Přeskočit na obsah

Dipylidióza

Dipylidióza je tajemně znějící název pro výskyt parazita tasemnice psí ve střevě psů nebo koček. Jedná se tedy o druh cestodózy, napadení tasemnicemi. Jedná se o velice častého parazita psů i koček, zvláště v kombinaci s kožními parazity.

Dipylidióza se totiž přenáší tak, že si pes nebo kočka vykousne blechu nebo všenku, mezihostitele cizopasníka. Stejným způsobem, pozřením blechy, se může nakazit také člověk.

Tasemnice psí

Mikrofotografie tasemnice psí. Je to živočich tvořený postupně zvětšujícími se články, které jsou na fotografii dobře patrné.
Tasemnice psí, mikrofotografie. Hlavička je velmi malá a články se postupně zvětšují, až se nakonec zralé odlučují pryč
(Zdroj: Wikimedia Commons)

Tasemnice psí, latinsky Dipylidium caninum, je parazit tenkého střeva nejen psa, ale i kočky a lišky. Latinské pojmenování Dipylidium je podstatou názvu dipylidióza jako označení pro přítomnost tohoto cizopasníka. Dipylidióza je zcela konkrétní označení pro nemoc způsobenou tasemnicí psí, jiné druhy z tohoto rodu tasemnic neškodí u domácích zvířat.

Tasemnice psí je typická tasemnice, plochý červ zcela přizpůsobený cizopasnému způsobu života. Nemá ústní otvor ani střevo, ani smyslové orgány. Pouze hlavičku opatřenou vysunovatelným chobotkem, který je opatřený čtyřmi nebo pěti řadami háčků, kterými se cizopasník zachytává ve střevní sliznici, a článkované tělo. Živiny přijímá celým povrchem těla. Tasemnice psí dorůstá maximálně do délky 80 cm, často bývá kratší.

Dvě makrofotografie zobrazující zralý článek tasemmnice psí na papírové utěrce.
Makrofotografie zralého článku tasemnice psí.
Zdroj: Wikimedia Commons

Tasemnice jsou hermafrodité, každý článek obsahuje pouze pohlavní orgány a to jak samčí, tak samičí. Zralé články na opačném konci červa než je hlavička se odlučují a odcházejí ze střeva ven. Odcházejí aktivně, ne pasivně s trusem. Zralý článek se podobá většímu zrnku rýže, semínku okurky nebo tykve, je lepivý a hýbe se. Ulpívají v okolí konečníku zvířete, na hrázce, nohou nebo na ocase.

Článek je doslova naditý vajíčky, které obsahují už zárodek hlavičky nové tasemnice a nachází se přibližně po dvaceti shluknutá ve zvláštním obalu. Článek obaly s vajíčky buď sám vytlačuje do okolí, nebo se vajíčka uvolní po rozpadu článku.

Mezihostitel tasemnice psí

Vajíčka nalepená na srsti nebo na místech, kde zvíře odpočívá, čekají na to, až je pozře mezihostitel tasemnice. Ten je k dalšímu vývoji naprosto nutný. Je jím především larva blechy, která se živí prachem a blešími výkaly a která společně s nimi může spolknout vajíčka tasemnice. Alternativním, méně důležitým mezihostitelem všenka psí nebo všenka kočičí. Ty se živí kůží a také mohou snadno spolknout i nalepená vajíčka parazita.

Dospělá blecha už se nakazit vajíčky nemůže, její ústní ústrojí jí dovoluje jenom sát krev. Všenka se může nakazit jako mladá nymfa i jako dospělec.

Uvnitř hmyzu tasemnice pokračuje ve vývoji a tvoří boubel zvanou cysticerkoid. V těle všenky to trvá asi měsíc. V těle bleší larvy se vývoj zastaví na dobu, po kterou bleší larva dospívá a kuklí se a boubel se tvoří až v dospělé, krev sající bleše. Tím se může tato životní etapa tasemnice psí protáhnout až na několik měsíců.

Pes nebo kočka se nakazí vykousnutím blechy nebo všenky s boubelí tasemnice. Růst mladé tasemnice v definitivním hostiteli je velice rychlý a už za tři týdny se začnou vylučovat nové články.

Jak se dipylidióza projevuje

Tasemnice psí je téměř neškodný parazit, pes může být hostitelem stovky tasemnic bez sebemenších zdravotních potíží. Vadí pouze vylučované články, které mohou v okolí konečníku způsobovat svědění. Začervená zvířata si proto mohou častěji olizovat zadek nebo sáňkují.

Nejškodlivější působení tasemnice psí spočívá v odporném vzhledu hýbajících se zralých článků.

Podobné nemoci

Prakticky stejné hýbající se články vylučují také tasemnice z rodu Taenia, jako je tasemnice kočičí nebo tasemnice vroubená. Navzdory obecnému spojování svědění konečníku a začervení je sáňkování a olizování řitě mnohem častěji spojené s onemocněním análních žlázek.

Jak zničit tasemnici psí

Zabít tasemnice psí ve střevě psa nebo kočky je jednoduché. Zničí je spolehlivě, při jednorázovém podání, odčervovací přípravek obsahující látku praziquantel nebo epsiquantel, což jsou prakticky všechny kombinované odčervovací tablety a některé pasty. Praziquantel obsahují také spot-ony k odčervení koček.

Protože ale nové tasemnice rostou velmi rychle, nemá cenu je ničit bez zničení mezihostitelů, okamžitě dojde k reinfekci a znovuobjevení se článků v okolí konečníku. Nejdůležitějším mezihostitelem je blecha psí nebo blecha kočičí a bez jejich likvidace se boj s psí tasemnicí neobejde.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]