Přeskočit na obsah

Cukrovka u koček

Cukrovka, odborně diabetes mellitus, je druhá nejčastější chronická nemoc způsobená hormonální poruchou, v tomto případě nedostatkem hormonu inzulínu. Inzulín pomáhá buňkám těla vstřebávat glukózu, krevní cukr, který jim dodává energii. Při nedostatku se glukóza bez užitku hromadí v krvi, přechází také do moči a výsledkem je velká žízeň, časté močení, žravost a ztráta hmotnosti.

U koček je navíc častou komplikací cukrovky tzv. diabetická neuropatie. Kočky trpí slabostí pánevních končetin, nemohou pořádně skákat a rozvinutá neuropatie se projevuje platigrádním postojem: Kočka prošlapuje tlapky až na hlezenní kloub, jako medvěd.

Diabetes mellitus je nemoc starších koček, hlavně bytových, které zároveň trpí nadváhou nebo jsou obézní. Je to proto, že v naprosté většině se jedná o cukrovku tzv. druhého typu, spojenou s nadbytkem tukové tkáně a sníženou schopností organismu reagovat na působení inzulínu.

Kočičí cukrovka je z tohoto důvodu leckdy léčitelná a po úpravě hmotnosti a stabilizaci injekčním inzulínem je možné, že dojde k remisi – a inzulín je možné vysadit. Není to ale možné u všech koček. Pokud kočka netrpí souběžným onemocněním, může i na inzulínu žít bez problémů několik let.

Příčina diabetu u koček

Diabetes mellitus je, z definice, porucha zdraví, při které je trvale zvýšená hladina krevního cukru glukózy. Odborně se takový stav označuje jako hyperglykémie.

U zdravého zvířete proti hyperglykémii působí hormon inzulín. Ten se tvoří ve slinivce břišní, v tzv. Langerhansových ostrůvcích.

Naprostá většina nemocných koček trpí cukrovkou 2. typu. To znamená, že jejich slinivka aspoň v počátku víceméně funguje, ale ostatní tkáně ztrácí schopnost na jeho působení odpovídat. Tomu se říká inzulínová rezistence. Slinivka normálně reaguje zvýšením produkce inzulínu, u některých koček ale k takovému navýšení nedochází. Naopak, v Langerhansových ostrůvcích se hromadí bílkovinové plaky, amyloid a buňky produkující inzulín postupně umírají. Jakmile se hladina krevního cukru dlouhodobě zvýší, hyperglykemie samotná je pro tyto buňky jedovatá a jejich úbytek se zrychlí.

Tímto typem cukrovky onemocní 85-95 % diabetických koček. Proč přesně ale nemoc u konkrétní kočky vznikne, není zcela jasné.

Další druhy cukrovky u koček jsou vzácnější. Až 20 % případů může tvořit tzv. sekundární diabetes, kdy je cukrovka spuštěná jiným chorobným procesem. Relativně častý je vznik cukrovky po podání hormonů glukokortikoidů nebo progestinů (antikoncepce!), tyto látky totiž zvyšují inzulínovou rezistenci. Diabetes mellitus doprovází také hormonální poruchu zvanou akromegalie a také mnohem vzácnější Cushingův syndrom.

Mnohem vzácnější je cukrovka vzniklá destrukcí slinivky břišní chronickým zánětem a cukrovka 1. typu je u koček vyloženě raritní.

Četnost v populaci koček

Diabetes mellitus není vzácná nemoc. Onemocní asi jedna z 200 koček.

Rizikové faktory vzniku cukrovky u koček

Mezi rizikové faktory patří především vyšší věk, nejčastěji jsou diagnostikované kočky ve věku 10 až 13 let. Poměr nemocných kocourů a koček je 2:1. Kastrace poněkud zvyšuje riziko rozvoje cukrovky. Ještě větší vliv má výživný stav, většina koček s cukrovkou je minimálně v počátku nemoci obézní. Častěji onemocní kočky méně aktivní, bytové.

Samozřejmě aplikace léčiv, které zvyšují inzulínovou rezistenci, také zvyšují riziko rozvoje diabetu, respektive mohou spustit nemoc u predisponovaných jedinců.

Určitý vliv má určitě i genetika, i když plemenná predispozice není prokázaná, jedná se spíš o určitý rodinný výskyt.

Příznaky diabetu

Počínající cukrovka u koček se neprojevuje nijak. Jakmile ale hladina glukózy stoupne nad tzv. ledvinný práh, začne se vylučovat do moči. Cukr v moči brání velice účinně zkoncentrování moči. Nemocné zvíře začne proto tvořit velké množství moči, často močí a trpí také žízní. Právě žízeň, odborně polydipsie, a časté močení velkých porcí moči, polyurie, je typickým příznakem cukrovky. Tato kombinace příznaků se nazývá také pu/pd. Není ale nijak specifická pro cukrovku, takto se projevuje i mnoho dalších nemocí.

Ve svých dalších projevech je cukrovka u koček různorodá. Kočky většinou bývají spíš vypasenější, ale při déletrvajícím diabetu hubnou. Vyložená vychrtlost je ale málokdy způsobená pouze cukrovkou.

Některé kočky jsou žravější než obvykle, minimálně v počátku trvání nemoci. Při déletrvající cukrovce naopak mohou trpět nechutenstvím.

Některé kočky jsou kromě pu/pd víceméně zdravé, jiné jsou dehydratované a celkově nemocné. Běžná se snížená aktivita, horší kvalita srsti a ztráta svalové tkáně.

Diabetes mellitus je vleklé, dlouhotrvající onemocnění a příznaky trvají týdny a měsíce, i když mohou uniknout pozornosti méně pečlivého chovatele.

Chronické komplikace cukrovky

Chronické komplikace cukrovky jsou u koček mnohem méně časté než u psů (a lidí).

Rozvoj závažného zákalu čočky je u nich velice vzácný, na rozdíl od psů. Stejně tak je netrápí ani diabetická noha doprovázená ischemickou chorobou.

Asi u 10 % nově zdiagnostikovaných koček je ale přítomná diabetická neuropatie. Takové kočky ztrácejí cit a sílu v pánevních končetinách. Lehce postižené kočky jen nemohou skákat, se zhoršováním onemocnění začnou být protivné při dotyku na noze, ztrácí svalovou hmotu a slabost se projevuje prošlapováním nohou, postupně až k platigrádnímu, medvědímu postojí a to i v klidu.

U lidí dlouhotrvající cukrovka poškozuje také ledviny a vzniká diabetická nefropatie. Asi tomu bude podobně i u koček, ale starší kočky velice často trpí chronickým selháním ledvin a to i bez cukrovky. Kauzalita se proti u tohoto živočišného druhu špatně dokazuje. Kočka může zároveň trpět cukrovkou i chronickým selháním ledvin a není to vůbec vzácné.

Diabetická ketoacidóza

Cukrovka u koček je závažné, chronické onemocnění. To, čím bezprostředně ohrožuje život, je jednak dehydratace, ale hlavně riziko diabetické ketoacidózy. To se mnohonásobně zvyšuje u zvířat, které kromě neléčené nebo nedostatečně léčené cukrovky trpí ještě nějakým dalším onemocněním, jako je zánět slinivky břišní, selhání ledvin nebo srdce. Ketoacidózu ale dokáží spustit i méně závažné stavy, horečka, zánět nebo zranění.

Ketoacidóza je chorobný stav, charakterizovaný nadbytkem tzv. ketolátek v krvi. Ketolátky jsou náhradním zdrojem energie pro buňky během hladovění. A při cukrovce buňky opravdu hladoví, protože nemohou využít krevní cukr.

Ketolátky jsou běžným produktem metabolismu mastných kyselin, pokud tělo uvolňuje tuky z tukové tkáně ve větší míře. Mají ale kyselou reakci a nejvíce zastoupená ketolátka, betahydroxymáselná kyselina, je přímo organickou kyselinou. Pokud ketolátek v krvi koluje nadbytek, vzniká patologické okyselení vnitřního prostředí organismu, metabolická acidóza.

Navíc nadbytek ketolátek tlumí centrální nervový systém a způsobuje nechutenství, nevolnost a zvracení. Vylučují se močí a dále zhoršují narušenou schopnost koncentrovat moč.

Výsledkem je prohlubující se, závažná dehydratace. Nedostatek tělesných tekutin znemožňuje zásobování tkání kyslíkem, ty při nedostatku kyslíku tvoří kyselinu mléčnou a to zhoršuje acidózu. Vnitřní prostředí organismu se hroutí, nastává šok, kolaps a úhyn.

Příznaky diabetické ketoacidózy

Takové kočky trpí neřešeným pu/pd několik týdnů a pak se objeví náhlé zhoršení zdravotního stavu. To se rychle zhoršuje. Na počátku jsou kočky ještě relativně zdravé, ale nežerou a zvrací. Dech může páchnout po acetonu. Velice rychle následuje celková slabost a netečnost, zrychlený dech a těžká dehydratace a pak kóma.

Stránky: 1 2

5 komentářů na “Cukrovka u koček”

 1. Avatar
  Kladné hodnocení

  Zatím nejlepší článek o cukrovce u kočky co jsem četla

 2. Avatar
  Kočka s cukrovkou

  Zajímalo by mě jak poznám že je moje kočka dehydrovaná, léčí se s cukrovkou 3 rok, z toho rok a půl byla v Remisi. Teď se jí po vleklém stresu opět píchá půl roku inzulín. Před cca 2 měsíci jsem si všimla že má volnou kůži na zádech a na krku, dřív to tak nebylo. Může to znamenat dehydrataci?

 3. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  volná kůže může být příznakem rychlé ztráty hmotnosti zvířete.

  Při dehydrataci jsou nápadně zapadlé oči, studené uši a tlapky, kočka je „placatá“ a kožní řasa, když jí vytvoříte mezi prsty, se vyhlazuje jen pomalu.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 4. Avatar

  Dobrý den,máme sedmiletého 4kg kocourka diabetika, picháme Lantus (Caninsulin nezabíral) druhý měsíc, zatím jsme na 5 jednotkách,ale stále se mu cukr pohybuje okolo 22. Poradila byste nám prosím,na jaké orgány by se Dr měli zaměřit pro lepší diagnostiku, z jakého důvodu mu ani Lantus moc nezabírá? Jaká je na jeho hmotnost nejvyšší možná dávka Lantusu? Po konzultaci s Dr co týden navyšujeme o jednu jednotku. Vždy po zvýšení dávky máme první den hodnotu 16, ale pak stagnuje další dny na 22 v průměru. Možná jsme stále na začátku, a asi to trvá,ale i přes diabetickou stravu pouze 2x denně mu cukr stále skáče. Děkujeme za nápad kudy se dál obrátit a hezký den přeji.

 5. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nechala bych udělat glykemickou křivku.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *