Přeskočit na obsah

Chlamydióza u jednotlivých druhů ptáků

Chlamydióza je nemoc spojovaná s papoušky, proto „papouščí nemoc“. Papoušci jsou k nakažení vysoce vnímaví a nemálo jich má protilátky proti nemoci. Chlamydióza, v tomto případě označovaná také jako psitakóza, postihuje všechny druhy papoušků, ovšem ne všechny stejnou měrou a stejným způsobem. Původcem je především sérovar A.

Malí australští papoušci a amazoňané

Pro malé australské papoušky, jako jsou rosely, korely i andulky, je typickým projevem chlamydiózy jedno nebo oboustranný zánět spojivek s čirým výtokem z očí nebo nozder. Ptáci se obvykle jinak jeví zdravě. Zánět spojivek a rohovky bez dalších příznaků je zas obvyklým projevem nemoci u neofém.

Korely a andulky navíc bývají velmi často latentně infikované a chlamydióza probíhá zcela bez příznaků, podobně jsou na tom amazoňané.

Jiné druhy papoušků

U papoušků mimo těch malých australských se akutní chlamydióza málokdy projevuje jen jako respirační onemocnění, ale hlavně postihuje játra a střeva. Ptáci mají zelenožlutý vodnatý průjem, nebo aspoň zelenou moč a uráty. Nemocní ptáci bývají viditelně nemocní, slabí, načepýření a nežerou. Při vleklejším průběhu nemoci hubnou a chřadnou. Současný hnisavý výtok z očí, nozder a zánět dutin je možný. Někdy nemoc doprovází i nervové příznaky: Ztráta rovnováhy, třes, krutihlav nebo křeče.

Amazoňané a arové jsou vnímavější k infekci v porovnání s papoušky z jižní Asie a Austrálie a nejméně vnímavější jsou papoušci afričtí. Když ale onemocní papoušek žako, nemoc u něj neprobíhá jako latentní infekce, ale vždy jako celkové onemocnění.

Prudce probíhající fatální chlamydióza postihuje především mladé ptáky. Nemoc umí způsobit hromadné ztráty mláďat v budkách nebo ručně dokrmovaných papoušků.

Možná je i chronická forma s postupným chřadnutím, střídavými průjmy, případně selháním ledvin. Zvětšení jater a sleziny a bolest vycházející z dutiny tělní může být dokonce příčinou škubání se. Možná je neplodnost, hlavně samců, kteří prodělali infekci.

Chlamydióza holubů

Chlamydióza je častá nemoc divoce žijících i doma chovaných holubů domácích. Původcem je především sérovar B, asi pětinu případů způsobuje sérovar E. Protilátky proti chlamydiím má 30–40% holubů. U většiny ptáků nemoc probíhá bez příznaků. S takovými bacilonosiči se nákaza snadno šíří do dalších chovů. Zdrojem infekce pro další ptáky je především trus a holubí mléko.

Známky přítomnosti chlamydiózy v chovu holubů jsou nenápadné a je to hlavně zhoršený sportovní výkon, nechuť k letu, zhoršený výživný stav a střídavý pastovitý průjem nazelenalé barvy, případně snížená plodnost holubů.

U mladých holubů a holoubat se zvláště při dalším oslabení objevuje akutní nemoc, která probíhá jako rýma holubů. Kromě výtoku z nosu je pro chlamydiózu u holubů typický především zánět spojivek, který bývá jednostranný. Výtok z nemocného oka je čirý a vodnatý, později hlenohnisavý. Generalizovaná chlamydióza postihuje především játra.

Chlamydióza krůt

U krůt škodí především sérovar D, který je pro krůty vysoce virulentní a způsobuje onemocnění s morbiditou 50–60 % a úmrtností 5 až více než 30 %. Projevy nemoci jsou všeobecné, nechutenství, vyhublost a vazký žlutozelený průjem. Snáška krůt prudce klesá nebo se zastavuje.

U méně virulentních kmenů sérovaru A, B a E jsou příznaky podobné, ale méně vyjádřené, morbidita je výrazně menší a úmrtnost pod 5 %.

Chlamydióza kachen

U kachňat může chlamydióza způsobit závažné hromadné onemocnění, s nemocností a úmrtností stejně vysokou jako u virulentní chlamydiózy krůt. V tom případě se nemoc projevuje slabostí, nechutenstvím, potácivou chůzí a  třesem a vodnatým nebo i hnisavým výtokem z nozder a očí.

Nemoc však může probíhat i bez příznaků a v tom případě představuje riziko pro ošetřovatele drůbeže a pracovníky na jatkách.

Chlamydióza slepic

Kur domácí je proti chlamydióze přirozeně velice rezistentní. Onemocní zřídka a nemoc se u nich projevuje jen všeobecnými příznaky, únavou, posedáváním a dočasným poklesem snášky.

Chlamydióza pěvců

U kanárů a pěnkav je nemoc nepříliš častá. Příznaky jsou obecné, netečnost, slabost, nechutenství, načepýřené peří, průjem, zánět spojivek a rýma. Úmrtnost obvykle nepřesahuje 10 %.

Mnohem častější je bezpříznaková infekce, ta se vyskytuje i u loskutáků. Na možnost chlamydiózy ukazují také opakované infekce dýchacích cest u drobotiny chované společně s papoušky.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Stránky: 1 2 3 4

2 komentáře na “Chlamydióza ptáků”

  1. Avatar
    Stanislav Smutný

    dobrý den,
    jaký je lék nebo jak léčit nakaženého papouška
    děkuji za odpověď
    Smutný Stanislav

  2. MVDr. Tereza Ježková
    MVDr. Tereza Ježková

    Dobrý den,

    v součinnosti s veterinářem, účinná antibiotika nejsou volně prodejná.

    MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *