Přeskočit na obsah

Očkování proti vzteklině

Očkování proti vzteklině je veterinární úkon, který chrání naočkované zvíře před onemocněním vzteklinou. Vzteklina je nebezpečná nákaza všech teplokrevných živočichů. Je vždy smrtelná a přenosná na člověka. Je to taky jediná nákaza povinná hlášením psů a koček.

Pro psy bylo povinné očkování proti vzteklině zavedeno už v roce 1953 a tato povinnost platí dodnes. Od roku 2020 platí, že aby byl záznam o vakcinaci proti vzteklině platný, musí být očkovaný pes také označený čipem.

Pro kočky a fretky je očkování proti vzteklině povinné jen pro cesty do zahraničí.

Jaká zvířata musí být naočkovaná proti vzteklině

Veterinární zákon ukládá všem chovatelům psů, aby zajistili očkování štěněte ve stáří tři až šest měsíců a pak pravidelné revakcinace během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky. To znamená, že psi nemusí nutně chodit na očkování každoročně – to záleží na použité vakcíně. V očkovacím průkazu psa staršího šesti měsíců musí být neustále poznačené platné očkování.

Podle veterinárního zákona je povinností chovatele mít očkovací průkaz doma a být schopný jen kdykoliv předložit ke kontrole úřednímu veterinárnímu lékaři. Takový očkovací průkaz by měl mít vyplněnou kolonku „majitel“ i vypsané údaje o samotném psovi, aby nemohlo dojít k záměně. Od roku 2020 je navíc platnost záznamu v očkovacím průkaze podmíněna zaznamenaným číslem čipu daného psa.

Pokud má pes cestovat do zahraničí, nestačí mít záznam o očkování proti vzteklině poznačené v očkovacím průkazu, záznam musí být zapsán v pasu pro zvířata v zájmovém chovu. Od prvního očkování štěněte musí uběhnout minimálně 21 dní, až pak je záznam úředně platný.

Stejně jako psi musí být očkovaní také jezevci a lišky.

Pro koho je povinná někdy

Jiným zvířatům zákon očkování proti vzteklině nepřikazuje.

Kočky a fretky ale musí být očkované proti vzteklině pro cesty do zahraničí a záznam o očkování musí být zavedený do pasu pro zvířata v zájmovém chovu. Pro účely cestování je platné očkování proti vzteklině takové, které bylo provedeno u zvířete staršího 12 týdnů před více než 21 dny nebo u starších zvířat v době platnosti předcházející vakcinace.

Jaká další zvířata lze očkovat?

Proti vzteklině lze naočkovat také skot, koně, ovce, kozy a prasata.

Jak očkování proti vzteklině funguje

Naprostá většina dostupných očkovacích látek jsou očkovací látky inaktivované s adjuvantem. Tím je hydroxid hlinitý nebo fosforečnan hlinitý. Tyto látky dráždí tkáň v místě aplikace a způsobují zánět, který donutí imunitní systém povšimnout si také inaktivovaných, mrtvých virů vztekliny a vytvořit si proti vzteklině dostatek protilátek.

Vakcíny obsahující živý oslabený virus vztekliny se nepoužívají, u některých psů a koček způsobovaly ochrnutí.

Rekombinantní živá vakcína vzniká v laboratoři genetickou modifikací viru neštovic, který pak na svém povrchu tvoří bílkoviny viru vztekliny. Výsledkem je živý, avšak neškodný virus, který stimuluje imunitní systém k tvorbě protilátek i bez použití adjuvantů. Taková vakcína se používá k orální vakcinaci lišek a také k očkování koček domácích.

Doba trvání ochrany

Po očkování se u zvířat do dvou až tří týdnů vytvoří vysoká hladina protilátek, která chrání před infekcí vzteklinou. Za dostatečnou hladinu protilátek se považuje minimálně  0,5 IU/ml séra, měřeno metodou nepřímého imunofluorescenčního testu. Tento test vyžadují některé země při cestě se psem, kočkou nebo fretkou ještě k samotnému očkování.

Ochrana proti vzteklině trvá u různých zvířat různě dlouho, je to bohužel značně individuální. Jsou jedinci, kteří ani po správně provedeném očkování potřebný titr protilátek nezískají. U jiných mohou protilátky v potřebné hladině přetrvávat roky a po opakovaných revakcinacích u nich může být imunita proti vzteklině doživotní.

V praxi se doba trvání ochrany řídí tím, co píše výrobce v příbalovém letáku. To je totiž informace, podle které se hodnotí platnost vakcinace v očkovacím průkazu nebo v pasu zvířete.

Délka platnostiVakcíny
Jeden rokCanvac R, Biocan R, Rabigen Mono, všechny kombinované vakcíny
Jeden rok po primovakcinaci, následně tři rokyRabisin
Tři rokyNobivac Rabies, Versiguard Rabies
Doba platnosti vakcín pro psy

Doba platnosti vakcín pro kočky

U koček je doba platnosti vakcín stejně dlouhá jako u psů. Navíc pro kočky je určena speciální neadjuvaktní vakcína Purevax Rabies. U té po prvním očkování kotěte následuje další přeočkování za rok a následně se očkuje každé tři roky, stejně jako Rabisin.

Doba platnosti vakcín pro fretky

Fretky je potřeba očkovat každoročně.

Je nutné očkovat jiná zvířata než psy?

Česká republika je oficiálně země prostá vztekliny. To  znamená, že riziko, že se neočkované zvíře nakazí vzteklinou, je minimální.

Nežádoucí účinky vakcinace

Podrobnější informace naleznete v článku Nežádoucí reakce po očkování

Jako každý veterinární úkon, i očkování proti vzteklině může mít nežádoucí účinky. Nejčastějším takovým je bolest v místě vpichu či otok, který může přejít v tuhý hmatatelný uzlík, který během 14 dnů samovolně vymizí. Tyto lokální reakce jsou častější u koček než u psů. U psů se ale někdy může na místě vpichu vytvořit lysinka a nově vyrostlá srst může mít jinou barvu nebo i strukturu. Nejčastěji se to děje u maltezáčků a bišonků, ale naštěstí nepříliš často.

Vzácnější lokální reakcí je vznik granulomu, opouzdřeného zánětlivého ložiska, nebo abscesu. Vakcinace proti vzteklině může u psů a koček spustit také vaskulitidu, zánět žil, a to na podkladě hypersenzitivity III. typu. Většinou bývá omezená na místo vpichu a projevuje se vytvořením lysého místa. U některých zvířat ale může tato hypersenzitivní reakce poškodit cévy na jiných místech na těle a to až za několik měsíců po očkování. Výsledkem je ložisková nekróza kůže na okrajích ušních boltců, na špičce ocasu nebo na polštářcích tlapek. Tyto reakce se ale už počítají mezi ty vyloženě vzácné.

Celkové reakce

Z celkových reakcí je nejčastější přechodná apatie, nechutenství nebo zvýšená teplota, která trvá jeden až dva dny po očkování. Vzácnou reakcí je celková reakce: Svědění, otok hlavy, kopřivka nebo kolaps s anafylaktickým šokem. Čím vážnější je nežádoucí reakce na vakcinaci, tím dříve se objeví. Kolaps následuje už za několik minut po vakcinaci. Svědění, otoky a kopřivka se objevují nejčastěji do 24 hodin. Po očkování proti vzteklině jsou celkové reakce nepříliš časté.

Postvakcinační sarkom

Největším strašákem spojeným s očkováním koček proti vzteklině je postvakcinační sarkom. Problém se týká skutečně pouze koček. U koček může jakákoliv podkožní injekce časem spustit nádorové bujení, ale použití adjuvantních vakcín se solemi hliníku v sobě nese asi desetinásobné riziko ve srovnání s rekombinantními vakcínami, jako je Purevax Rabies.

Boulička v místě vpichu, která se zvětšuje ještě měsíc po očkování nebo přetrvává déle než tři měsíce, je důvodem k návštěvě veterinárního lékaře.

Kdy neočkovat?

K očkování musí mít pes aspoň 12 týdnů ale maximální věk neexistuje. Stáří samo o sobě není důvodem k neprovedení vakcinace. Nelze očkovat akutně nemocné zvíře a chronicky nemocní psi si pravděpodobně po očkování už nejsou schopní tvořit dostatek protilátek. Nevhodné je očkování zvířat s autoimunitními chorobami. Naopak březí a kojící feny se očkovat můžou bez omezení.

Pro psa nelze použít orální vakcínu pro lišky, každý pes musí dostat injekci. Pracujte proto na zvladatelnosti vlastních psů!

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

24 komentářů na “Očkování proti vzteklině”

  1. Avatar

    Očkovali jsme psa proti vzteklině vakcínou Biocan DHPPi+LR,part LR,musíme ho očkovat za rok opět nebo můžeme za 2-3roky?Děkuji za odpověď.

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    je potřeba naočkovat za rok znovu.

    MVDr. Ježková

  3. Avatar
    Očkování desetiletého psa proti vzteklině

    Dobrý den,

    ráda bych se Vás zeptala na očkovací interval u psů proti vzteklině. Náš desetiletý pes byl naposledy očkován dne 6.3.2019 vakcínou Biocan R. Jako další termín má v očkovacím průkazu uvedeno 6.3.2021. Tzn., že letos (2020) nemá jít na očkování ? Do roku 2018 jsme s ním chodili na očkování co dva roky, tak jak nám doporučovali na veterině. Od roku 2018, pak každý rok, tzn. i v roce 2019.

    Děkuji za odpověď přeji příjemný den

  4. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    Revakcinace provedená rok po první vakcinaci chrání zvířata proti vzteklině po dobu minimálně 2let. Tolik příbalový leták.

    MVDr. Tereza Ježková

  5. Avatar

    Dobrý den, máme malého 4 letého jorka.. má 1,5 kg. Na očkování chodíme 1x ročně, látkou Biocan LR, ale vždy to špatně snáší.. je pak 3-4 dni letargický, nejí a bolestivě reaguje na jakýkoliv dotek. Jaká je pro něj nejlepší očkovací látka? Šlo by použít tu na 3 roky? A dávkuje se látka na váhu psa?
    Moc děkuji za odpověď.
    M.Bárová

  6. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    nějakou tříletou vakcínu by pravděpodobně použít šlo. Je možné, že postvakcinační reakci u vašeho psa vyvolává ta „L“ složka, totiž vakcinace proti leptospiróze. Domluvte se se svým ošetřujícím veterinářem.

    Dávkování je nezávislé na hmotnosti psa.

    MVDr. Tereza Ježková

  7. Avatar

    Dobry den, kdyz mam psa ockovaneho na vzteklinu kazdy rok 1.5. Musim do dalsiho roku teho datumu byt proockovan? Protoze letos to z pracovnich duvodu nestihnu. Dekuji za odpoved

  8. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    při očkování až po tomto datu nebudou potřeba dvě dávky vakcíny, ale když se „něco stane“ z hlediska předpisů bude pes od 1.5. do vakcinace neočkovaný a pokud má vystavený pas pro malá zvířata, pro cestování do zahraničí bude vakcinace platní až 21 dní po přeočkování.

    MVDr. Tereza Ježková

  9. Avatar
    Rabies a zahranici

    Krasny den. Pisete, ze stene se muze ockovat v 12. tydnu zivota. Jak je to v pripade, ze stene ma 7 tydnu a exportuje se do jine krajiny? Muze se zaockovat, anebo muze se vyvest (EU) do zahranici bez ockovani?

  10. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    to záleží na konkrétních pravidlech mezi dvěma konkrétními státy. Z určitých zemí do určitých jiných zemí lze vyvézt neočkované štěně, pokud věk ještě nedovoluje vakcinaci. Z určitých jiných zemí do určitých jiných zemí takové štěně prostě prostě vyvézt nelze. Na stránkách české veterinární správy je na to tabulka. Určitě budete mít něco takového i na Slovensku.

    MVDr. Tereza Ježková

  11. Avatar

    Dobrý den, chci se zeptat jak často se očkuje vakcínou Versican plus L4R. Mám 14 měsíční fenku a dostala ji již 2x je to v pořádku? Děkuji za odpověď Turinský.

  12. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    tato vakcína se přeočkovává každý rok 1x.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

  13. Avatar
    Ladislav Janečka

    Dobry den stalo se že v loňskem roce jsme zapomněli naočkovat psa ma přes 8.let.1.11. tento rok jsme byli očkovat proti vzteklině,zvěrolekař nařidil ještě jedno přeočkovani za 14dnu. Musi to tak byt.děkuji

  14. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    záleží na použité vakcíně.

    MVDr. Ježková

  15. Avatar

    Dobrý den,
    může být vakcína proti vzteklině určená pro zvířata nějak nebezpečná pro člověka ? Např. kdyby někde byla injekční stříkačka od této vakcíny? Děkuji

  16. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    kromě obecného rizika, které představují špinavé ostré předměty, které se někde nekontrolovatelně válí, nikoliv. Vakcína proti vzteklině je inaktivovaná, neobsahuje živý virus.

    MVDr. Ježková

  17. Avatar
    Marcela Semmlerová

    Dobrý den,
    malé plemeno, velká alergická reakce na vakcínu proti vzteklině. Nyní mu bude 10 let. Bojím se jej nechat naočkovat znovu. Je v tomto případě možné očkování již neprovádět? Nerada bych riskovala jeho život. Děkuji Vám.

  18. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    Zákon takové výjimky nepřipouští.

    MVDr. Ježková

  19. Avatar

    Dobrý den,

    ráda bych se zeptala na titr protilátek proti vzteklině. Jedná se o dovoz kočky z třetí země a na cestu je požadován titr protilátek. Má však tento výsledek nějakou expiraci nebo se jedná po provedení titru protilátek jako doživotní výsledek a lze poté volně cestovat?

    Děkuji mnohokrát.

  20. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    obvykle je to tak, že pokud je zvíře po provedení testu pravidelně očkováno proti vzteklině podle příbalového letáku, výsledek platí.

    MVDr. Ježková

  21. Avatar

    Dobrý den,

    náš pejsek se narodil v lednu 2022
    (malé plemeno) V dubnu 2022 byl u veterináře očkován Virbac Canigen současně s Virbac Rabigen. Velmi špatně to 2 dny nesl, jen ležel, zrychleně a těžce dýchal, popř. spal, zvýšená teplota, vůbec nejedl ani nepil. Chci se prosím zeptat, je vhodné to opakovat stejným způsobem ? Máme od veterináře napsaný termín na obě vakcinace opět ve stejný den – duben 2023.

    Děkuji za odpověď.

  22. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    není ostuda ani držost požádat vašeho veterináře, aby psa naočkoval jinou značkou nebo odděleně, že to minule špatně snášel.

    MVDr. Ježková

  23. Avatar

    Dobrý den, prosím o informaci ohledně vakcíny proti vzteklině Nobivac RL. Revakcinace je nutná za 1 nebo 3 roky? Děkuji za Vaši odpověď.

  24. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    po roce pro ochranu proti leptospiróze. Po třech letech pro ochranu proti vzteklině.

    S pozdravem

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *