Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti chlamydióze

Očkování proti chlamydióze

Chlamydióza koček je bakteriální onemocnění patřící do tzv. komplexu kočičí rýmy. Má na svědomí 5 – 30 % všech případů zánětů horních cest dýchacích u koček. Vyvolává především zánět spojivek doprovázený vodnatou rýmou. Bez léčby může zánět spojivek přetrvávat i měsíce, nebo se opakovaně vracet. Více informací přímo o chlamydióze naleznete v článku zde.

Očkování proti chlamydióze není povinné. Protože se nejedná o závažnou, život ohrožující nemoc, ani podle podle Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) se nejedná o jedno ze základních očkování koček, ale o očkování nepovinné, navíc. Běžně používané kombinované vakcíny proti kočičím nemocem proti chlamydióze většinou nechrání.

Očkování je vhodné především pro kočky žijící v početnějších chovech, v útulcích či chovných stanicích, zvláště tehdy, vyskytla-li se tam chlamydióza někdy v minulosti. Nevýhodou vakcinace je riziko postvakcinačních reakcí a fakt, že přeočkování se musí provádět každoročně.

Koťata se očkují v devíti týdnech věku, s přeočkováním za 3 – 4 týdny. U dospělých koček je tomu podobně. Po první injekci následuje druhá za 3 – 4 týdny. Následně se kočka očkuje každoročně.

Druhy očkovacích látek

Očkovací látky se dělí na dvě velké skupiny, živé a mrtvé. Živé vakcíny obsahují živé, avšak oslabené chlamydie. Výhoda živých vakcín je dobrá tvorba imunitní odpovědi, tělo na ně reaguje rychle a nepotřebují žádné přídatné látky. Pro březí kočky, velmi mladá koťata a pro kočky oslabené jsou však nevhodné. V Česku je pro ochranu proti chlamydióze k dispozici jen živá vakcína.

Inaktivované vakcíny obsahují mrtvé bakterie či jejich části. Mrtvé vakcíny proti chlamydióze se u nás nepoužívají. Chlamydióza je součástí některých kombinovaných vakcín: Purevax RCPCH chrání proti chlamydióze, herpesviróze, kaliciviróze a panleukopenii, Purevax RCPCH FeLV navíc ještě proti infekční leukémii.

Reakce na očkování

Obecně platí, že na vakcínu vyrobenou z bakterií vznikají hypersensitivní reakce častěji, než na vakcíny, které chrání proti virům. U některých koček se v reakci na očkování proti chlamydióze může po jednom až třech týdnech po očkování objevit horečka, nechutenství či kulhání. Tyto příznaky samy odezní.

Očkovací kalendář

první očkování 8. – 10. týden věku
druhé očkování za 3-4 týdny po prvním
přeočkování každoročně

Článek označen značkami: