Zavolejte na číslo 724 825 232

Zavolejte
Home » Články » Nakažlivé nemoci » Zavšivení koček

Zavšivení koček

Kočka domácí může být napadená různými vnějšími parazity, kteří žijí v její srsti. Mezi takové cizopasníky patří i všenky a zavšivení koček je označení pro stav, kdy je všenek tolik, že už způsobují zjevné potíže. Všenky koček jsou poměrně běžnými parazity a zavšivení je časté především u koček toulavých, podvyživených, chronicky nemocných, starých či zanedbaných dlouhosrstých.

Lidská veš dětská ani šatní, ani žádné vši či všenky od jiných zvířat na kočce domácí parazitovat nemohou.

Všenka kočičí

Původcem zavšivení koček je bezkřídlý hmyz zvaný všenka kočičí, latinsky Felicola subrostratus. Proč se jmenuje všenka a ne veš? Není to proto, že by třeba byla menší. Rozdíl mezi vší a všenkou spočívá v jejich ústním ústrojí a tím, čím se živí. Veš saje krev. Všenka má kusadla a živí se pokožkou a chlupy, které aktivně ukusuje. Felicola subrostratus je právě takovým tvorem, proto je všenka.

Všenka kočičí je malinký, asi jen 1 – 1,5 mm dlouhý tvor s plochým tělem a trojúhelníkovitou hlavou. Jako každý hmyz má šest nožiček, které jsou velmi krátké a každá je zakončená drápkem. Drápky i tvar těla umožňují všence skvěle se držet v kočičí srsti. Ale jen a pouze v kočičí. Je přísně hostitelsky specifická a na jiná zvířata se přesunout nemůže, ani na psa, ani na děti, nikam. Žije pouze na kočce.

Kočičí všenky mají béžovou nebo žlutou barvu a na zadečku příčné tmavé proužky. Vzhledem k jejich malé velikosti ale není bez lupy snadné si je podrobně prohlédnout. Jejich samotná přítomnost může bez dobrého světla uniknout pozornosti pouhého oka. Na hostiteli se nehýbou nikterak rychle a pohyb člověka zarazí až po chvilce koukání.

Životní cyklus

Všenka kočičí tráví celý svůj život na kočce. Bez hostitele rychle hyne, nemá ráda přílišné horko ani zimu, dobrovolně kočku neopouští. Na jiné kočky se přenáší přímým, těsným kontaktem, například při společném ležení, koťata se nakazí od matky. Mimo kočku delší dobu přežívají pouze hnidy nalepené na vypadané srsti, takže tak je možný i přenos hřebeny, kartáči, přes společný pelíšek, přepravku a tak podobně.

Samička všenky klade vajíčka, hnidy, a lepí je jednotlivě na srst kočky. Z hnid se za 10 – 20 dní líhnou mladé nymfy, které vypadají už úplně stejně jako dospělci, ale jsou mnohem menší. Živí se na kůži a chlupech a za další dva až tři týdny pohlavně dospívají.

Jak se zavšivení projevuje

Malé množství všenek může zcela uniknout pozornosti a kde spolu žije koček víc, mohou být i všenky. U některých zvířat se ale mohou přemnožit a pak vzniká viditelné zavšivení. Nemoc je nejčastěji patrná na obličeji, ušních boltcích a na zádech. Zavšivení svědí, postižená kočka se proto hodně drbe nebo ještě častěji hodně olizuje. Srst je olámaná, bez lesku, rozcuchaná. Kočka si může srst olámat do té míry, že vznikají okrsky srsti tak řídké, že prosvítá kůže, nebo i vyloženě lysá místa. Někdy si zavšivené zvíře rozškrábe kůži až do krve nebo má lupy. Jindy vzniká v souvislosti se zavšivením červená vyrážka s drobnými pupínky.

Podobně projevujících se kožních nemocí je spoustu, v podstatě tak vypadá jakékoliv onemocnění spojené se svěděním kůže, častou příčinou je například alergie na bleší kousnutí. Kočky se navíc nadměrně olizují třeba i z nervů, srst vypadává při některých vnitřních onemocněních a vyrážka je u koček zcela nespecifickou reakcí.

Pokud jsou nalezeny všenky, je diagnóza zavšivení koček poměrně jasná. Bohužel všenky se rády přemnožují u nějak oslabeného jedince, takže pozorované kožní potíže nemusí mít na svědomí jen zavšivení samotné.

K rozvoji zavšivení jsou vnímavější koťata, kočky staré, chronicky nemocné, špatně živené a značné množství všenek se může namnožit pod vrstvou zplstnatělé srsti u zanedbaných dlouhosrstých koček.

Léčba

Léčba zavšivení koček je snadná. Všenky nejsou odolné proti antiparazitikům a neschovávají se v prostředí. Je vždy potřeba léčit všechny kočky v domácnosti. Jediným zádrhelem je omezení vyplývající z citlivosti koček k určitým přípravkům proti parazitům, takže je potřeba vždy zvolit přípravek určený přímo na kočky. Fungují spreje, spot-ony, obojky i tablety.

Prevence

Všechny kočky, které dostávají preventivně přípravky proti klíšťatům, jsou chráněné i proti všenkám.

A co lidská veš?

Na kočce nedokáže parazitovat jiná veš, než je všenka kočičí. Dětské vši mají podobně jako všenky na nožičkách drápky, které velikostí a tvarem odpovídají lidským vlasům. Na kočce se proto dětská veš nedokáže udržet a kočka od dítěte vši chytit nemůže.

Článek označen značkami: ,