Chlamydióza koček je nemoc horních cest dýchacích koček, která se projevuje především rýmou a zánětem spojivek. Patří mezi několik nemocí, které se běžně nazývají kočičí rýma nebo kočičí chřipka. Je to poměrně častá nemoc, zodpovědná za 5–30 % všech případů rýmy koček.
Chlamydióza koček není vážné onemocnění, ale bývá dosti úporné. Mírné formy samovolně odezní do několika týdnů. Při infekci komplikované jinými bakteriemi může zánět spojivek poškodit oko a neléčené infekce mohou přetrvávat dlouhé měsíce.
Kočičí chlamydie jsou také možným původcem mírných infekčních zánětů spojivek u lidí.
Příčina chlamydiózy koček
Původcem chlamydiózy koček je bakterie Chlamydophila felis. Je to gramnegativní bakterie se zvláštním životním cyklem, ve kterém se střídá infekční, avšak neaktivní forma, tzv. elementární tělísko, a metabolicky aktivní forma, která parazituje uvnitř buněk, retikulární tělísko. Množí se v buňkách sliznic, především ve spojivce.
Ve vnějším prostředí není Chlamydophila felis příliš odolná, ničí ji běžné čistící a dezinfekční prostředky, vysoké i nízké pH, při 50 °C hyne během 30 minut. Při pokojové teplotě však vydrží infekční několik dní.
Přenos chlamydiózy
Chlamydióza koček se přenáší přímým kontaktem mezi kočkami. Zdrojem infekce jsou především výtoky z očí, ale chlamydie jsou vylučovány také hlenem z nosu nebo z pohlavních cest. Vyloučený není ani přenos nepřímý, přes kontaminované předměty, zvláště tam, kde žije na jednom místě hodně koček.
Velká část infikovaných zvířat jsou bacilonosiči bez příznaků, na první pohled zdravé kočky, které však roznášejí infekci.
Inkubační doba
Inkubační doba nemoci je 2–10 dní dlouhá.
Jak se chlamydióza koček projevuje
Chlamydióza koček začíná jako zánět spojivek s vodnatým výtokem, který začíná na jednom oku a do týdne se většinou přesune i na druhé oko. Přechodně se v počátku onemocnění může objevit horečka a nechutenství. Podčelistní mízní uzliny bývají zvětšené.
K zánětu spojivek se může přidat vodnatá rýma s kýcháním a vodnatý výtok z očí se postupem času mění na hlenovitý až hlenohnisavý. Při sekundární infekci začne spojivka hnisat. Hnisavý zánět může způsobit vznik rohovkového vředu.
Infekce chlamydiemi též může probíhat zároveň s herpesvirózou nebo kalicivirózou. To jsou další nemoci, které způsobují rýmu koček. Nekomplikovaná chlamydióza trvá u koťat 2 až 6 týdnů, u dospělých koček do 14 dnů. Mnoho koček zůstává bez klinických příznaků.
Dobrý den. Můj kocour ma zarudle kolem obou oci . Krvave strupky na spodních vickach . Nevíte co by to mohlo být? Měl i strub v nose. Klidně poslu i fotku . Jinak se chová normálně i vidí jen ho to určitě svedi škrábe se o nábytek . Prosím napište mi . Děkuju Ladislav Macháček. Můj email je Ladislawmachacek@seznam.cz Klidne poslu i foto.
Dobrý den,
pokud má váš kocour popisované zdravotní potíže, potřebuje naživo vyšetřit u veterináře, nelze stanovit diagnózu podle fotografie.
S pozdravem,
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý den,moje kočce teče z pravého oka.nevite čím to může být?kapu ji oči ocu-flash a nepomáhá to.muzete mi poradit.diky Lenka
Dobrý den,
pokud během jednoho či dvou dnů nepomůže domácí léčba, je potřeba vyhledat vyhledat veterinárního lékaře.
s pozdravem,
MVDr. Tereza Ježková
Dobrý den, píši o kočkách známých. Jedná se o dospělého kocoura a dorůstající kotě. Kocour má řadu let hnědý, občas zelený výtok z očí, zdá se že i trochu zduřelé tváře, občas kýchá a dokud byl v domě, snažil se všemožně otírat si tvář. Kotě se zdálo dosud zdravé, ale před několika týdny se mu zahlenilo jedno oko, pak druhé, po krátkém zlepšení nyní vypadá hrozně, kašle, snaží se dostat do domu, je chladný, oči má plné hlenu, napůl zakryté třetím víčkem, které je narudlé. Známí je mají rádi, starost klasická venkovní, jako u spousty babiček. Kočky dostávají suché granule a mléko 🙁 včetně masa, mají přístup k čisté přírodní vodě, přístřešku a jsou na volno po okolí. Dům a okolí je čisté, žádná skládka. Asi zanedbané onemocnění z venkovních parazitů, nachlazení (?) Nevím, jestli s nimi páníčci byli u veterináře, nebo zda se ten stav řešil do vyléčení, ale ráda bych jim pomohla. Nevím, zda mohu nakládat s kočkou, která mi nepatří bez jejich souhlasu a známí se asi jen tak přemluvit nedají, ale zkusím jim s kočkami pomoci. Prosím o radu, je vyšetření neprodleně nutné (kocour je zachráněný Mainský mývalí z množírny a sama paní prozradila, že byl problém ho u veterináře udržet), či je možné sehnat volně dostupné antibiotikum? Děkuji moc, M
Dobrý den,
minimálně potřebujete vyšetření klinické. Na dálku antibiotika předepsat nelze a volně prodejná také nejsou.
Veterináři je celkem jedno, v jakém vztahu je de facto majitel zvířete a člověk, který zvíře přinese a za vyšetření platí. Pokud chcete pomoci, tak se jako reálné snad jeví prostě známým nabídnout, že to zařídíte a zaplatíte, tomu se většinou lidi nebrání.
S pozdravem
MVDr. Ježková