Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Infekční zánět jater psů

Infekční zánět jater psů

Infekční hepatitida, neboli zánět jater, je virové onemocnění psů, lišek a ostatních psovitých šelem. Nakazit se může také medvěd, ale kočka, fretka nebo jiná domácí zvířata či člověk nikoliv. Nákaza se projevuje průjmem, zvracením, zákalem rohovky, může se objevit žloutenka. Většinou proběhne onemocnění bez příznaků nebo je průjem a zvracení jen jen mírný a přechodný a nemoc je považována za dietní chybu, u klinicky zjevných případů onemocnění však může být úmrtnost až 40 %. Psi se proti této nemoci běžně očkují.

Původce

Původcem infekční hepatitidy je psí adenovirus typu 1, označovaný CAV-1 (Canine AdenoVirus 1), středně velký, neobalený virus obsahující DNA. Virus je vcelku odolný ve vnějším prostředí, při pokojové teplotě zůstává infekční několik dní, při 4°C dokonce několik měsíců. Rychle je ničen při teplotách nad 60°C a zabijí ho dezinfekční prostředky s jodem, fenolem a hydroxidy.

Přenos onemocnění

Přirozenými přenašeči nemoci jsou zevní parazité psů, virus se ale snadno přenáší i přes kontaminované oblečení či pomůcky. Nakažený pes vylučuje virus močí ještě 6 – 9 měsíců po infekci.

Průběh nemoci

Virus vstupuje do organismu přes tkáň mandlí, šíří se do krčních mízních uzlin a mízou proniká do krve. V krvi se nachází od 4. dne po infekci, šíří se do všech tkání a orgánů a je přítomen i ve slinách, moči a ve výkalech. Další vývoj onemocnění záleží na reakci imunitního systému nemocného psa:

Zvířata, která si nevytvořila do 7. dne po infekci dostatečnou hladinu protilátek, umírají náhle na selhání jater. Průběh nemoci je velice rychlý, spojený s poruchami srážení krve a často na první pohled vypadá jako otrava.

U psů, kteří si vytvořili protilátek více, se rozvine zánět jater a zánět ledvin. Nemocný pes má horečku, silný průjem, který může být i krvavý, zvrací, břicho je bolestivé. U 20 % nemocných psů se objeví tzv. modré oko, kouřově modrý zákal rohovky kvůli jejímu otoku a zánětu v přední oční komoře. Často začíná jen na jednom oku a na druhé přechází až za několik dní nebo vůbec ne. Stav je provázen vodnatým výtokem z očí, bolestivostí, zvíře přivírá oční víčka a vyhýbá se světlu. V případě překonání nemoci změny na očích do 3 týdnů zase zmizí, ale zvláště u afgánského chrta nebo sibiřského huskyho se může časem rozvinout zelený zákal.

Častý bývá i zánět hrtanu, může být i zápal plic, mandle jsou oteklé a zarudlé, krční mízní uzliny zvětšené. Mohou se objevit i otoky podkoží v oblasti hlavy, krku nebo hřbetu. Žloutenka nebývá častá, ale játra jsou zvětšená a při jejich závažnějším poškození se můžou objevit poruchy srážení krve, vodnatelnost břicha nebo postižení mozku se stavy zmatenosti, křečemi i bezvědomím. Úmrtnost je 10 – 30%.

U mírných forem onemocnění jsou jedinými příznaky nechutenství, apatií, krátkodobou horečkou a průjem a zvracením. Také mohou být postiženy pouze oči, bez dalších příznaků. Chronické infekce mohou časem způsobit i selhání ledvin nebo cirhózu a selhání jater. Psi, kteří zareagovali tvorbou dostatečného množství protilátek, vůbec neonemocní.

Nejčastější je choroba u mladých psů ve stáří jednoho až dvou let.

Léčba

Protože infekční hepatitida je virové onemocnění, léčba je pouze podpůrná. Kapačky pomohou bojovat s dehydratací v důsledku zvracení a průjmu, antibiotická clona slouží k potlačení druhotné bakteriální infekce a ke snížení množství bakterií ve střevech jako ochrana jater. U vyléčených psů může dojít k přetrvávání chronických zánětů jater nebo ledvin.

Diagnostika

Infekční hepatitida je k nerozeznání od jiných nemocí, které způsobují průjem či zvracení. Při odběru krve se zjistí zvýšené hodnoty jaterních enzymů, které ukazují na poškození jater, vyšetření ultrazvukem potvrdí jejich zánět, u neočkovaných psů se dají prokázat vytvořené protilátky, virus se dá též zjistit v moči nemocného zvířete. Definitivní potvrzení diagnózy by se dalo udělat odběrem vzorku tkáně jater nebo ledvin. Podobné příznaky jako infekční hepatitida může z virových onemocnění způsobit psinka i parvoviróza, dále jakýkoliv zánět žaludku a střev, způsobený dietní chybou či třeba salmonelózou, zánět slinivky, zauzlení střev, jakékoliv poškození jater či ledvin, leptospiróza či třeba otrava jedem na krysy.

Očkování

Proti infekčnímu zánětu jater existuje účinná ochrana, a tou je očkování.

Článek označen značkami: ,