Akarióza morčat

autor článku MVDr. Tereza Ježková
6 minut k přečtení

Akarióza, napadení parazitickými roztoči, je časté kožní onemocnění morčete domácího. Na morčeti škodí vícero druhů roztočů, z nichž nejpatogennější je zákožka morčí, původce svrabu morčat. Svrab je nejčastější příčina svědění u morčete. Toto svědění bývá velmi kruté, morče se rozškrábe do krve. Při doteku a manipulaci se zvířetem se mohou objevit záchvaty podobné epilepsii. Neléčený svrab vede nakonec k úhynu morčete.

Další druhy roztočů v morčecí srsti už jsou nebezpečné výrazně méně, většinou dokonce nezpůsobují žádné klinické příznaky a jen při silných invazích se mohou objevit lupy, nadměrné vypadávání srsti a svědění.

Svrab morčat

Svrab, nebo také prašivina, je nejvýznamnější akariózou morčat a nejnebezpečnější kožní chorobou morčat vůbec. Je to nakažlivé kožní onemocnění doprovázené ztrátou srsti nejprve na krku, mezi lopatkami, na hřbetě a na břiše. Obvykle je nemoc doprovázena svěděním. U těžce postižených zvířat se kožní změny šíří prakticky na celé tělo a neléčený svrab může do několika málo měsíců způsobit smrt z naprostého vyčerpání.

Zákožka morčí

Původcem morčecího svrabu je parazitický roztoč zákožka morčí, lat. Trixacarus caviae. Je to příbuzná slavnější zákožky svrabové, která způsobuje svrab lidí, psů nebo prasat. Není to ale totožný živočich, zákožka morčí je cizopasník jen a pouze morčete. U člověka může způsobit jen přechodnou vyrážku.

Je to mikroskopický členovec s plochým tělem, které je při pohledu shora okrouhlé. Má osm párů krátkých, kuželovitých nožek, z nichž jen první dva páry trochu přesahují okraj těla. Tyto končetiny jsou opatřené přísavnými terčíky. Dospělá samička je dlouhá asi 240 μm a šířka jejího těla je asi 230 μm.

V porovnání se zákožkou svrabovou je tedy asi poloviční. Vzhledem a velikostí se podobá jinému parazitu, svrabovce kočičí. Od ní se odlišuje přítomností špičatých hřbetních šupin.

Je to parazit, který nežije jen na povrchu kůže, ale především v chodbičkách, které si samičky hloubí v pokožce hostitele. V chodbičkách kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy, ty opouští chodbičky a žijí do přeměny v nymfy na povrchu kůže. Nymfy si už vytváří vlastní, mělčí chodbičky a oplozené dospělé samičky následně tvoří své typické klikaté úkryty. Životní cyklus je dlouhý jen asi 14 dní.

Vznik onemocnění

Roztoči se šíří z jednoho morčete na druhé těsným tělesným kontaktem. Dobrovolně svého hostitele zákožky neopouští, ale při celotělovém postižení morčete nebo po jeho úhynu se mohou dostat do vnějšího prostředí, kde přežijí maximálně tři týdny.

Malé množství roztočů nezpůsobuje vůbec žádné klinické příznaky. Morče může být skrytým nosičem roky a jsou to takoví hostitelé zákožek, kteří jsou rezervoárem infekce a se kterými se svrab dostane i do nezamořených chovů morčat. Vajíčka roztočů navíc mohou přežít v hostiteli dlouhé měsíce a vylíhnout se až časem, takže  zdánlivě vyléčený svrab se může vracet. Přenos svrabu z venku nebo ze sena je nepravděpodobný.

Vznik klinicky zjevného stavu je spojený s oslabením imunity morčat. Spouštěčů je hodně. Bývá to nevětrané, špinavé bydlení, mnoho morčat na malé ploše, podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu C, ale také březost, stáří, nemoc. Snadněji onemocní mláďata.

Příznaky svrabu u morčete

Inkubační doba je velmi krátká, svědění se objevuje během osmi dnů, lysiny do dvou týdnů.

Svrab začíná nejčastěji na hlavě a krku, na lopatkách, na hřbetě nebo na bocích jako svědivé ložisko zarudlé kůže s drobnou vyrážkou. Objevují se drobné lupy. Morče se škrábe a okusuje a rychle si poláme chlupy, takže srst zřídne a začínají se objevovat vyloženě lysá místa. Svrab se rychle šíří a může postihnout většinu povrchu těla zvířete. Silně postižené morče může být téměř holé a kůže je ztluštělá, pokrytá vrstvou šedobílých stroupků a krvavých strupů.

Nemoc obvykle provází silné svědění. Morče se škrábe do krve a na těle má plošné rány. Svrab u morčete je život ohrožující onemocnění. Neustálé svědění jak kdyby vzalo morčeti veškerou chuť do života, postižená zvířata přestávají žrát a rychle vyhubnou. Březí samice mohou kvůli svrabu potratit. Druhotná bakteriální infekce poranění, které si morče samo způsobilo, také neprospívá jeho zdravotnímu stavu.

Svrab často doprovází tak silná bolest a svědění, že se u morčete objevují záchvaty. Epilepsie u morčete je často prostě svrab. Křeče spouští dotyk kůže, při pohlazení nebo při zvednutí morčete, nebo se morče začne kroutit, když se samo drbe. Takové zvíře opravdu viditelně trpí.

Neléčený svrab může morče zabít už během tří měsíců.

Články ze stejné kategorie

Okomentovat

10 komentářů

Avatar
Petra 21.9.2021 - 21:11

Dobrý večer, máme tři morčátka, našli jsme na nic bílé chodící tečky, změnili stelivo, vykoupali antiparazitikum šamponem, dezinfekce kleci,veterinář jim dal nějakou injekci, nevím co, za 14 dní znovu, chci se zeptat, jestli je to morceci svrab nebo vsenky? My se totiž už pár dní pěkně drbeme, celé tělo, je to přenosné na člověka? Co máme dělat? Vše jsme přepravu a vydesinfikovat a pořád nám svědí tělo, prosím o radu dekuji

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 22.9.2021 - 18:42

Dobrý den,

není to ani svrab, ani všenky, ale roztoč Chirodiscoides caviae. Na lidi tito roztoči přenosní nejsou.

S pozdravem,

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Tom 22.12.2021 - 23:24

Zdravím, dnes nám pošlo morče, pár dní se škrabalo, chyběla pak srst, byly i rány od škrabání a několik milimetrových strupů. Od chvíle, co jsme si toho všimli až do úhynu ubělho jen několik dní. Morče normálně žralo. Až ráno bylo „unavené“ a odpoledne bylo po něm. Co to mohlo být? V kleci je ještě jedno, to vypadá dobře…

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 23.12.2021 - 13:33

Dobrý den,

příčinu úhynu zvířete lze stanovit pouze pitvou.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Morčatko 24.12.2021 - 15:05

Dobrý večer, jsem už zoufalá. Máme morčatko asi rok staré. My jsme druhý majitele. Po měsíci a půl se jí objevil. Osklivý zánět kůže, byly jsme u veterináře (několikrát) dostaly jsme poprvé masticku. Na postižené místo zabrala, ale začalo se to šířit na kůži u zadečku, dostala injekci a pokračování v koupelny mazání. Po pár dnech další návštěva, léky na předpis. Dnes jsem zjistila, že morčatko padá na zadní stranu. Prosim co mám dělat.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 31.12.2021 - 21:54

Dobrý den,

obraťte se na jiného veterináře, který se specializuje na drobné hlodavce.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Všenky + roztoči u morčat 25.1.2022 - 9:25

Dobrý den,
objevili jsme u morčátek asi všenky, pod mikroskopem dlouhá úzká zvířátka, ca 1-2 mm velká. Mohla byste mi poradit, co je na ně nejúčinnější a lze to koupit ve Zverimexu nebo musíme na Veterinu?
Druhá otázka, u dcery byla zjištěna alergie na roztoče. Bylo by možné nějakým přípravkem zlikvidovat i roztoče u morčat? Nejlépe, kdybychom mohli zlikvidovat všenky i roztoče najednou?
Používáme hobliny jako stelivo, nemnoží se v tom roztoči také?

Děkuji mnohokrát za rady.
S pozdravem
Nožková

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 26.1.2022 - 13:52

Dobrý den,

vše máte v článku o zavšivení morčat.

S alergií je to obtížnější. Alergii způsobují roztoči, kteří obývají domácí prach. Těch se nezbavíte, jediné řešení je tlumit množství toho prachu.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Morčátko 30.4.2022 - 12:26

Dobrý den, dneska sem uviděla u morčete na nožičce jak kdyby to bylo odřený a mělo červenou nožičku.Mohla bych se vás zeptat co máme s tím dělat? Jet k veterinářovi??

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 1.5.2022 - 9:46

Dobrý den,

Ano.

MVDr. Ježková

Odpovědět