Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Otravy » Otrava čokoládou

Otrava čokoládou

Jedovatost čokolády pro domácí zvířata je mezi chovateli všeobecně známým faktem, ovšem málokdo už ví, jak to funguje, kolik čokolády je nebezpečné a jak se taková otrava čokoládou projevuje.

Co je na čokoládě jedovaté

Kakaové boby obsahují dva druhy tzv. alkaloidů. To jsou rostlinné látky s různými účinky na organismus zvířat, některé jsou léky, jiné jedy. Alkaloidy čokoládových bobů jsou stimulanty a jedná se především a hlavně o látku zvanou teobromin, v menším množství je přítomen také známější kofein. Protože kofeinu je v kakaových bobech a všech výrobcích z nich málo, je to teobromin, který způsobuje otravy zvířat.

Pro člověka je teoretická smrtelná dávka, která by zahubila polovinu lidí vystavených takovému množství, 1000 mg/kg hmotnosti. Pro domácí zvířata se však často jedná již o středně toxickou látku, s množstvím, které zabije polovinu psů 250-500 mg/kg, polovinu koček usmrtí 200 mg/kg. Podobné dávky otráví i králíka, naproti tomu myši a potkani jsou podobně citliví jako člověk.

Individuální rozdíl v citlivosti je značný. Smrtelná otrava čokoládou jednotlivých psů může přijít i po požití 80 mg teobrominu na kilo živé hmotnosti. Smrtelné otravy byly popsány také u papoušků.

Na množství záleží

Protože toxická dávka závisí na dávce vztažené k živé hmotnosti zvířete, je velký rozdíl, jestli stejné množství čokolády zkonzumuje štěně jezevčíka nebo doga. A navíc obsah teobrominu v čokoládě také není stejný, liší se podle obsahu čokoládového másla a kakaového prášku v různých typech a značkách cukrovinek. I různé kakaové boby mohou mít odlišný obsah svých alkaloidů. Obecně ovšem platí, že v jednom gramu kakaového prášku je asi 29 mg, ve vysokoprocentní neslazené čokoládě asi 16 mg/g, ve slazené hořké čokoládě 5,5 mg/g a jeden gram čokolády mléčné obsahuje asi 2,3 mg teobrominu. Bílá čokoláda obsahuje zanedbatelné množství alkaloidů.

Ke jakési jistotě, že dojde ke smrtelné otravě kilového pejska proto stačí tabulka mléčné čokolády, pro desetikilového už je potřeba jeden a půl tabulky čokolády vysokoprocentní.

Škodí i jinak

To ale neznamená, že čokoláda je vlastně neškodná. Lehkou otravu doprovázenou zvracením, průjmem a velkou žízní způsobuje už požití 20 mg/kg teobrominu, tzn. deset gramů mléčné čokolády pro kilového pejska a tabulka mléčné čokolády pro desetikilového. U větších psů je možnost otravy samotným teobrominem spíše teoretická. Nesmíme ale zapomenout na jinou látku, které obsahuje čokoláda opravdu hodně, a tou je tuk. Sežere-li pes velké množství čokolády, pravděpodobně dostane průjem už kvůli tomu tuku, a u citlivých jedinců může takový prohřešek vyvolat i akutní zánět slinivky.

Průběh otravy teobrominem

Teobromin se rychle vstřebává z trávicího traktu, i když ani zdaleka tak rychle jako kofein. Maximální hladiny v krvi dosáhne u psa až po deseti hodinách, zatímco u člověka už po třech hodinách. Psi vylučují z těla teobromin zvláště pomalu, což je pravděpodobně důvod, proč je pro ně nebezpečný. Biologický poločas teobrominu u psa je 17,5 hodiny, za tuto dobu se vyloučí polovina teobrominu. U člověka je biologický poločas teobrominu jen šest až deset hodin.

Teobromin je stimulant s účinkem na mozkovou kůru a srdeční sval, uvolňuje hladkou svalovinu a působí močopudně. Průběh otravy je akutní. Už dvě až čtyři hodiny po požití patřičného množství čokolády se objevují první příznaky. Je to především neklid, zvracení a může se objevit i průjem. Močopudný účinek teobrominu může způsobit také nečistotnost a žízeň. Se zvyšující se přijatou dávkou se může objevit hyperaktivita, nekoordinované pohyby, svalový třes a při těžkých otravách záchvaty křečí.

Od asi 40 – 50 mg přijatého teobrominu na kilo hmotnosti se objevují poruchy srdečního rytmu, nejprve zrychlení, pak i nepravidelnosti. Ke smrti v případě smrtelných otrav dochází obvykle do 24 hodin od nástupu příznaků a to nejčastěji v důsledku srdečního selhání. U přežívajících zvířat příznaky otravy trvají 12 – 36 hodin, poté je veškerý teobromin z těla vyloučen.

U všech zvířat má otrava čokoládou víceméně stejný průběh. U přežvýkavců, drůbeže a prasat se zkoumá možnost přidávat odpady z výroby čokolády (kakaové slupky, lusky) do krmiva. Malé dávky teobrominu u nich nezpůsobují žádné zjistitelné změny. Větší dávky, které však ještě nevedou k pozorovatelné otravě, už způsobují pokles příjmu krmiva a snížení hmotnostních přírůstků, u krav se snižuje dojivost.

Léčba

Léčba je symptomatická, neexistuje žádný protijed. Jako u všech otrav je základem zabránění vstřebávání jedu. Do dvou hodin po požití čokolády je první pomocí vyvolat zvracení, samozřejmě zvíře nesmí mít křeče, v tom případě se provádí výplach žaludku. Dále se podává živočišné uhlí. Pokud se tohle povede do dvou až čtyř hodin po pozření čokolády, prognóza je dobrá. K příznakům otravy nemusí vůbec dojít.

U zvířat trpících křečemi a poruchami srdečního rytmu je už nutná hospitalizace. Pacient se zavodňuje kapačkou a dostává léky proti křečím a proti srdečním arytmiím. Prognóza u těchto případů je opatrná.

Podobné otravy

Vážná otrava čokoládou se podobá otravám dalšími látkami, jako je strychnin, amfetaminy, kokain, LSD nebo nikotin. Podobně působí také kofein, dostanou-li se zvířata ke kofeinovým tabletám, povzbuzujícím nápojům nebo guaraně. Křeče způsobují také některé pesticidy a poruchy srdečního rytmu doprovází otravu oleandrem nebo digitalisem.

Článek označen značkami: ,,