Očkování proti lymské borelióze - MVDr. Tereza Ježková

Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti lymské borelióze

Očkování proti lymské borelióze

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty, v Česku klíštětem obecným. Může se nakazit mnoho druhů domácích či divokých zvířat i člověk. Průběh nemoci u psa je odlišný od onemocnění člověka: Psi nemívají červenou skvrnu v místě sání klíštěte a obvykle u nich nedochází ke vzniku chronického zánětu kloubů či nervů.

U většiny psů probíhá bez jakýchkoliv příznaků. Objeví-li se nějaké známky choroby, bývají to většinou opakující se epizody kulhání v důsledku bolestivého zánětu jednoho či více kloubů. Kulhání může být doprovázeno nechutenstvím, apatií či horečkou. Více informací naleznete v článku věnovaném přímo borelióze, odkaz zde.

Nejedná o jedno ze základních očkování psů, ale o očkování „navíc“, doporučené především pro psy s vysokým rizikem nákazy, kteří se pohybují v oblastech s velkým množstvím nakažených klíšťat, jako jsou psi pracující v lese a podobně. Psi by měli být naočkováni před začátkem sezony klíšťat.

Nevýhodou vakcinace proti borelióze je vyšší riziko vzniku nežádoucích reakcí na očkování. Tento fakt mají společné všechny vakcíny proti bakteriálním chorobám.

Druhy očkovacích látek

Vakcíny proti lymské borelióze jsou inaktivované, obsahují mrtvé borelie. K dispozici jsou tři druhy vakcín:

 Očkovací látka  Obsažené borelie
 Biocan B  B. garinii, B. afzelii
 Borrelym 3  B. burgdorferi, B. garinii, B. afzelii
 Merylim   B. burgdorferi

Očkovací kalendář

  • první očkování 12. týden věku
  • druhé očkování 15. – 16. týden věku
  • přeočkování každoročně
Článek označen značkami: