Přeskočit na obsah

Akarióza morčat

Akarióza, napadení parazitickými roztoči, je časté kožní onemocnění morčete domácího. Na morčeti škodí vícero druhů roztočů, z nichž nejpatogennější je zákožka morčí, původce svrabu morčat. Svrab je nejčastější příčina svědění u morčete. Toto svědění bývá velmi kruté, morče se rozškrábe do krve. Při doteku a manipulaci se zvířetem se mohou objevit záchvaty podobné epilepsii. Neléčený svrab vede nakonec k úhynu morčete.

Další druhy roztočů v morčecí srsti už jsou nebezpečné výrazně méně, většinou dokonce nezpůsobují žádné klinické příznaky a jen při silných invazích se mohou objevit lupy, nadměrné vypadávání srsti a svědění.

Svrab morčat

Svrab, nebo také prašivina, je nejvýznamnější akariózou morčat a nejnebezpečnější kožní chorobou morčat vůbec. Je to nakažlivé kožní onemocnění doprovázené ztrátou srsti nejprve na krku, mezi lopatkami, na hřbetě a na břiše. Obvykle je nemoc doprovázena svěděním. U těžce postižených zvířat se kožní změny šíří prakticky na celé tělo a neléčený svrab může do několika málo měsíců způsobit smrt z naprostého vyčerpání.

Zákožka morčí

Původcem morčecího svrabu je parazitický roztoč zákožka morčí, lat. Trixacarus caviae. Je to příbuzná slavnější zákožky svrabové, která způsobuje svrab lidí, psů nebo prasat. Není to ale totožný živočich, zákožka morčí je cizopasník jen a pouze morčete. U člověka může způsobit jen přechodnou vyrážku.

Je to mikroskopický členovec s plochým tělem, které je při pohledu shora okrouhlé. Má osm párů krátkých, kuželovitých nožek, z nichž jen první dva páry trochu přesahují okraj těla. Tyto končetiny jsou opatřené přísavnými terčíky. Dospělá samička je dlouhá asi 240 μm a šířka jejího těla je asi 230 μm.

V porovnání se zákožkou svrabovou je tedy asi poloviční. Vzhledem a velikostí se podobá jinému parazitu, svrabovce kočičí. Od ní se odlišuje přítomností špičatých hřbetních šupin.

Je to parazit, který nežije jen na povrchu kůže, ale především v chodbičkách, které si samičky hloubí v pokožce hostitele. V chodbičkách kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy, ty opouští chodbičky a žijí do přeměny v nymfy na povrchu kůže. Nymfy si už vytváří vlastní, mělčí chodbičky a oplozené dospělé samičky následně tvoří své typické klikaté úkryty. Životní cyklus je dlouhý jen asi 14 dní.

Vznik onemocnění

Roztoči se šíří z jednoho morčete na druhé těsným tělesným kontaktem. Dobrovolně svého hostitele zákožky neopouští, ale při celotělovém postižení morčete nebo po jeho úhynu se mohou dostat do vnějšího prostředí, kde přežijí maximálně tři týdny.

Malé množství roztočů nezpůsobuje vůbec žádné klinické příznaky. Morče může být skrytým nosičem roky a jsou to takoví hostitelé zákožek, kteří jsou rezervoárem infekce a se kterými se svrab dostane i do nezamořených chovů morčat. Vajíčka roztočů navíc mohou přežít v hostiteli dlouhé měsíce a vylíhnout se až časem, takže  zdánlivě vyléčený svrab se může vracet. Přenos svrabu z venku nebo ze sena je nepravděpodobný.

Vznik klinicky zjevného stavu je spojený s oslabením imunity morčat. Spouštěčů je hodně. Bývá to nevětrané, špinavé bydlení, mnoho morčat na malé ploše, podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu C, ale také březost, stáří, nemoc. Snadněji onemocní mláďata.

Příznaky svrabu u morčete

Inkubační doba je velmi krátká, svědění se objevuje během osmi dnů, lysiny do dvou týdnů.

Svrab začíná nejčastěji na hlavě a krku, na lopatkách, na hřbetě nebo na bocích jako svědivé ložisko zarudlé kůže s drobnou vyrážkou. Objevují se drobné lupy. Morče se škrábe a okusuje a rychle si poláme chlupy, takže srst zřídne a začínají se objevovat vyloženě lysá místa. Svrab se rychle šíří a může postihnout většinu povrchu těla zvířete. Silně postižené morče může být téměř holé a kůže je ztluštělá, pokrytá vrstvou šedobílých stroupků a krvavých strupů.

Nemoc obvykle provází silné svědění. Morče se škrábe do krve a na těle má plošné rány. Svrab u morčete je život ohrožující onemocnění. Neustálé svědění jak kdyby vzalo morčeti veškerou chuť do života, postižená zvířata přestávají žrát a rychle vyhubnou. Březí samice mohou kvůli svrabu potratit. Druhotná bakteriální infekce poranění, které si morče samo způsobilo, také neprospívá jeho zdravotnímu stavu.

Svrab často doprovází tak silná bolest a svědění, že se u morčete objevují záchvaty. Epilepsie u morčete je často prostě svrab. Křeče spouští dotyk kůže, při pohlazení nebo při zvednutí morčete, nebo se morče začne kroutit, když se samo drbe. Takové zvíře opravdu viditelně trpí.

Neléčený svrab může morče zabít už během tří měsíců.

Stránky: 1 2

20 komentářů na “Akarióza morčat”

 1. Avatar

  Dobrý večer, máme tři morčátka, našli jsme na nic bílé chodící tečky, změnili stelivo, vykoupali antiparazitikum šamponem, dezinfekce kleci,veterinář jim dal nějakou injekci, nevím co, za 14 dní znovu, chci se zeptat, jestli je to morceci svrab nebo vsenky? My se totiž už pár dní pěkně drbeme, celé tělo, je to přenosné na člověka? Co máme dělat? Vše jsme přepravu a vydesinfikovat a pořád nám svědí tělo, prosím o radu dekuji

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  není to ani svrab, ani všenky, ale roztoč Chirodiscoides caviae. Na lidi tito roztoči přenosní nejsou.

  S pozdravem,

  MVDr. Ježková

 3. Avatar

  Zdravím, dnes nám pošlo morče, pár dní se škrabalo, chyběla pak srst, byly i rány od škrabání a několik milimetrových strupů. Od chvíle, co jsme si toho všimli až do úhynu ubělho jen několik dní. Morče normálně žralo. Až ráno bylo „unavené“ a odpoledne bylo po něm. Co to mohlo být? V kleci je ještě jedno, to vypadá dobře…

 4. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  příčinu úhynu zvířete lze stanovit pouze pitvou.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 5. Avatar

  Dobrý večer, jsem už zoufalá. Máme morčatko asi rok staré. My jsme druhý majitele. Po měsíci a půl se jí objevil. Osklivý zánět kůže, byly jsme u veterináře (několikrát) dostaly jsme poprvé masticku. Na postižené místo zabrala, ale začalo se to šířit na kůži u zadečku, dostala injekci a pokračování v koupelny mazání. Po pár dnech další návštěva, léky na předpis. Dnes jsem zjistila, že morčatko padá na zadní stranu. Prosim co mám dělat.

 6. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  obraťte se na jiného veterináře, který se specializuje na drobné hlodavce.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 7. Avatar
  Všenky + roztoči u morčat

  Dobrý den,
  objevili jsme u morčátek asi všenky, pod mikroskopem dlouhá úzká zvířátka, ca 1-2 mm velká. Mohla byste mi poradit, co je na ně nejúčinnější a lze to koupit ve Zverimexu nebo musíme na Veterinu?
  Druhá otázka, u dcery byla zjištěna alergie na roztoče. Bylo by možné nějakým přípravkem zlikvidovat i roztoče u morčat? Nejlépe, kdybychom mohli zlikvidovat všenky i roztoče najednou?
  Používáme hobliny jako stelivo, nemnoží se v tom roztoči také?

  Děkuji mnohokrát za rady.
  S pozdravem
  Nožková

 8. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  vše máte v článku o zavšivení morčat.

  S alergií je to obtížnější. Alergii způsobují roztoči, kteří obývají domácí prach. Těch se nezbavíte, jediné řešení je tlumit množství toho prachu.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 9. Avatar

  Dobrý den, dneska sem uviděla u morčete na nožičce jak kdyby to bylo odřený a mělo červenou nožičku.Mohla bych se vás zeptat co máme s tím dělat? Jet k veterinářovi??

 10. Avatar

  Dobrý den, máme doma morčátko cca týden. Všimli jsme si, že má takové záškuby,tiky nebo jak bych to nazvala… prostě rychle běhá po kleci a začne sebou škubat,jako by poskočí a trhne sebou. Může to být nějaká nemoc nebo vada?
  Měli bychom to řešit?A popř.jak?
  Děkuji za odpověď.
  s pozdravem Lenka.

 11. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  morče někdy pobíhá a vyskakuje jen z radosti a bujnosti. Bez prohlídky zvířete ale nelze vyloučit zdravotní problém.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 12. Avatar

  Dobrý den,
  máme doma malého samečka morčete, jsou mu necelé 4 měsíce.
  Řekla bych, že je velmi spokojený, ale samozřejmě občas se podrbe a drbal se od začátku, co ho máme, větší intenzitu drbání nepozoruji. Když ho pohladím, tak se někdy začne drbat někdy zase vůbec. Srst má pěknou, pokožku bez viditelných změn, žádné ranky, strupy, lupy ani parazity jsem neobjevila. Celkově je spokojený a aktivní. Je pravděpodobné, že by mohl mít svrab ve skryté formě?
  Příští týden je objednán na kastraci, tak se obávám, abych něco nezanedbala. Předpokládám samozřejmě, že ho pan doktor před operací prohlédne, ale myslím, že na něm nic neobjeví.
  Je možné, že pokud by v sobě svrab měl, projevil by se následně po operaci?
  Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
  S pozdravem Kristýna.

 13. Avatar

  Dobrý den,

  včera jsem byla s morčetem na veterině, nechtěl jíst, měl průjem, byl naježený a měl oslzelé oči, když morčátko zvednu nekvíká a zuby má podle všeho v pořádku. Diagnóza mi ale sdělena nebyla… Dostala jsem pro morče antibiotikum Endrobactin, probiotika a stravu rodicare instant. Když ho ošetřuji používám rukavice a následně dodržuji klasické hygienické postupy, ale ráda bych se zeptala jestli je potřeba dodržovat hygienu přísněji, nebo jestli hrozí přenos nějaké nemoci na člověka? Děkuji za případnou odpověď.

  S pozdravem,
  Leona

 14. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud morče nejeví příznaky nemoci, tak na něm nemoc nehledejte.

  MVDr. Ježková

 15. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  běžná hygiena je zcela dostačující.

  MVDr. Ježková

 16. Avatar

  Dobrý den,pořídila jsem morčátka z chS.po 24hod u nás jedno zacalo lysat.vratila jsem k doléčení.chovatelka soudila na plisne,ale zatím to vypadá na svrab.vsechno jsem odnesla do sklepa,co šlo, polila savem,něco sanytolem a týden poté,co u nás morčata nejsou má dcera kousance po těle .dle desinsekcni firmy je to dle popisu a fotek kousance čmelík.morcata ho neměla,ale prý mohl být v sene a podestýlce. tak to mám vyhodit nebo dat do mrazáku a byt vystříkat bio killem. nechce se mi do toho,už teď jsem toho dost desinfikovala a prala a můžu znova. přemýšlím,když to udělám někde nějaky čmelík zůstane,vleže na morčata a pak se zase rozmnoží.nechala bych je doma bez přirozeného hostitele zemřít(cmeliky),ale nevím,jak dlouho jim to potrvá.pak se také bojím,že se už vyléčená morčata u původní majitelky znovu svrabem nakazí,pakliže neléčí všechny z chovu.co byste radila?
  děkuji.k.

 17. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nevím, protože mícháte víc parazitů do sebe. Svrab je něco jiného než plíseň a čmelík je parazit ptactva, nikoliv morčat.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 18. Avatar

  Dobrý den, mám dotaz měla jsem dva kluky a strašně se prali spolu tak jsme toho jednoho dali pryč. Zůstal nam ten jeden a ten nedávno měl přes celou tlamu vykousli chlupy a jeden velky strup to se zacelilo a narostli i chlupy zpet. Po tele ma pár stroupku rekla bych z toho jak se mezi sebou parkrat rafli ale dneska jsem ho prohmatavala radši v rukavici a našla sem neco hrozneho na zadecku z vrchu a okolo ocasu má skoro 3 velke díry do masa vypadá to jako u cloveka abcest myslite ze by to mohlo byt neco takoveho ?? a co stim dekuji predem za odpoved.

 19. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den, samozřejmě. Do zadku se samečkové morčat koušou velice rádi.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *