Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti kaliciviróze

Očkování proti kaliciviróze

Kaliciviróza koček je virové onemocnění patřící do tzv. komplexu kočičí rýmy. Společně s herpesvirózou je příčinou 80 % všech infekčních zánětů horních cest dýchacích u koček. Je to silně nakažlivá nemoc, která se nejčastěji se projevuje horečkou, kýcháním, výtokem z nozder a nechutenstvím, které je kromě horečky dané i vznikem vředů v dutině ústní. Více přímo o kaliciviróze se dozvíte v článku věnovanému přímo této nemoci, zde.

Očkování proti kaliciviróze není povinné ze zákona, ale je beze sporu doporučené pro každou kočku a i podle Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) se jedná o jedno ze základních očkování koček. Je součástí standardních kombinovaných vakcín proti kočičím chorobám.

Kalicivirus tvoří mnoho kmenů, a očkování bohužel nemusí chránit na sto procent proti všem typům viru, se kterými se kočka může setkat. Průběh nemoci u očkovaných zvířat je však pouze mírný. Při velkém infekčním tlaku, například v útulcích, očkování zabrání infekci jen asi v 60 – 70 % případů, ale zabrání rozvoji onemocnění.

Očkování koťat

Ochranu koťat očkováním trochu komplikuje přítomnost mateřských protilátek a tzv. imunitní okno: Koťata, která pila mlezivo, přijala i protilátky proti kaliciviróze. Ty sice malá koťata v prvních týdnech života chrání proti infekci, ale jejich hladina postupně klesá a v určité chvíli je jich již tak málo, že nezabrání propuknutí onemocnění, ale je jich pořád příliš mnoho na to, aby kotě na očkování zareagovalo tvorbou svých vlastních. Tento stav může trvat až do 14. týdne věku. Jak je na tom které konkrétní kotě se dá zjistit pouze drahým vyšetřením. Rozdíly existují i v rámci jednoho vrhu, každé kotě vypije jiné množství mleziva, rozdíly mezi jednotlivými vrhy jsou dány i množstvím protilátek, které má v krvi a v mlezivu která konkrétní kočka.

S očkováním koťat se proto začíná v 8. – 9. týdnu věku stáří, s revakcinací za 3 – 4 týdny. V ideálním případě by měla následovat ještě aspoň jedna další revakcinace po 16. týdnu věku kotěte, aby si vlastní protilátky mohla vytvořit i koťata, která měla mateřské protilátky skutečně až do toho 14. týdne věku. Na druhou stranu, u koťat, která byla odchována uměle či z nějakého jiného důvodu nepila mlezivo, se s očkováním může začít už od šestého týdne věku. V útulcích, kde je veliké riziko infekce, je možné koťata očkovat už v měsíci věku, s přeočkováním každých 14 dní, poslední očkování však i při tomto způsobu musí následovat po 16. týdnu věku.

Očkování dospělých koček

Co se prvního očkování dospělých koček týká, situace je jednodušší, očkuje se jen dvakrát v intervalu 3 – 4 týdny. Ochranná imunita se u očkovaného zvířete vyvine za jeden až dva týdny. Po první sérii očkování následuje bez ohledu na stáří kočky další revakcinace až zase za rok. Skutečná délka trvání imunity je u každé kočky trochu rozdílná, ale protilátky by měly přetrvávat v těle po dobu delší než tři roky. Na základě této zkušenosti doporučuje Imunologická komise WSAVA každé další přeočkování po počáteční sérii a jednom očkování po roce již provádět jen jedenkrát za tři roky. Takové očkovací schéma však ještě není zohledněno v příbalovém letáku žádné značky očkovacích látek. Přeočkovávání koček jednou za tři roky je proto zatím tzv. off label použití na zodpovědnost očkujícího veterináře.

Očkování je možné i u kočky pozitivní na FIV či FeLV, pokud jsou jinak v dobrém stavu, ale u nich je vhodnější použít tzv. inaktivované, mrtvé vakcíny.

Druhy očkovacích látek

Očkovací látky se dělí na dvě velké skupiny, živé a mrtvé. Živé atenuované vakcíny obsahují živý, avšak oslabený kalicivirus. Výhoda živých vakcín je dobrá tvorba imunitní odpovědi i při přítomností mateřských protilátek, tělo na ně reaguje rychle a nepotřebují žádné přídatné látky. Pro březí kočky, velmi mladá koťata a pro kočky oslabené jsou nevhodné.

Inaktivované vakcíny obsahují mrtvý virus či jeho části. K vyvolání imunitní odpovědi často potřebují přídatné látky na bázi hliníku, rtuti nebo minerálního oleje. Jsou bezpečné i pro malá koťata a kočky trpícími chronickými onemocněními, včetně koček pozitivních na FIV či FeLV, nevýhodou je však možnost vzniku nežádoucích reakcí, zvláště pak nádorového bujení v místě vpichu vakcíny, tzv. postvakcinačního sarkomu.

Na českém trhu jsou k dispozici tyto očkovací látky, všechny obsahují kalicivirus v kombinaci s dalšími kočičími chorobami, herpesvirózou a panleukopenií.

 živé atenuované  mrtvé
 Feligen CRP  Biofel PCH
 Felocell CVR  Biofel PCHR
 Leucofeligen FeLV/RCP  Fevaxyn Pentofel
 Nobivac Tricat Trio  Purevax RCP
 Quadricat  Purevax RCPCH
 Versifel CVR  Purevax RCPCH FeLV

Očkovací kalendář

první očkování 8. – 9. týden věku
druhé očkování 11. – 13. týden věku
třetí očkování 16. – 20. týden věku
přeočkování každoročně (1 x za 3 roky)

Článek označen značkami: