Akarióza morčat

autor článku MVDr. Tereza Ježková
6 minut k přečtení

Roztoči v srsti morčat

Chirodiscoides caviae pod světelným mikroskopem
Chirodiscoides caviae pod světelným mikroskopem. Pouhým okem jsou vidět jako rychle pohybující se bílé tečky.
Zdroj: Wikimedia Commons

Další druhy roztočů jsou výrazně méně nebezpečné. Častý je parazit druhu Chirodiscoides caviae. Je to úplně jiný živočich než zákožka. Má protáhlé zploštělé tělo a dobře vyvinuté, štíhlé končetiny, přičemž první dva páry jsou přizpůsobenék sevření chlupu. Samička je asi 0,5 mm velká, sameček o něco menší, a jsou viditelní pouhým okem jako pohyblivá zrnka mouky. Žijí na srsti, ne na kůži. Ke kořínkům chlupů se chodí jen nakrmit. Samičky lepí vajíčka na chlupy a larvy a nymfy se podobají dospělcům. Životní cyklus trvá 14 dní.

Přenáší se přímým kontaktem mezi zvířaty.

Morče může být hostitelem značného množství těchto roztočů, aniž by mu to způsobovalo jakékoliv potíže. Pokud se objeví nějaké příznaky napadení, je to zvýšená tvorba lupů, mírné svědění, řídká srst a drobné stroupky na kůži, především na zadečku morčete.

Vzácným původcem kožního onemocnění morčete je Demodex caviae. Tento druh trudníka může být původcem ztráty srsti, která je doprovázená začervenáním a šupinatěním kůže. Demodikóza nesvědí. Kožní změny se objevují v okolí očních víček a na hrudních končetinách. Většina morčat je bezpříznakovým nosičem a tito roztoči jim nijak neškodí.

Morče jako hostitel parazitických roztočů od jiných zvířat

Zákožka morčí, roztoči rodu ChirodiscoidesD. caviae jsou parazité jen a pouze morčete. Na morčeti ale mohou žít také jiní parazité, pro které morče není typickým hostitelem. Nejvýznamnějším takovým parazitickým roztočem je dravčík, přesněji řečeno dravčík králičí,  Cheyletiella parasitovorax. U morčete způsobuje svědění a tvorbu bělavých lupů na hřbetě.

Kromě dravčíkovitosti se může morče nakazit svrabem způsobeným zákožkou svrabovou, myším svrabem způsobeným zákožkou myší a svrabem potkanů, jehož původcem je Notoedres muris. Tyto nákazy se na morče dostávají kontaktem s běžnými hostiteli těchto parazitů. Nemoc se projevuje svědivou vyrážkou na obličeji a uších. Morče může také trpět ušním svrabem způsobeným prašivkou králičí.

Jak zjistím, že morče má akariózu?

Roztoči, kteří parazitují v srsti, se dají poměrně snadno odhalit pouhým pozorováním při dobrém světle a to jak na zvířeti, tak na vyčesaných chlupech. Roztoči vypadají jaké bílé, pohybující se tečky. Dají se nachytat také na průhlednou lepící pásku a pozorovat pod mikroskopem. Při prohlížení srsti se dají nalézt také případné všenky, další častí kožní parazité morčat.

Zákožky už se tímto způsobem najít nedají a odhalují se mikroskopickým vyšetřením kožního seškrabu. Kožní seškrab ale může být bez nálezu, roztoči v něm vidět nejsou, přestože morče svrab opravdu má. Někdy může být potřeba provést vícero seškrabů z několika míst, jindy svrab potvrdí až biopsie kůže.

Protože je svrab nejčastější příčina velkého svědění a vypadávání srsti, v případě, že morče vypadá, že by mohlo mít svrab, je nejlepší je a ostatní morčata prostě přeléčit proti svrabu.

Léčba

Léčba akariózy morčat je jednoduchá. I pokročilý svrab může být léčitelný, i když vyčerpané, vyhublé zvíře se záchvaty už nemusí být možné zachránit.

Je potřeba navštívit veterináře, protože léky jsou na předpis.

Nejúčinnějším lékem je ivermektin podaný injekčně třikrát v intervalu 10 dní. Spolehlivě ničí všechny druhy roztočů. Vždy je potřeba ošetřit všechna morčata v chovu, včetně těch, která se jeví zdravě. Ivermektin nevadí ani březím a kojícím samicím a mláďatům starším tři měsíce. Funguje též jako kapka na lysé místo za uchem, ale neochotně se vstřebává při použití do tlamy a proto při takovém užití nefunguje. Alternativou ivermektinu je doramektin.

Podobnou látkou je také selamektin a Stronghold pro kočky se dá pro morčata také úspěšně použít. Je to spot-on, kapka za krk. Na léčbu dospělého morčete stačí jedna pipeta pro štěňata a koťata.

Jiné metody jsou v porovnání s použitím ivermektinu nebo selamektinu nepraktické. Svrab lze zničit opakovanými koupelemi v síře nebo Neostomosanu, ale to je pro morče výrazně stresující a také při pokročilém svrabu by potřebná manipulace a omývání nemocné kůže zhoršovalo svědění, aspoň dočasně.

U pokročilého svrabu se léčí i samotná poraněná kůže, pokud je to nutné, přidávají se antibiotika, léky proti svědění, u křečí i léky tlumící křeče. Než se kůže zklidní, je někdy nutné morče obléci do chrániče z obvazů, nebo mu ovázat zadní nožičky, aby se nemohlo dále zraňovat.

U jiných roztočů než u zákožek je léčba velice jednoduchá. Roztoče, kteří žijí jen v srsti, lze ničit různými spreji nebo šampony či pudry proti blechám obsahujícím pyrethroidy.

Sanace prostředí

Na obrázku je fotografie balení podestýlky Asan
Podestýlka Asan, vhodná během léčby svrabu a jiných kožních roztočů, protože se v ní parazité nedrží. Můžete jí zakoupit online.

Sanace prostředí je nedílnou součástí léčby. Klece nebo kotce je potřeba pořádně vyčistit a vystříkat spreji proti hmyzu. Během léčby je užitečné změnit stelivo a použít papír, buď lisované válečky Asan, nebo přímo savou podložku. V takovém prostředí se roztoči neudrží a také se to snadno mění.

Savé podložky jsou dobrým nápadem pro morčata s těžkým svrabem také protože se z nich do kožních ran nedostávají nečistoty. Lépe se hojí.

Články ze stejné kategorie

Okomentovat

10 komentářů

Avatar
Petra 21.9.2021 - 21:11

Dobrý večer, máme tři morčátka, našli jsme na nic bílé chodící tečky, změnili stelivo, vykoupali antiparazitikum šamponem, dezinfekce kleci,veterinář jim dal nějakou injekci, nevím co, za 14 dní znovu, chci se zeptat, jestli je to morceci svrab nebo vsenky? My se totiž už pár dní pěkně drbeme, celé tělo, je to přenosné na člověka? Co máme dělat? Vše jsme přepravu a vydesinfikovat a pořád nám svědí tělo, prosím o radu dekuji

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 22.9.2021 - 18:42

Dobrý den,

není to ani svrab, ani všenky, ale roztoč Chirodiscoides caviae. Na lidi tito roztoči přenosní nejsou.

S pozdravem,

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Tom 22.12.2021 - 23:24

Zdravím, dnes nám pošlo morče, pár dní se škrabalo, chyběla pak srst, byly i rány od škrabání a několik milimetrových strupů. Od chvíle, co jsme si toho všimli až do úhynu ubělho jen několik dní. Morče normálně žralo. Až ráno bylo „unavené“ a odpoledne bylo po něm. Co to mohlo být? V kleci je ještě jedno, to vypadá dobře…

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 23.12.2021 - 13:33

Dobrý den,

příčinu úhynu zvířete lze stanovit pouze pitvou.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Morčatko 24.12.2021 - 15:05

Dobrý večer, jsem už zoufalá. Máme morčatko asi rok staré. My jsme druhý majitele. Po měsíci a půl se jí objevil. Osklivý zánět kůže, byly jsme u veterináře (několikrát) dostaly jsme poprvé masticku. Na postižené místo zabrala, ale začalo se to šířit na kůži u zadečku, dostala injekci a pokračování v koupelny mazání. Po pár dnech další návštěva, léky na předpis. Dnes jsem zjistila, že morčatko padá na zadní stranu. Prosim co mám dělat.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 31.12.2021 - 21:54

Dobrý den,

obraťte se na jiného veterináře, který se specializuje na drobné hlodavce.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Všenky + roztoči u morčat 25.1.2022 - 9:25

Dobrý den,
objevili jsme u morčátek asi všenky, pod mikroskopem dlouhá úzká zvířátka, ca 1-2 mm velká. Mohla byste mi poradit, co je na ně nejúčinnější a lze to koupit ve Zverimexu nebo musíme na Veterinu?
Druhá otázka, u dcery byla zjištěna alergie na roztoče. Bylo by možné nějakým přípravkem zlikvidovat i roztoče u morčat? Nejlépe, kdybychom mohli zlikvidovat všenky i roztoče najednou?
Používáme hobliny jako stelivo, nemnoží se v tom roztoči také?

Děkuji mnohokrát za rady.
S pozdravem
Nožková

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 26.1.2022 - 13:52

Dobrý den,

vše máte v článku o zavšivení morčat.

S alergií je to obtížnější. Alergii způsobují roztoči, kteří obývají domácí prach. Těch se nezbavíte, jediné řešení je tlumit množství toho prachu.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Morčátko 30.4.2022 - 12:26

Dobrý den, dneska sem uviděla u morčete na nožičce jak kdyby to bylo odřený a mělo červenou nožičku.Mohla bych se vás zeptat co máme s tím dělat? Jet k veterinářovi??

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 1.5.2022 - 9:46

Dobrý den,

Ano.

MVDr. Ježková

Odpovědět