Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Infekční laryngotracheitida

Infekční laryngotracheitida

Infekční laryngotracheitida je vysoce infekční onemocnění hrabavé drůbeže, projevující se zánětem dýchacích cest. Ten může být jak mírný nebo také velmi těžký, doprovázený dušením a úhyny.

Nemoc postihuje kura domácího, perličky, bažanty, koroptve, pávy a krůťata, jiná zvířata nebo člověk se nakazit nemohou. Dospělé krůty jsou proti nemoci už odolné.

Původce

Původcem infekční laryngotracheitidy je virus patřící mezi herpesviry. Tyto viry jsou typické dlouhodobou latentní infekcí a přetrváváním v organismu a virus infekční laryngotracheitidy není výjimkou.

Virus ničí běžné dezinfekční prostředky.

Přenos

Infekční laryngotracheitida je silně nakažlivá a rychle se šíří přímým kontaktem jako kapénková infekce i nepřímo kontaminovanými pomůckami, krmivem, podestýlkou nebo lidmi na oblečení a botách.

Příznaky nemoci

Nejčastěji onemocní mladí ptáci starší osmi týdnů a pohlavně dospělá drůbež okolo roku věku. Nemoc se rychle šíří v hejnu a onemocní většina ptáků.

Inkubační doba infekční laryngotracheitidy je 5 – 12 dní dlouhá. Příznaky nemoci mohou být různé podle virulence viru, od velmi mírného onemocnění po onemocnění těžké a smrtelné. Průběh nemoci ovlivňuje také mikroklima a druhotné bakteriální infekce. Nemoc nosnic často doprovází pokles snášky a to při akutní infekci až o 60 %.

Při akutní formě jsou zvířata netečná a nežerou a mají těžké problémy s dýcháním. Naříkavě chraptí s nataženým krkem a otevřeným zobákem. Práci sípají a frkají, z nosu jim tečou hnisavé hleny. Mohou mít zánět spojivek doprovázený slzením či zánět dutin, který se projevuje otoky pod okem. Vzácné není ani zfialovění hřebínku a lalůčků.

Ptáci vykašlávají krvavé hleny či krevní sraženiny a až polovina nemocných dospělých ptáků může uhynout udušením nebo vyčerpáním. K nemoci se rády přidávají druhotné bakteriální či plísňové infekce, které její průběh zhoršují.

Mírnější formy jsou doprovázené ne tak výraznými příznaky postižení dýchacích cest, někdy je pokles snášky dokonce jediným příznakem.

Diagnostika

Jen podle příznaků lze jen málokdy odlišit infekční laryngotracheitidu od jiných onemocnění dýchacích cest.

Charakteristické změny doprovázejí jen akutní formu, kdy pitevní nález sám může laryngotracheitidu odhalit téměř s jistotou. Typickým nálezem je nekrotický zánět průdušnice, která je vyplněna krví, hlenem, pablánami nebo sýrovitým výpotkem.

U déle přežívajících zvířat je patrný zánět horních cest dýchacích, a to jakékoliv intenzity od povrchového kataru až po hluboký fibrinózní zánět s pablánami, fibrinózními nálepy a krváceninami. Občas se přidává i zánět vzdušných vaků a zápal plic. Někteří ptáci mají také zánět kloaky, vaječníky bývají atrofované. Druhotné infekce obraz nemoci dále mění ve zcela nespecifické zánětlivé změny.

Choroba, včetně mírných forem, se nejlépe a nejrychleji detekuje histologickým vyšetřením tkáně průdušnice, kdy se hledají virové inkluze v jádrech buněk sliznice. Toto vyšetření však funguje pouze v počátku onemocnění, než sliznice odumře a odloupe se. Histologické vyšetření se potvrzuje izolací viru metodou PCR. Osm až deset dní po infekci je také možné detekovat protilátky proti nemoci v krvi zvířat.

Z jiných nemocí se infekční laryngotracheitida nejvíce podobá slizniční formě neštovic ptáků, hemofilové rýmě, mykoplasmóze a syngamóze. Jako u všech respiračních chorob drůbeže i u infekční laryngotracheitidy platí, že nejjistější způsob diagnostiky je pitva a laboratorní vyšetření na některém ze Státních veterinárních ústavů. U živých ptáků přichází v úvahu cytologické a virologické vyšetření výtěrů z hrtanu a průdušnice.

Léčba

Infekční laryngotracheitida je virové onemocnění, léčit se proto nedá. Antibiotika slouží pouze k potlačení druhotných bakteriálních infekcí.

Přežívající zvířata se obvykle do dvou týdnů uzdraví, ale zůstávají dlouhodobými (více než rok) nebo i celoživotními nosiči viru. Jsou zdrojem onemocnění pro další drůbež a stres u nich může vyvolat znovuobjevení se nemoci.