Přeskočit na obsah

Dermatóza koz reagující na podání vitamínu E a selenu

Dermatóza koz reagující na podání vitamínu E a selenu je nepříliš časté kožní onemocnění kozy domácí doprovázející nedostatek těchto dvou živin, vitamínu E nebo selenu. Je to nesvědivá nemoc kůže, která postihuje všechny kozy bez rozdílu věku či plemene. Projevuje se řídkou srstí a tvorbou bílých lupů.

Klinické příznaky

Dermatóza reagující na podání vitamínu E a selenu se projevuje především na hlavě vypadáváním srsti v okolí očí. Srst na těle je suchá, lámavá, bez lesku, může ložiskovitě řídnout a vypadávat. Nápadný je celotělový mazotok a tvorba bílých lupů a šupin. Někdy je u srst samotná na omak mastná, nebo se tvoří mastné pevně lpící krusty.

Nejpodobnější nemocí je dermatóza reagující na podávání zinku, která je způsobená jeho nedostatkem. Šupinatění a lysivost způsobuje také dermatofytóza a dermatofilóza a také bakteriální či kvasinkové záněty kůže a svrab, tyto choroby jsou však svědivé. Obecně je snížení kvality srsti příznakem podvýživy a nedostatku i dalších živin, vitamínů a mikroprvků.

Diagnostika

Nejvíce napoví biopsie kůže, ale to je invazivní, dosti drahá metoda. K dermatóze reagující na podání vitamínu a selenu ukazuje spíš rozbor krmné dávky, někdy se nedostatek vitamínu E a selenu podaří prokázat i rozborem krve zvířat. Při dermatózách jsou kožní seškraby bez nálezu.

Diagnózu podporuje rychlé uzdravení po podání vitamínu E a selenu.

Prevence a léčba

Denní podávání vitamínu E a selenu po dobu jednoho měsíce vede k úplnému vyléčení. Pokud mají kozy v krmné dávce dostatek vitamínu E, nemoc se ani neobjeví. Vitamín E obsahují například slunečnicová semena nebo olej z pšeničných klíčků.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *