Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nemoci z podvýživy » Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C je stav, při kterém se organismu zvířete nedostává chemické látky zvané kyselina askorbová. Je to důležitý antioxidant a funguje v těle jako tzv. kofaktor ke tvorbě kolagenů, základního stavebního materiálu pojiv. Všechna domácí zvířata jsou schopná kyselinu askorbovou syntetizovat, není pro ně vitamínem a nepotřebují její přísun v potravě. Výjimkou je morče. Morče vyžaduje krmivo obsahující vitamín C.

U morčete je nedostatek vitamínu C častou nemocí. Mnohdy probíhá subklinicky a morče predisponuje ke vzniku nemocí, jako jsou otlaky, dermatofytóza nebo či infekční onemocnění obecně, způsobuje poruchy reprodukce, podporuje přerůstání zubů a v chovech způsobuje nespecifické neprospívání nebo nevysvětlitelné úhyny. Silný nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje, což je život ohrožující onemocnění. Častým projevem kurdějí je kulhání až tahání pánevních končetin.

Příčina

Každé morče musí denně přijmout  10 až 25 mg/kg vitamínu C. Mladá a rostoucí a stará zvířata potřebují vyšší dávky. Březí samice vyžadují dokonce 30 mg/kg. Zásoba vitamínu C v organismu je velmi malá. Morče dokáže překlenout jeden den nedostatku, ale tkáňová rezerva se vyčerpává už za čtyři dny a klinické příznaky hypovitaminózy se objevují za 10 – 14 dní zkrmování deficitní krmné dávky.

Odkud morče získá vitamín C

Vitamín C je obsažen v čerstvé zelenině a ovoci a v zelených částech venku rostoucích rostlin. Množství vitamínu C v těchto krmivech je různý a záleží na druhu rostliny, způsobu pěstování a délce skladování. Čím jsou čerstvější, tím je obsah vitamínu C vyšší. Velký obsah vitamínu C má paprika, kopr, petrželová nať, šípky, smetánka lékařská, kopřivy. Citrony jsou naopak navzdory obecnému přesvědčení průměrným zdrojem a kvůli obsahu kyseliny citronové nejsou pro morčata vhodným krmivem. Překvapivě malé množství vitamínu C obsahují také jablka, mrkev, bulva celeru nebo okurka.

Vitamín C ničí tepelná úprava a vyšší teploty obecně, styk s kovy a se vzduchem, je to velice nestabilní chemická sloučenina.

Krmné směsi pro morčata, jak „směsky“, tak granule, bývají obohacené vitamínem C. Chemická nestabilita kyseliny askorbové ale znamená, že i v uzavřeném pytli se pomalu rozkládá. Rozklad postupuje rychleji, když je krmivo skladováno v teple.

Při 22 °C během šesti týdnů zoxiduje a ztratí účinnost až polovina vitamínu C obsaženého v granulích. Někteří výrobci to řeší přidáním vysokého množství vitamínu C do čerstvého krmiva, i 800 mg/kg. Jiní používají stabilizované formy, které nepodléhají tak rychlému rozkladu. Tak i tak ale platí, že krmivo pro morčata by mělo být v ideálním případě do šesti týdnů po datumu výroby už zkrmeno morčatům. Delší skladování či nákupy do zásoby množství vitamínu C prudce snižuje. Krmivo pro morčata po době své minimální trvanlivosti už nebude obsahovat prakticky žádný vitamín C. Stejně tak žádný vitamín C nedodá morčeti krmivo určené pro králíky či křečky.

Lákavá je možnost přidávat vitamín C do vody. Zde se ale také projevuje křehkost kyseliny askorbové jako molekuly. Rozkládá se působením světla, v tvrdé nebo alkalické vodě, v teple a v přítomnost kovů, což mohou být i měďnaté ionty pocházející z vodovodních trubek nebo trubička v napáječce. Během 24 hodin zoxiduje polovina přidaného vitamínu. Proto se takový roztok s vitamínem C musí připravovat denně čerstvý. Změna chuti vody navíc může znamenat to, že morče bude takovou vodu ignorovat.

Projevy nedostatku

Nedostatek vitamínu C je zhoubný v tom, že je-li vitamínu C v krmivu jen o něco méně, než by bylo potřeba, hypovitaminóza se neprojevuje nijak nápadně. Morčatům se prostě jen úplně nedaří. Mají nekvalitní srst, sníženou chuť ke žrádlu, velmi významná je predispozice takových zvířat k dalším nemocem. Nekvalitní kolagen nedrží pořádně zuby v zubních lůžkách, takže morče trpící nedostatkem vitamínu C může být brzy pacientem s přerostlými stoličkami a malokluzí obecně. Stejně tak vitamín C často stojí v pozadí tvorby otlaků na tlapkách. Deficitní morče je méně aktivní, jeho měkké tkáně jsou méně pevné a hojení zpomalené. Jakákoliv infekční nemoc může morče trpící nedostatkem postihnout mnohem snadněji než dobře živené morče. U morčete s hypovitaminózou se častěji objevuje kožní plíseň, rozvinutý svrab, všenky, snadněji podléhá zápalu plic.

Dochází také k poruchám reprodukce. Samice mohou mít ztížené porody, objevují se potraty nebo porody malých a slabých mláďat. Samice také nemusí vůbec zabřeznout.

Kurděje

Těžká hypovitaminóza až avitaminóza, tedy úplný nedostatek, už způsobuje viditelné onemocnění. Jedná se o postupné zvýrazňování příznaků. Ke špatné kvalitě srsti a snížené chuti se může přidat úplné nechutenství způsobené bolestí zubů. Morče má potíže s tím potravu uchopit a žvýkat. Může také skřípat zuby a slinit. Zuby se uvolňují, viklají se, dásně krvácí.

Nápadným příznakem kurdějí u morčat je neochota se pohybovat, kulhání až tahání pánevních končetin. Bohužel často je toto první a jediné, čeho si nedbalý majitel všimne. Morče je bolavé, může pískat bolestí při zvedání, bolí a natékají především kolena, ale i další klouby. Někdy může dojít i patologické zlomenině, protože kosti křehnou.

Může se objevit průjem nebo naopak kálení ustává, výtoky z očí a nosu a nakonec se objevuje krvácení do podkoží a střeva. Neléčená zvířata hynou do dvou týdnů. Rychleji umírají mláďata a březí samice, u nich může být úhyn i nečekaně rychlý a v hromadných chovech může být prvním příznakem nedostatku vitamínu C. Dospělá zvířata mimo reprodukci jsou k nedostatku tolerantnější a určitá, i když nízká hladina, u nich vyvolá spíš ty nespecifické příznaky a kurděje a úhyny se mohou omezit na vnímavější kategorie.

Nedostatek vitamínu C doprovázející jiná onemocnění

Protože morče si nedokáže tvořit žádnou zásobu vitamínu C, pokud z jakéhokoliv důvodu trpí nechutenstvím, to onemocnění může rychle zhoršit a zkomplikovat ještě nedostatek vitamínu C. Proto se vitamín C přidává do umělého sena pro dokrmování morčat, je potřeba ho přidat do mléka k umělému odchovu morčecích mláďat a vůbec je důležité myslet na to, že nemocné morče do sebe potřebuje každý den dostat nějaký vitamín, ideálně i ve vyšší dávce až 50 mg/kg.

Diagnostika

Že morče trpí nedostatkem vitamínu C se obvykle pozná podle zjištění, čím je morče krmeno a podle klinických příznaků. Ty jsou sice rozmanité, ale velmi často jakkoliv nespecifický z nich, včetně nekvalitní srsti, snížené aktivity a chuti, ve skutečnosti představuje příznak hypovitaminózy. Je to velmi častá nemoc. Všechna morčata, která trpí nechutenstvím, slabostí, kulhají nebo mají průjem by měla dostat vitamín C. Vitamín C je součástí léčby také při řešení přerostlých zubů, otlaků či bakteriálních infekcí.

Je možné pozorovat změny na kostře u morčata s kurdějemi, určit hladinu vitamínu C v krvi a kurděje mají také poměrně typický pitevní nález. Diagnóza je ale většinou potvrzena rychlou odezvou na podání vitamínu C, příznaky nemoci mizí do sedmi dnů.

Léčba

Léčba nedostatku vitamínu C je jednoduchá. Morčeti se podá vitamín C v dávce 50 – 100 mg/kg živé hmotnosti každý den až do vyléčení, což trvá asi týden.

Prevence

Nedostatek vitamínu C je častá a vážná nemoc morčat, které se zároveň dá zcela předcházet. Morče potřebuje každý den přijmout dostatek vitamínu C. Ten je obsažen v čerstvém, dobře skladovaném krmivu pro morčata, v čerstvé trávě a bylinách a v zelenině. Zeleného stačí už 20 – 30 g denně. Zvláště v zimě lze přidávat vitamín C i do vody, ale medikovaná voda musí být připravená každý den čerstvá a morče musí být ochotné takovou vodu pít.

Článek označen značkami: