Favus je plísňové onemocnění hrabavé drůbeže, které postihuje neopeřenou kůži, především hřebínek, ale také obličej a lalůčky. Na postižených místech se tvoří běložluté šupinky nebo strupy a nemocný pták hubne. Je to nemoc přenosná i na člověka.

Původce

Původcem je některá z dermatofytních hub. To jsou plísně, které se živí keratinem, bílkovinou ze  zrohovatělé kůže. Nejčastěji favus způsobuje druh Trichophyton gallinae, jen ojediněle T. mentagrophytes nebo T. megninii. Houbová vlákna prorůstají odumřelou zrohovatělou tkání, živou tkáň obvykle nenapadají. Při svém růstu však tvoří toxiny, které dráždí a způsobují zánět v okolí. Pro T. gallinae je typická červená barva kolonií na živné půdě.

Plísně se šíří sporami, které jsou ve vnějším prostředí velice odolné.

Přenos

Favus se šíří přímým kontaktem nemocného a zdravého zvířete a nepřímo předměty či prostředím, které bylo kontaminované sporami. Poranění kůže hřebínku usnadňuje infekci. Častější jsou proto infekce kohoutů. Zvláště vnímavá infekci jsou asijská plemena kurů jako kočinky a brahmánky.

Rezervoárem choroby jsou pouze nemocní ptáci, především kur domácí, vzácněji krůta, kachna, holub či kanáři. Výskyt v chovu je sporadický.

Klinické příznaky

Inkubační doba je 4 – 6 týdnů.

Onemocnění je dlouhodobé a v hejnu se šíří pomalu. Favus začíná vznikem drobných, bílých, pomoučněných teček na hřebínku a jak nemoc postupuje, ložiska se zvětšují. Nakonec běložluté šupinky až krusty pokrývají celý hřebínek. Plíseň se šíří na ušnice, lalůčky i obličej ptáka.

V těžkých případech může favus postoupit i na opeřené části těla, kde způsobuje zhrubnutí kůže, tvorbu bílých strupů a vypadávání peří. Vzácně jsou postižena i oční víčka a rohovka, což vede k oslepnutí. Napadené mohou být i běháky. Nemocní ptáci hubnou a zapáchají po plísních. Úhyn či naopak spontánní vyléčení jsou možné.

Diagnostika

Diagnóza se obvykle stanovuje podle poměrně typických klinických příznaků doplněných o mikroskopický nález plísňových vláken a spor či kultivaci na DTM médiu. Podobné příznaky mohou vyvolat neštovice drůbeže.

Léčba

Vzhledem k ojedinělému výskytu nemoci je nejlepším řešením vyřazení nemocného zvířete z chovu a dezinfekce chlornanem sodným či formaldehydem. Tak se zamezí kontaminaci prostředí a nákaze dalších kusů. Jednotlivé ptáky je možné léčit lokálně působícími protiplísňovými prostředky, jodglycerinem či lidskými mastmi proti plísni nohou.

Napište mi

Zde mi můžete zanechat zprávu.

Posílám

©2019 MVDr. Tereza Ježková

Log in with your credentials

Forgot your details?