Přeskočit na obsah

Koronaviróza psů

Koronaviróza psů je časté infekční onemocnění trávicího traktu, projevující se především akutním průjmem štěňat a mladých psů. Je jedním z původců „střevní chřipky“ psů a způsobuje nejčastěji den dva trvající průjem doprovázený zvracením.

Vážnější onemocnění nastává, je-li nákaza koronavirem doprovázena i jinými infekcemi postihujícími střevo, jako je parvoviróza, salmonelóza nebo kampylobakterióza. Smrtelný krvavý průjem dokáží samy o sobě vyvolat i virulentní kmeny viru. Na druhou stranu u mnoha psů nevyvolává onemocnění koronavirózou vůbec žádné příznaky. Je to nemoc častá, protilátky proti koronavirům má až 80 % psů.

Nově se objevuje také systémová koronaviróza, způsobená mutantou se změněným tkáňovým tropismem. Při této nemoci není postiženo jen střevo, ale většina vnitřních orgánů. Tato forma je schopná vyvolat hromadné úhyny štěňat.

Původce koronavirózy psů

Původcem koronavirózy je psí koronavirus, CCoV (Canine CoronaVirus). Je to obalený virus s jednovláknitou RNA, příbuzný koronaviru prasat, který vyvolává virovou gastroenteritidu prasat, a kočičímu koronaviru FeCoV, který způsobuje průjem a nemoc FIP. Genetická podobnost těchto tří virů je natolik velká, že správnější by možná bylo označit je za jeden jediný druh viru s hostitelsky adaptovanými kmeny.

Aby to nebylo tak jednoduché, CCov tvoří dva odlišné genotypy, CCov-I a CCov-II, které v psí populaci cirkulují společně a pes se může zároveň nakazit oběma z nich. Virus však není nijak spřízněn s lidským SARS-Cov-2 virem a psi nehrají v šíření této nemoci žádnou úlohu.

Psí koronavirus je ve vnějším prostředí vcelku odolný, neničí ho kyselé pH a vydrží i poměrně velké rozmezí teplot. V trusu zůstává infekční při 4 °C až 60 hodin, při 20 °C 40 hodin. Většina běžných dezinfekčních prostředků jej likviduje, stejně tak je rychle inaktivovaný lipidovými rozpouštědly, to znamená, že ke zničení viru stačí mýdlo nebo saponát.

Průběh nemoci

Zdrojem nemoci je trus nemocného psa. K přenosu dochází kontaminovaným krmivem, vodou či předměty. Zdravý pes se nakazí perorálně.

Koronavirus prochází žaludkem a infikuje střevní buňky na vrcholcích klků po celé délce tenkého střeva. Inkubační doba trvá 1–4 dny.

Po této době nakažené střevní buňky hynou a odlupují se do střeva a na jejich místo přicházejí buňky nezralé. Výsledkem je průjem. Mrtvé buňky uvolňují do střevního obsahu velké množství viru. Protilátky vytvořené nemocným psem však množení viru rychle zastavuje a sliznice střeva během jednoho týdne zregeneruje. Virus je v trusu vylučován dva týdny a výjimečné není ani bezpříznakové vylučování trvající několik měsíců.

Onemocnění je vysoce nakažlivé.

Pantropní kmeny

V nedávné době se kromě těchto kmenů střevního koronaviru objevily i pantropní kmeny biotypu CCoV-IIa. Pantropní znamená, že se virus nemnoží jen ve střevní sliznici, ale v celém organismu. U psů způsobuje těžkou systémovou infekci, která může končit úhynem.

Příznaky koronavirózy psů

Po uplynutí inkubační doby se objevuje nechutenství, průjem a zvracení trvající nejčastěji 24–36 hodin. Průjem je kašovitý až vodnatý, zelený, žlutavý nebo oranžový a silně zapáchá. Může obsahovat i hlen a krev, i když vyloženě krvavý průjem je vzácný.

Nemoc poměrně rychle spontánně mizí a většina psů se do týdne uzdraví, jen u některých jedinců se může průjem střídavě objevovat ještě 3–4 týdny po infekci.

Většina případů střevní koronavirózy dokonce probíhá příznaků a jediným důkazem probíhající nemoci je vzestup hladiny protilátek.

Jednotlivé kmeny koronavirů se od sebe ale liší patogenitou a i když je většina neškodná, výjimky existují. Nový rekombinantní kmen s TGEV (koronavirem prasat) způsobuje akutní těžkou gastroenteritidu, která může být smrtelná. Navíc i kombinace málo patogenních koronavirů a parvovirózy, giardiózy, izosporózy nebo bakteriální střevní infekce může mít na svědomí vysokou úmrtnost.

Systémová koronaviróza

Zvláště zhoubná je systémová koronaviróza vyvolaná pantropními kmeny. Nemoc se projevuje horečkou, netečností, průjmem i respirační infekcí nebo příznaky poškození mozku a může končit úhynem včetně hromadných úhynů štěňat a mladých psů. Vyléčení psi trpí dlouhodobým poklesem počtu bílých krvinek, lymfocytů, v krvi.

Diagnostika

Koronavirózu jen podle klinických příznaků nelze poznat od jiných akutních zánětů trávicího traktu. Dají se prokázat virové částice v trusu, avšak protože koronaviróza psů může probíhat i bez příznaků, není pozitivní průkaz virů důkazem, že právě ony způsobily onemocnění. Pak je také možné, že se u psa s koronavirózou viry v trusu nenajdou.

Další možností je vyšetření krve na přítomnost protilátek v tzv. párových vzorcích. Vzestup množství protilátek během tří týdnů je důkazem probíhající infekce.

Léčba koronavirózy psů

Léčba zahrnuje hladovku trvající 12–24 hodin následovanou snadno stravitelnou dietou a řešení případné dehydratace. Antibiotika zpravidla nejsou potřeba.

U virulentnějších forem je možná jen podpůrná léčba.

Prevence

Prevencí šíření je izolace nemocných zvířat a dezinfekce prostředí. Je možná i vakcinace. Vzhledem k tomu, že koronaviróza psů obvykle není závažné onemocnění, je vhodná spíše do hromadných chovů či útulků.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

2 komentáře na “Koronaviróza psů”

  1. Avatar
    Zřejmě koronavirus u pejska.

    Dobrý den, mám desetiměsíčního jezevčíka a už třetí den má přesně takový průjem jak popisujete a doprovází ho zvracení. Je veselý a hravý a hrr jít na procházku. Protože mi začal z ničeho nic dělat potřebu doma tak vytírám často s Domestosem. Nevím jestli s tou hladovkou dělám dost ( i přesto že by snědl kozu, ale granulí se nedotkne). Nemám ho přesto vzít na veterinu, nebo bych ho jen zbytečně stresovala, když to samo zmizí? A co černé uhlí? Pomohlo by trochu? Děkuji předem za případnou odpověď.
    Jílková

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    pokud má pes průjem a zvrací už třetí den a nepomáhá dieta, pak je návštěva veterináře na místě.

    S pozdravem,

    MVDr. Tereza Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *