Koronaviróza psů je infekční onemocnění trávicího traktu, projevující se akutním průjmem štěňat a mladých psů. Je jedním z původců „střevní chřipky“ psů a způsobuje nejčastěji den dva trvající průjem doprovázený zvracením.

Vážnější onemocnění nastává, je-li nákaza koronavirem doprovázena i jinými infekcemi postihujícími střevo, jako je parvoviróza, salmonelóza nebo kampylobakterióza. Na druhou stranu u mnoha psů nevyvolává onemocnění koronavirózou vůbec žádné příznaky. Je to nemoc častá, protilátky proti koronavirům má až 80 % psů.

Původce koronavirózy psů

Původcem koronavirózy je psí koronavirus, CCV (Canine CoronaVirus). Je to obalený virus s jednovláknitou RNA, příbuzný koronaviru prasat, který vyvolává virovou gastroenteritidu prasat, a kočičímu koronaviru FeCoV, který způsobuje průjem a nemoc FIP.

Psí koronavirus je ve vnějším prostředí vcelku odolný, neničí ho kyselé pH a vydrží i poměrně velké rozmezí teplot. V trusu zůstává infekční při 4 °C až 60 hodin, při 20 °C 40 hodin. Většina běžných dezinfekčních prostředků jej ničí, stejně tak je rychle inaktivovaný lipidovými rozpouštědly, takže mýdlem či saponátem.

Superzoo.cz

Průběh nemoci

Zdrojem nemoci je trus nemocného psa. K přenosu dochází kontaminovaným krmivem, vodou či předměty. Zdravý pes se nakazí perorálně.

Koronavirus prochází žaludkem a infikuje střevní buňky na vrcholcích klků po celé délce tenkého střeva. Inkubační doba je 1 – 4 dní.

Po této době nakažené střevní buňky hynou a odlupují se do střeva a na jejich místo přicházejí buňky nezralé. Výsledkem je průjem. Mrtvé buňky uvolňují do střevního obsahu velké množství viru. Protilátky vytvořené nemocným psem však množení viru rychle zastavuje a sliznice střeva během jednoho týdne zregeneruje. Virus je v trusu vylučován dva týdny a výjimečné není ani bezpříznakové vylučování trvající několik měsíců.

Onemocnění je vysoce nakažlivé.

Příznaky

Po uplynutí inkubační doby se objevuje nechutenství, průjem a zvracení trvající nejčastěji 24 – 36 hodin. Průjem je kašovitý až vodnatý, zelený, žlutavý nebo oranžový a silně zapáchá. Může obsahovat i hlen a krev, i když vyloženě krvavý průjem je vzácný.

Nemoc poměrně rychle spontánně mizí a většina psů se do týdne uzdraví, jen u některých jedinců se může průjem střídavě objevovat ještě 3 – 4 týdny po infekci.

Většina případů koronavirózy dokonce probíhá bez příznaků a jediným důkazem probíhající nemoci je vzestup hladiny protilátek. Na druhou stranu jej komplikují jiná střevní onemocnění a kombinace parvovirózy s koronavirózou může mít na svědomí vysokou úmrtnost.

Diagnostika

Koronavirózu jen podle klinických příznaků nelze poznat od jiných akutních zánětů trávicího traktu. Dají se prokázat virové částice v trusu, avšak protože koronaviróza psů může probíhat i bez příznaků, není pozitivní průkaz virů důkazem, že právě ony způsobily onemocnění. Pak je také možné, že se u psa s koronavirózou viry v trusu nenajdou.

Další možností je vyšetření krve na přítomnost protilátek v tzv. párových vzorcích. Vzestup množství protilátek během tří týdnů je důkazem probíhající infekce.

Léčba koronavirózy psů

Léčba zahrnuje hladovku trvající 12-24 hodin následovanou snadno stravitelnou dietou a řešení případné dehydratace. Antibiotika zpravidla nejsou potřeba.

Prevence

Prevencí šíření je izolace nemocných zvířat a dezinfekce prostředí. Je možná i vakcinace. Vzhledem k tomu, že koronaviróza psů není závažné onemocnění, je vhodná spíše do hromadných chovů či útulků.

Napište mi

Zde mi můžete zanechat zprávu.

Posílám

©2019 MVDr. Tereza Ježková

Log in with your credentials

Forgot your details?