Očkování proti infekční hepatitidě psů - MVDr. Tereza Ježková

Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti infekční hepatitidě psů

Očkování proti infekční hepatitidě psů

Infekční hepatitida, virový zánět jater psů, je jedna z nemocí z trojice virových onemocnění psů, proti kterým se psi běžně očkují. Nemoc sice často proběhne bez povšimnutí nebo způsobí jen krátkodobé zažívací potíže, ale stejně tak může způsobit i selhání jater a ledvin. Více informací o této méně známé chorobě naleznete v článku zde.

Očkování je účinný způsob ochrany. Aby se nemoc nemohla dále šířit, stačí, je-li očkováno více než 65 % všech psů. K očkování se používá oslabený příbuzný virus, totiž psí adenovirus typu 2 (CAV-2). Ten způsobuje u psů jiné onemocnění, a tím je psincový kašel. Zároveň ale protilátky proti němu ochrání psy i před infekční hepatitidou, takže je to takové 2v1.

Očkování proti infekčnímu zánětu jater není povinné ze zákona, ale je součástí běžných kombinovaných vakcín proti psince a ostatním psím chorobám. Podle doporučení Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) se jedná o jedno ze základních očkování. S očkováním se začíná kolem dvou měsíců věku a pokračuje se druhým přeočkováním po 3 – 4 týdnech. Většina výrobců očkovacích látek dále doporučuje očkování opět každý rok. Dle imunologické komise WSAVA stačí po správném naočkování štěněte a přeočkování po roce očkovat proti infekční hepatitidě každé tři roky. Toto nové očkovací schema je již oficiálně možné s vakcínami značky Nobivac. Určitě užitečné pro takové očkování, které chrání jak má, ale přitom nezatěžuje tělo víc, než je nutné.

Očkovací kalendář

první očkování 8 – 9 týdnů věku
druhé očkování za 3-4 týdny po prvním, tzn. 11. – 13. týden věku
přeočkování každoročně (1x za 3 roky)
Infekční hepatitida je součástí všech kombinovaných vakcín proti infekčním psím onemocněním. Na nálepce od očkovací látky je označena velkým tiskacím písmenem H.

Článek označen značkami: