Očkování králíků proti pasteurelóze
Pasteurelóza králíků je bakteriální, infekční onemocnění. Projevuje se nejčastěji jako hnisavá rýma, ale pasteurelóza dokáže způsobit zánět prakticky v každé tkání králíka a občas umí i celkové onemocnění připomínající mor králíků. Na druhou stranu se původce, bakterie Pasteurella, vyskytuje na nosní sliznici až 90 % klinicky zcela zdravých králíků. Více informací o nemoci samotné naleznete v článku zde.
Proti pasteurelóze lze králíky chránit očkováním. Po očkování se v těle králíka vytvoří protilátky, které jej po určitou dobu chrání před vypuknutím nemoci, toto očkování však nemůže zabránit infekci králíka. I očkovaný králík se může stát bezpříznakovým nosičem. Očkování také nemá schopnost králíka s pasteurelózou, byť bezpříznakovou, vyléčit.
Běžně se očkuje pouze ve velkochovech či ve větších domácích chovech králíků.
Pasteurelózu způsobuje několik kmenů bakterie. Dostupná vakcína chrání proti sérotypu A a D a zkřížená ochrana není dokonalá. I očkovaný králík proto může onemocnět pasteurelózou způsobenou jiným kmenem.
Vakcína proti pasteurelóze je mrtvá, inaktivovaná, a obsahuje roztok částí bakteriálních těl. Očkování s sebou přináší možné nežádoucí účinky, především přechodné snížení příjmu krmiva a zhoršení zabřezávání ramlic, v místě vpichu může vzniknout zánět. Ochranná lhůta na maso je 10 dní.
Očkovací látka se prodává v baleních po dvaceti dávkách.
Očkovací kalendář
- první očkování 4. týden věku
- druhé očkování 7. týden věku
- třetí očkování 10. týden věku
- revakcinace každých 6 měsíců