Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti herpesviróze koček

Očkování proti herpesviróze koček

Herpesviróza koček je nejčastější onemocnění z tzv. komplexu kočičí rýmy. Je to nakažlivé onemocnění horních cest dýchacích, kromě toho způsobuje také záněty spojivek a rohovky. Ty mohou být někdy i velmi těžké, doprovázené rohovkovými vředy. Více informací přímo o nemoci naleznete v článku o herpesviróze koček, zde.

Očkování proti herpesviróze není povinné ze zákona, je však rozhodně doporučené je udělat a podle Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) se u koček jedná o jedno ze základních očkování. Je součástí standardních kombinovaných vakcín proti kočičím chorobám.

Očkování proti herpesviróze se oproti ostatním vyznačuje poněkud menší účinností: Netvoří se po něm tzv. neutralizační protilátky, takže očkování nemůže zabránit infekci jako takové, pouze propuknutí klinického onemocnění. Při velkém infekčním tlaku, například v útulcích, očkování zabrání nemoci jen asi v 60 – 70 % případů. Očkování dále není schopné zabránit vzplanutí takzvané latentní infekce při velkém stresu zvířete. Latentní infekce vzniká po prodělání nemoci, virus už se z těla nikdy zcela nevyloučí, zvíře vypadá na první pohled zdravé, ale nemoc se při oslabení organismu může zase vrátit.

Očkování koťat

Ochranu koťat očkováním navíc trošku komplikuje přítomnost mateřských protilátek a tzv. imunitní okno: Koťata, která pila mlezivo, přijala i protilátky proti herpesviróze. Ty sice malá koťata aspoň pět týdnů po narození chrání proti infekci, ale jejich hladina postupně klesá a v určité chvíli je jich již tak málo, že nezabrání propuknutí onemocnění, ale je jich pořád příliš mnoho na to, aby kotě na očkování zareagovalo tvorbou svých vlastních. Tento stav může trvat až do 14. týdne věku. Jak je na tom které konkrétní kotě se dá zjistit pouze drahým vyšetřením. Rozdíly existují i v rámci jednoho vrhu, každé kotě vypije jiné množství mleziva, rozdíly mezi jednotlivými vrhy jsou dány i množstvím protilátek, které má v krvi a v mlezivu která konkrétní kočka.

S očkováním koťat se proto začíná v 8. – 9. týdnu věku stáří, s revakcinací za 3 – 4 týdny. V ideálním případě by měla následovat ještě aspoň jedna další revakcinace po 16. týdnu věku kotěte, aby si vlastní protilátky mohla vytvořit i koťata, která měla mateřské protilátky skutečně až do toho 14. týdne věku. Na druhou stranu, u koťat, která byla odchována uměle či z nějakého jiného důvodu nepila mlezivo, se s očkováním může začít už od šestého týdne věku. V útulcích, kde je veliké riziko infekce, je možné koťata očkovat už v měsíci věku, s přeočkováním každých 14 dní, poslední očkování však i při tomto způsobu musí následovat po 16. týdnu věku.

Očkování dospělých koček

Co se prvního očkování dospělých koček týká, situace je jednodušší, očkuje se jen dvakrát v intervalu 3 – 4 týdny. Ochranná imunita se u očkovaného zvířete vyvine za jeden až dva týdny, ale nemusí se vytvořit u všech naočkovaných zvířat. Po první sérii očkování následuje bez ohledu na stáří kočky další revakcinace až zase za rok. U živých vakcín proti herpesviróze by měla slušnou imunitu zajistit už jediná injekce, ovšem jen za předpokladu, že je očkované zvíře starší než 16 týdnů. Skutečná délka trvání imunity je u každé kočky trochu rozdílná, ale protilátky by měly přetrvávat v těle po dobu delší než tři roky. Na základě této zkušenosti doporučuje Imunologická komise WSAVA každé další přeočkování po počáteční sérii a jednom očkování po roce již provádět jedenkrát za tři roky. Takové očkovací schéma však ještě není zohledněno v příbalovém letáku žádné značky očkovacích látek. Přeočkovávání koček jednou za tři roky je proto zatím tzv. off label použití na zodpovědnost očkujícího veterináře.

Očkování je možné i u kočky pozitivní na FIV či FeLV, pokud jsou jinak v dobrém stavu, ale u nich je vhodnější použít tzv. inaktivované, mrtvé vakcíny.

Druhy očkovacích látek

Očkovací látky se dělí na dvě velké skupiny, živé a mrtvé. Živé vakcíny obsahují živý, avšak oslabený herpesvirus. Výhoda živých vakcín je dobrá tvorba imunitní odpovědi i při přítomností mateřských protilátek, tělo na ně reaguje rychle a nepotřebují žádné přídatné látky. Pro březí kočky, velmi mladá koťata a pro kočky oslabené jsou však nevhodné.

Inaktivované vakcíny obsahují mrtvý virus či jeho části. K vyvolání imunitní odpovědi potřebují přídatné látky na bázi hliníku, rtuti nebo minerálního oleje. Jsou bezpečná i pro malá koťata a kočky trpícími chronickými onemocněními, včetně koček pozitivních na FIV či FeLV, nevýhodou je však možnost vzniku nežádoucích reakcí, zvláště pak nádorového bujení v místě vpichu vakcíny, tzv. postvakcinačního sarkomu.

Na českém trhu jsou k dispozici tyto očkovací látky, všechny obsahují herpesviry v kombinaci s dalšími kočičími chorobami, s kalicivirózou a panleukopenií.

živé očkovací látky

mrtvé očkovací látky

Feligen CRP Biofel PCH
Felocell CVR
Leucofeligen FeLV/RCP Biofel PCHR
Nobivac Tricat Trio
Purevax RCP Fevaxyn Pentofel
Purevax RCPCH
Purevax RCPCH FeLV Quadricat
Versifel CVR

Očkovací kalendář

první očkování 8. – 9. týden věku
druhé očkování 11. – 13. týden věku
třetí očkování 16. – 20. týden věku
přeočkování každoročně (1 x za 3 roky)

Článek označen značkami: