Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Očkování proti nemocem » Očkování proti virové leukémii koček

Očkování proti virové leukémii koček

FeLV, virová leukémie koček, je chronické virové onemocnění postihující imunitní systém a krev kočky. Kromě selhání imunity vede také ke vzniku nádorů mízních uzlin a k chudokrevnosti. Bližší informace o chorobě naleznete přímo v článku věnovanému této nemoci zde.

Proti nemoci je možné kočky očkovat.

Očkování není povinné ze zákona a i podle doporučení Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) se jedná o očkování volitelné. Je určené především ohroženým skupinám koček: Kočkám s volným přístupem ven, kočkám, které žijí ve společné domácnosti k FeLV pozitivní kočkou či chovným kočkám.

Protože očkování proti FeLV nemá význam, je-li provedeno u FeLV pozitivní kočky, která má již virus FeLV v krvi, před prvním očkováním je potřeba kočku otestovat a očkovat jen kočku zdravou. Test spočívá v odběru malého množství krve a vyšetření pomocí rychlé testační soupravy podobné těhotenskému testu. Test se může přeskočit v případě, že se jedná o očkování koťat z chovné stanice, kde jsou ostatní kočky buď naočkované, nebo prokazatelně negativní.

První očkování se provádí ve věku aspoň 8 týdnů. Jediná dávka vakcíny není schopná zajistit imunitu, je potřeba aplikaci opakovat po 2 – 4 týdnech. Imunologická komise WSAVA doporučuje každé další přeočkování po počáteční sérii a jednom očkování po roce již provádět jedenkrát za tři roky. Takové očkovací schéma však ještě není zohledněno v příbalovém letáku žádné značky očkovacích látek. Přeočkovávání koček jednou za tři roky je proto zatím tzv. off label použití na zodpovědnost očkujícího veterináře.

Druhy očkovacích látek

Nevýhoda očkování proti FeLV je fakt, že většina dostupných vakcín proti této nemoci obsahuje adjuvanty, přídatné látky na bázi rtuti či hliníku, které stimulují imunitní systém. Bohužel tyto adjuvanty mohou u koček v místě vpichu vakcíny způsobit nádorové bujení, postvakcinační sarkom. S tímto rizikem se bohužel u tohoto očkování musí počítat, není sice příliš veliké, ale existuje. Proto se FeLV nikdy neočkuje do kůže mezi lopatkami, přednostně se píchá do kůže na levé pánevní končetině. Zde by se totiž případný sarkom zjistil rychleji a jeho odstranění by bylo také rovněž mnohem jednodušší.

K dispozici jsou dva typy očkovacích látek, jedna obsahuje mrtvý virus či jen jeho součásti (subjednotky), a tyto vakcíny obsahují adjuvans. Druhý typ obsahuje geneticky modifikovaný živý virus neštovic kanárů, který je ale změněný tak, že ve svém obalu obsahuje bílkoviny původního viru FeLV, na které si tělo očkované kočky následně vytvoří protilátky. Tyto tzv. vektorové vakcíny adjuvans neobsahují a z hlediska vzniku postvakcinačního sarkomu jsou tudíž bezpečné.

Vakcíny proti FeLV nejsou součástí běžných kombinací proti kočičím chorobám, ale vyrábí se i kombinace, které chrání i proti kočičí leukémii, nebo se také dají očkovat zvlášť, samostatně. Většinou takové vakcíny mají v názvu FeLV nebo Leuko.

Očkovací látky

vektorové neadjuvantní vakcíny inaktivované vakcíny s adjuvantem subjednotkové vakcíny s adjuvantem
Purevax FeLV Fevaxyn Pentofel Leucofeligen FeLV/RCP
Purevax RCPCH FeLV Versifel FeLV Leukocell 2 EU

Očkovací kalendář

první očkování 8. týden věku
druhé očkování 11. – 12. týden věku
přeočkování každoročně (1 x za 3 roky)

U všech typů očkovacích látek je očkovací kalendář stejný.

 

Článek označen značkami: