Přeskočit na obsah

Kočičí rýma

Kočičí rýma, rhinotracheitis contagiosa felium, je časté nakažlivé onemocnění dýchacích cest koček. Choroboplodných zárodků, které způsobují u koček nachlazení, je hned několik a navíc často působí společně. Přesněji se proto jedná o syndrom kočičí rýmy nebo také komplex kočičí rýmy. Kočičí rýma je totiž název pro souhrn příznaků nemoci, ne pro jednu konkrétní nemoc.

Kočičí rýma se někdy pojmenovává i jako kočičí chřipka. Skutečná chřipka koček, způsobená chřipkovým virem, je ale jen jedno konkrétní onemocnění.

Kočíčí rýma, psincový kašel psů a lidská rýma mají každé spoje původce. Nemocná kočka nemůže nakazit psa a ani pes, ani kočka, nemohou chytit rýmu od člověka.

Kromě výtoku z nosu způsobují původci kočičí rýmy také záněty spojivek a záněty sliznice tlamky, stomatitidy.

Nemoci tvořící komplex kočičí rýmy

Virové nemoci

Druhotné bakteriální infekce

  • Pasteurella spp.
  • Streptoccocus spp.
  • Klebsiella pneumoniae
  • E. coli
  • Staphylococcus pseudintermedius

Nakažlivé záněty horních cest dýchacích u kočky způsobují především viry, které působí jako primární patogen. Herpesviróza a kaliciviróza jsou příčinou bezmála 90 % případů. Na vzniklý zánět nasedají všelijaké bakteriální infekce. Všechny bakterie mohou být sekundárním patogenem.
Různé nemoci v komplexu mohou probíhat současně.

Nejdůležitějším bakteriálním primárním patogenem jsou chlamydie a Bordetella bronchiseptica. Primární bakteriální záněty horních cest dýchacích jsou u koček vzácné. Chlamydie spíše způsobují záněty spojivek bez rýmy a Bordetella není u koček častá, s výjimkou koček útulkových a těch, co se nakazily od psa.

Přenos kočičí rýmy

Bakterie i viry se přenáší především těsným kontaktem mezi kočkami. Kočičí rýma není vyloženě kapénková infekce, aerosol má v šíření nemoci menší význam. Při kýchání částečky nakažliviny doletí metr, nanejvýš dva metry daleko. Při kaliciviróze a chřipce je virus navíc přítomen v trusu a kalicivirus se vylučuje také v moči.

Nepřímý přenos, tzn. nákaza zašpiněnými předměty, pomůckami nebo třeba rukama chovatele je u kočičí rýmy možná, většina původců ale ve vnějším prostředí dosti rychle hyne. Výjimkou je kalicivirus, který zůstává mimo tělo kočky infekční až 4 týdny.

Bacilonosiči

Obrovský význam při šíření nákazy kočičí rýmou má bezpříznakové nosičství.

Průměrně asi 2 % na pohled zdravých koček zrovna vylučuje herpesvirus a až pětina koček může být šiřitelem kaliciviru.

Mykoplasmata osídlují sliznice většiny zdravých koček a dlouhodobé bezpříznakové nosičství chlamydií také není žádnou vzácností.

Klinické příznaky kočičí rýmy

Na fotografii je hlava kotěte, které trpí zánětem spojivek s vodnatým výtokem
Takto vypadá typický pacient. Podle příznaků se nedá poznat, který choroboplodný zárodek vyvolal rýmu u konkrétního kotěte.

Jak přesně se kočičí rýma projeví záleží na tom, kteří původci nemoci se na ní podílí a hlavně také na konkrétní nemocné kočce. U malých koťat nebo u starých nemocných koček může být kočičí rýma těžká, život ohrožující infekce. Naopak u dospělých zdravých koček často nákaza proběhne zcela bez příznaků nebo jen jako mírné několikadenní nachlazení.

Inkubační doba nemoci trvá obvykle 2–6 dní. Při chřipce je kratší, jen asi den nebo dva, naopak může být i delší. Kočka může být infekční už před nástupem příznaků, při herpesviróze už 24 hodin po infekci.

Kočičí rýma je obvykle akutní nemoc. Nejčastějšími projevy jsou kýchání, výtok z nosu a zánět spojivek a výtok z očí.

Zánět spojivek při kočičí rýmě

Zánět spojivek může být velmi mírný, sotva znatelný a převažují příznaky rýmy, jako tomu je obvykle u kalicivirózy, nebo je výrazný, případně doprovázený i onemocněním rohovky, což je typické pro herpesvirózu, případně má kočka jen zánět spojivek bez rýmy, což svědčí spíše pro chlamydiózu.

Výtoky mohou být čiré, vodnaté, ale nastupující bakteriální infekce je mění v hlenohnisavé nebo hnisavé. U koťat je časté úplné slepení očních víček výtokem. Takový zánět neléčený končí těžkým poškozením rohovky a nezřídka i ztrátou oka.

Tvorba vřídků na sliznicích

Herpesviróza může být na počátku nemoci spojena s tvorbou vřídků na sliznicích nosu a výtok může proto obsahovat stopy krve. Plošné sloupnutí sliznice jazyka, tvorba vřídků v tlamce nebo na nosním zrcátku zase častěji doprovází kalicivirózu. Nemocné kočky nápadně sliní.

Méně časté příznaky akutní kočičí rýmy

  • zrychlený dech
  • kašel
  • horečka
  • obtížné polykání
  • nechutenství
  • únava, spavost a nezájem

Takové kočky jsou mohou být opravdu nemocné. Kočičí rýma může přejít v zápal plic.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Stránky: 1 2

6 komentářů na “Kočičí rýma”

  1. Avatar
    Kočičí rýma

    Mám dvouměsíčního nalezence,kterèmu nejdříve teklo z očí,to přestalo,ale má hustou rýmu,která mu vytéká neustále z nosu,má s tím někdo zkušenosti a kolik peněz dál za léčbu?

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    To se takhle vůbec nedá říci, protože ceny se liší podle konkrétního pracoviště a i léčba konkrétního zvířete může být různá a trvat různě dlouho.

    Na tuto otázku vám přesněji odpoví vybraný veterinář po vyšetření toho zvířete a i v tom případě se bude jednat o hrubý odhad.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar
    Klára Kubátová

    Dobrý den, mám 14letou kočku, která má chronickou rýmu. Měla všechny vyšetření, rentgen, ct, stěry, rinoskopii. Dostala atb. doxyhexal na 21 dní, a vydržela tak měsíc a teď je znovu na atb. Poradíte mi prosím jak jí ulevit?

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    má-li chronickou rýmu, tak už chronickou rýmu mít bude. Možná vysledujete sama, co třeba prodlužuje interval mezi léčbou nebo snižuje intenzitu příznaků (jako stres, osvěžovače vzduchu atd.)

    MVDr. Ježková

  5. Avatar
    Gabriela Vavřincová

    Mám kočičku 12let a jako malá oslepla díky prodělání herpesviru. Poslední dobou několikrát u nás proběhla rýma. Ale jen ta. bez ostatních potíží. Žádné teploty a normálně jedla. Ale z rýmy se stala permanentní rýma. sice né silná ale má jí pořád. Jinak nikdy nemarodila. Objenávám právě tablety na imunitu a konkrétně prý údajně by to mělo být na kočičí rýmu. Co ještě? aby tím tolik netrpěla?

  6. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pro jistotu bych pátrala po jiných příčinách chronické rýmy (třeba nosní polypy), ale herpesviróza umí přejít do chronicity při oslabení organismu. Je potřeba vyloučit oslabující vlivy (játra, ledviny, FIV, štítná žláza apod.). Různé tablety na posílení imunity mají různé účinky, i individuální, možná je to hodně i placebo.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *