových podobných onemocnění.

Syndrom pu/pd doprovází veliké množství nemocí, například onemocnění jater, onemocnění ledvin a u cukrovku, přičemž cukrovka je nejdůležitější podobná nemoc u koček. Stejně se projevuje i diabetes insipidus, žízeň a časté močení způsobuje také zvýšené množství vápníku v krvi doprovázející některá nádorová onemocnění, hypertyreóza, častá u starších koček, nebo pyelonefritida.

Velice podobnou nemocí u psů je vrozený portosystémový zkrat. U některých zvířat totiž tahle porucha také způsobuje zvýšení množství kortizolu v krvi. Zvířata léčená fenobarbitalem, což je lék na epilepsii, mohou mít také příznaky odpovídající Cushingovu syndromu, jako je pu/pd, žravost a dokonce i zvýšení aktivity enzymu ALP v krvi.

Kožní změny, tzn. symetrická alopecie, se v totožné podobě objevují u psů trpících sníženou funkcí štítné žlázy a navíc pokles množství hormonů štítné žlázy v krvi doprovází i Cushingův syndrom, takže to komplikuje diagnózu.

Nerovnováha pohlavních hormonů, například při nádorech varlat nebo při alopecii X, také způsobuje symetrickou ztrátu srsti a ztmavnutí kůže.

Léčba

U iantrogenního Cushingova syndromu je další postup jasný, je potřeba změnit dávkování syntetických kortikosteroidů, nejlépe je zcela vysadit, případně nahradit jinými léky.

Spontánní Cushingův syndrom nelze vyléčit. Jedinou výjimkou jsou operabilní nádory nadledvin. U většiny zvířat je ale příčina v podvěsku mozkovém a u koní prakticky vždy ve spojení hypotalamu a hypofýzy.

Léčba je proto paliativní, zaměřená na tlumení příznaků nemoci a zlepšení kvality života.

U psů se většinou používá trilostan, v léku Vetoryl. Látka brání syntéze kortizolu. Léčba je doživotní. Léčení psi často znovu obrostou srstí a pu/pd vymizí. Nevýhodou je potřeba pravidelného monitoringu léčby ACTH stimulačním testem a také cena Vetorylu.

Koním lze podat pergolid (Permax), což je látka u lidí používaná k léčbě Parkinsonovy nemoci. Příčina Cushingova syndromu u koní je totiž podobná, degenerace dopaminergních neuronů. Součástí léčby je opatření proti vzniku schvácení kopyt a stříhání srsti.

U koček je prognóza velice špatná, léčba léky u nich nefunguje a pokud nemají nádor nadledvin, který lze vyoperovat, nedají se léčit. Nelze léčit ani křečky.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

18 komentářů na “Cushingův syndrom”

  1. Avatar
    Inzulín nějak nefunguje

    Dobrý den, máme 4letého kastrovaného koucourka a zjistili jsme že trpí cukrovkou. Prošel u veterináře základním vyšetřením, moč a 2x krev pro laboratoř a při každé návštěvě je odběr krve pro stanovení hladiny cukru samozřejmostí. Hledáme správnou dávku inzulinu Caninsulin. Postupně se dávka zvyšuje od 1 do 3,5. Stále ale má vysokou hladinu cukru, 20 až 28 těsně před podáním inzulínu, pravidelně pokaždé měříme. Zvyšování dávky se nějak výrazně neprojevuje. Mezi podáváním inzulínu mu ale klesne i na třeba 8.8. Může to být volbou typu inzulínu?

    Děkuji za odpověď
    Frýda

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    může. Dokonce je to velice časté, že caninsulin má pro kočku prostě příliš krátkou dobu působení.

    MVDr. Tereza Ježková

  3. Avatar

    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu a zároveň dotaz. Je možné Vám zaslat foto výsledku Testu moči na Cushingův syndrom, zda by jste mi mohla sdělit, zda jej můj pes má?
    Předem moc děkuji. Marek

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    bohužel takto to nefunguje a jedním testem moči nelze získat diagnózu Cushingova syndromu, viz článek.

    MVDr. Ježková

  5. Avatar
    Jiřina Horáková

    Dobrý den,
    mé téměř 12 leté fence fr. buldočka byla určena diagnóza Cushingova syndromu, byly provedené 3 rozbory moče, vždy zhruba po měsíci. Nález tomu odpovídal, začali jsem podávat Vetoryl 30. První měsíc se zdálo zlepšení, ale pak se zase častos močení zvýšila ( bohužel i doma, před tím byla fenka zcela čistotná). Po 2 měsících byla dávka zvýšena na 2x 30 mg/ den. Po 3 dnech se čurání nezmírnilo, ale 5x za noc zvracela. Jinak byla celou dobu braní Vetorylu v útlumu. Vetoryl jsem zatím 2 dny vysadila (bez konzultace s vetrinářem, je víkend). V čurání změnu nevidím, možná čurá i méně častěji i když pije hodně. Tak se nyní rozhoduji co dál, zda Vetoryl podávat dál, co by se dělo bez podávání Vetorylu s ohledem na věk fenky. Nemá jinou chorobu, jiné léky nebere.
    Děkuji za vaši radu i odpověď.

  6. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    diagnóza cushingova syndromu vyžaduje odběry krve, bez toho to opravdu nejde, z moči je to jen hrubě orientační. to stejné dávkování, to se určuje opakovanými testy z krve. jinak to nejde. jinak to nejde nadávkovat.

    Vetoryl v organismu přetrvává delší dobu a stejně tak delší dobu trvá, než se ustálí hladina v krvi, takže náhlé vysazení je celkem to nejhorší, co se může dít. nemůžete pozorovat žádné změny, protože ještě k žádným nedošlo. Cushingův syndrom není jednoduché onemocnění.

    Pokud má vaše fena opravdu Cushingův syndrom a nebude léčena, tak se stane to, že nakonec na tuto nemoc uhyne.

    MVDr. Ježková

  7. Avatar

    Vážená paní doktorko, může prospět podávání kozího kolostra 11leté fenečce pudlíka, mající CS?
    Děkuji za případnou odpověď. Pekárková, HK.

  8. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    určitě neublíží, ale neléčí a nevyléčí.

    MVDr. Ježková

  9. Avatar

    Dobrý den paní doktorko, moje fenka ( 7let, menší kříženka) byla léčena podáním kortikoidů v injekci ( 2x po týdnu, léčen tím byl hotspot na krku). Po podání druhé dávky se u ní rozjel cushinguv syndrom způsobený lékaře (zvýšená chuť k jídlu, nadměrný příjem vody, únava). Pan doktor nám řekl že máme čekat, že se stav zase vrátí do normálu. Už je to tři týdny od druhé injekce a jediné zlepšení je v tom že už se doma nepočůráva (ale taky s ní chodíme častěji než normálně). Má otázka prosím zní: Dojde v tomto případě určitě ke zlepšení? Moc děkuji za odpověď.

  10. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    po odeznění účinku léků zmizí i nežádoucí účinky, ale jak dlouho to trvá záleží na použitém preparátu.

    MVDr. Ježková

  11. Avatar

    dobrý den, paní doktorko,

    mám starší kobylku s cushingem, je na dietě (bez škrobu a cukrů), a ač se její časté potíže s kopyty zlepšily, stále přetrvávají jiné neduhy s tím spojené (srst, pocení). Ráda bych věděla, zda když nasadím pergolid, musím jí ho dopřát už doživotně, či zda je možné ho po zlepšení stavu vysadit a pokračovat pouze s dietou. Připadně zda je možné časem pouze dietou docílit komfortního stavu koně.
    Děkuji přede ta odpověď.

  12. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud máte možnost léčit, funguje to lépe než jen dieta. Management je doživotní.

    MVDr. Ježková

  13. Avatar

    Dobrý den, naší téměř 12leté fence x-jezevčíka byl diagnostikován CS. Kromě toho z krve vyšla hypothyreoza a zvýšené jaterní testy. Nevíme jakou formou CS trpí, zda centrální nebo periferní. Užívá 1-0-1 euthyroxu a 1 denně hematoprotetikum. Zajímá mě, zda je nasazená léčba dostatečná.

  14. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    euthyrox je lék na štítnou žlázu, cushingův syndrom nijak neléčí ani netlumí.

    MVDr. Ježková

  15. Avatar

    Dobrý den paní doktorko, mám na Vás pár dotazů. Mám pěti letého křížence jezevčíka s bernským salašnickým, a ve čtyřech letech mu byl zjištěný CS. Bereme léky Vetoryl (momentálně vysazený), chtěla bych raději zkusit přírodní cestu, než jeho organismus zatěžovat ještě více těmi léky. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli mu to teď nějak uškodí nebrání těch léku, a zda by šla použit přírodní cesta ke zmírnění CS, a taky jestli by mu případně nějak neuškodila ta přírodní cesta. Mnohokrát děkuji za vaši odpověď.
    Veronika

  16. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    cushingův syndrom nelze léčit nijak „přírodně“. podstatou je nádorové onemocnění. pokud není možná chirurgická léčba (u periferního cs a nádoru nadledviny) pak je vetoryl jediný způsob, jak tomu zvířeti prodloužit život.

    neléčený cs ho časem zahubí.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  17. Avatar
    Martina Bauerova

    Dobrý den, Máme fenečku křižence maltezkeho psíka a dlouhosrsteho jezevčika. Od CCA pul roku je krmena Samsfield Losos brambora. Přístup ke granulím 24 H do 4 let si udržovala krasnou váhu byla štíhlá a vitální. Hovinka tmava a pevna, pokud nedoslo k přejedeni masem at již sušeným nebo vařeným hovězím při návštěvách sestry. Vždy více pila a občas neudržela moč nebo ze stresu se počurala. Psychicky závisla na paničce a velice težce nesla samotu.
    Před rokem a pul prodelala infekční prujem kdy zvracela krev a mela krvavý prujem. byli jí podavany injekce pro zastaveni nutkani zvraceni, antibiotika na 10 dni. Vylečila se ale asi měsic na to začala strašně tloustnout přibrala z necelých 5 kilogramu na 7,5 kg. Spustila se ji laktace. Dostala prášky na zastavení laktace od te doby si držela vysokou váhu. dle sona deloha byla prazdna sono opakovano třikrat. lekař vždy uvedl že je vše prázdné jen nadmerná plynatost. krevní testy pry vypovídali vše v pořádku až na hraniční jaterní hodnoty. předepsán ostropestřec na pul roku. Začala se pravidelne počurovat třeba i popul hodine po venčení cestou k výtahu se znovu počura. Neustala žízen, v prumeru vypije cca 1 litr vody a pije svoji moč. Postupně se ji zvětšovalo břicho, hyperventilovala a časte vzdychání v kvetnu ji byl proveden test na cushinguv syndrom reakční odberem krve před a po. Potvrzený cushing. Nasazen Vetoril 15MG. Po testech vypadala že nám brzo umře, nemela silu dojit okolo domu pomalu ani ven nepřítomný výraz a časte motani, po třech dnech se zlepšilo. Podanim Vetorilu po tydnu od testu se zlepšila ale začala trpet na neustále prujmy. zhubla behem mesice o 1 kg. Kvuli práškum jsme zmněnili návyky. Nejprve dostavala k zajedeni prášku ryži s vařeným kuřecim masem. to jsme nahradili sušeným kuřecim. neustale podaváná probiotika a přesto vracející se prujem. V období prujmu po mesici opakovan Krevi test. Davku jsme meli ponechat. Na tyden ze zoufalstvi jsem se pokusila davku snižit na 10MG. byla živejší ale začala jeste vice pit. dávku jsem opet před týdnem zvýšila. Chřadne nám před očima a klesa duveru k veterinaři. Nemohla byt spatne diaknostikovana. Co jineho by to mohlo být? jak bychom meli prosim postupovat? je to mlady pes, teprve 10.10. ji bude 6 let. dekujeme.

  18. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    zkusila bych jiného veterináře a začít od začátku.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *