Přeskočit na obsah

Otrava vánočními pokojovými květinami

Štítky:

Otrava domácích zvířat vánočními pokojovými květinami je určitě něco, co by mohlo zkazit domácí sváteční náladu. Během Vánoc se v domácnostech objevuje několik pokojových rostlin, které jsou spojené právě se svátečním časem a zároveň svojí novotou mohou lákat domácí zvířata k okusování.

Vánoční hvězda, vánoční kaktus, bramboříky, azalky, hvězdníky nebo cesmína jsou naštěstí mnohem méně jedovaté, než se traduje, včetně nechvalně známé vánoční hvězdy. Nejnebezpečnějšími vánočními rostlinami je totiž brambořík a hvězdník.

Otrava vánoční hvězdou

Na fotografii je rostlina v modrobílém květináči, která má ve spodní části lodyhy tmavě zelené listy a listy na vrcholu stonků jsou jasně červené
Vánoční hvězda. Nechvalně proslulá jako jedovatá vánoční rostlina, skutečnost je však poněkud jiná.
Zdroj: Wikimedia Commons

Vánoční hvězda, neboli pryšec nádherný, má nálepku nejjedovatější vánoční rostliny. Je to pryšec a všechny pryšce při poranění roní mléko. Latex obsahuje saponiny a diterpenoidy. Tyto látky lokálně dráždí tkáně.

Jedovatost pro psa či kočku je ale malá. Latex dráždí kůži, která zčervená a svědí, když se dostane do oka, může způsobit zánět spojivek a při sežrání podráždí sliznice, takže vyvolává zvracení nebo nadměrné slinění, málokdy i průjem.

Ovce může dokonce sežrat celou vánoční hvězdu bez jakýchkoliv potíží a podobné to bude u králíků. U laboratorních králíků se ani nepodařilo vyvolat kožní či oční reakce na latex a potkani zůstali zcela zdraví i při krmení vysokými dávkami latexu.

Pokud domácí zvíře okouše nebo sežere vánoční hvězdu, není proto žádný důvod k panice. Pravděpodobně se mu vůbec nic nestane a pokud ano, malé podráždění latexem samovolně odezní. Úporné zvracení, které by nereagovalo na hladovku a hrozilo dehydratací a potřebovalo zásah veterinárního lékaře, je po styku s vánoční hvězdou velká vzácnost a nic vážnějšího zvířeti nehrozí.

Otrava vánočním kaktusem

Vánoční kaktus neobsahuje žádné jedovaté látky, ale jeho stonkové články jsou tuhé a zubaté a při pozření mohou mechanicky dráždit v žaludku nezbedného psa či kočky. Může se objevit nechutenství, smutná nálada a zvracení nebo průjem, které mohou být i s krví. Kočky se mohou i motat.

Naštěstí ale ani vánoční kaktus nepředstavuje vážné nebezpečí a podráždění trávicího traktu je většinou mírné, zvíře nijak neohrožuje a stačí několikahodinová hladovka a je to pryč. Veterináře mohou potřebovat jen zvířata starší nebo chronicky nemocná, pro které je i malé zvracení velkou zátěží.

Otrava bramboříkem

Naproti tomu brambořík už je rostlinou opravdu jedovatou. Toxickou substancí je saponin cyclamin, který je obsažený především v hlízách, v listech je ho naštěstí jen málo.

Mírnější otravy po okousání listů se projevují sliněním, zvracením a průjmem a potíže obvykle zmizí jen s pomocí hladovky, ale pokud pes vyhrabe a okouše nebo sežere hlízu, cyclamin ve větších dávkách způsobuje také ochrnutí, srdeční arytmie, křeče a i smrt.

Otrava hvězdníkem

I hvězdník je jedovatou rostlinou. Obsahuje fenanthridinové alkaloidy, především lycorin, ale i mnoho dalších. Lycorin je tzv. centrální emetikum, způsobuje zvracení přímo stimulací centra zvracení v mozku. Nejvíce je ho v hlíze a listech. Okousání listů domácími zvířaty jim přivodí většinou jen podrážděný žaludek, který se do 24 hodin uklidní, ale sežrání hlízy už způsobuje vážnější potíže.

Otrava hvězdníkem se projevuje nechutenstvím, nadměrným sliněním, průjmem a zvracením, které může být i dosti intenzivní. Sežrání většího množství hvězdníku nebo hlízy k tomu může přidat i svalový třes, nízký krevní tlak nebo křeče či poškození jater.

Otrava azalkou

Všechny azalky a rododendrony jsou prudce jedovaté rostliny, jejichž stonky, listy, květy i nektar obsahují toxické diterpeny grayanotoxiny. Tyto látky narušují sodíkové kanály v buňkách. Malé množství sežrané azalky dráždí žaludek a střeva a způsobují nechutenství, zvracení a průjem, větší množství zpomaluje srdeční rytmus, otrávené zvíře se motá a má křeče.

Azalky představují smrtelné nebezpečí nejen pro psa a kočku, ale i pro všechny býložravce, otráví se i králík, malí přežvýkavci, leguáni, a suchozemské želvy.

Zdá se ale, že nebezpečí nehrozí ani kanárkům, ani papouškům, kteří by chtěli azalku ozobávat.

Otrava jmelím

Jmelí je léčivá rostlina, obsahuje velké množství látek, jako jsou lektiny, pryskyřici viskotoxin, cholin, histamin, flavonoidy a mnoho dalších. Má imunomodulační účinky a viskotoxin působí i proti nádorům, droga se používá pro snížení krevního tlaku. Viskotoxin je ve větším množství jedovatý, toxicky mohou působit také lektiny.

Okousání jmelí nebo sežrání několika bobulí nicméně u většiny zvířat nezpůsobuje vůbec žádné potíže, maximálně se objeví podráždění žaludku, zvracení a smutná nálada, které samovolně odezní. Prudké otravy s poškozením jater či ledvin by vyžadovaly obrovské dávky jmelí.

Otrava cesmínou

Cesmína je se svými zelenými listy a červenými bobulemi stále populárnější vánoční dekorací. Její listy jsou ale velmi ostré a bobule obsahují saponiny, které dráždí trávicí trakt. Po požití způsobuje podráždění žaludku a zvracení. Větší množství sežraných listů se může chovat také jako cizí těleso a ucpat střeva.

Spasená zahradní cesmína dráždí žaludky také přežvýkavcům, naproti tomu králíci či morčata mohou okusovat listy bez viditelných potíží.

Otrava po okousání vánočního stromu

Smrčky, borovice ani jedle pro žádná zvířata jedovaté nejsou. Obsahují nicméně esenciální oleje a terpeny, které jim dávají vánoční vůni a tyto můžou dráždit žaludek a střeva, stejně jako můžou vadit ostré jehlice. Celé větvičky, kůra nebo šišky se mohou chovat jako cizí těleso, které ucpe střeva zlobivého psa, ale něco takového je vzácné.

Nejnebezpečnější předmět spojený s vánočním stromem je vánoční řetěz. Psi nebo kočky jsou schopní do sebe nasoukat doslova metry řetězu a následky můžou mít mnohem horší než u jakékoliv otravy vánočními květinami.

Další nebezpečí u vánočního stromu představuje hnojivo nebo zkažená voda ve stojánku. Je to další vánoční věc, která může u zvířat způsobit nevolnost a zvracení.

Co dělat, pokud zvíře okousalo nebo sežralo vánoční rostlinu?

Protože většina vánočních květin je jen málo jedovatá, není potřeba panikařit. Vyvolání zvracení a podání živočišného uhlí je na místě jen při okousání hlízy bramboříku nebo hvězdníku, nebo když sežraného hvězdníku bylo hodně a po okousání azalek. Zvracení způsobené ostatními rostlinami bývá většinou mírné a přechodné a pomůže proti němu hladovka. Jakékoliv další příznaky nemoci patří do rukou veterinárního lékaře.

Zvracení je nejčastější vánoční zdravotní problém

Vánoce jsou obdobím spojeným nejen s vánoční pohodou, ale také se zvracejími či průjmujícími domácími zvířaty. Někdy za to mohou sežrané vánoční pokojové rostliny, jindy sežrané vánoční dekorace či jiné dietní chyby a sežrané vánoční cukroví nebo třeba i otrava čokoládou nebo akutní zánět slinivky po přemíře tučného jídla.

Pokud zvíře zvrací, první pomoc je vždycky hladovka, v prvních hodinách i s omezením přístupu k vodě. Většinou to pomůže, ale pokud je zvíře výrazně apatické, zvracení i přes hladovku neustává nebo se vám cokoliv nezdá, vždycky je lepší navštívit veterináře. Už proto, že příčin zvracení během Vánoc může být mnoho a již zmíněný zánět slinivky nebo ucpání střeva je život ohrožujícím stavem, který nepočká po Novém roce.

Prevence otrav a jiných nepříjemností

Prevence otrav vánočními květinami je jednoduchá. Jmelí či cesmínu můžeme sehnat i umělou, azalku si radši odpustíme a brambořík může být umístěný tak, aby se k němu zvířata nedostala, hlavně aby ho nemohla vyhrabat. Oblíbená vánoční hvězda nebo vánoční kaktus mohou zůstat na svém místě.

I během Vánoc myslete na to, že psům škodí nadbytek tuku v potravě, všem zvířatům škodí náhlé změny krmné dávky, pro psa je jedovaté umělé sladidlo xylitol, čokoláda či kakao. A že zvířata jsou schopná sežrat neuvěřitelné věci, jako vánoční řetěz, různé vánoční dekorace nebo třeba i celé ořechy, které pak neprojdou.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *