Přeskočit na obsah

Virová leukémie koček, kočičí leukóza, známější pod zkratkou FeLV, je nakažlivé onemocnění kočky domácí. Průběh nemoci je obvykle pomalý, ale infekce je doživotní a nevyléčitelná. Virová leukemie oslabuje imunitní systém, vede k chudokrevnosti a ke vzniku rakoviny mízních uzlin nebo krve. Průměrně je nakaženo asi 5 % koček, které mohou chodit ven.

Patří k trojici nechvalně proslulých smrtelných nemocí koček, těmi dalšími je FIV, kočičí AIDS, a FIP, infekční peritonitida koček.

Na člověka ani na jiná domácí zvířata nemoc přenosná není.

Původce FeLV

Původcem nemoci je retrovirus, FeLV virus, patřící mezi tzv. oncornaviry, což jsou viry způsobující nádorové bujení savců  ptáků. FeLV je vlastně název viru, FelineLeukemiaVirus, virus kočičí leukemie. Stejně jako jiné retroviry obsahuje také FeLV dvě vlákna RNA, které se pomocí enzymu reverzní transkriptázy dokáží zapsat do DNA hostitelské buňky.

Virová genetická informace je umístěna uvnitř bílkovinného pláště, který je dále obalený dvojitým obalem, celá virová částice má kulovitý tvar. Podle typu bílkovin na povrchu virové částice se popisují čtyři různé varianty FeLV, které se také liší způsobem, jakým se chovají v organismu nakažené kočky.

FeLV-A je jediná varianta viru, která je nakažlivá a přenáší se z kočky na kočku. Onemocnění tímto virem je typické dlouhým bezpříznakovým nosičstvím a úhynem při konečném selhání imunity v důsledku oportunních infekcí. Tento virus způsobuje nakažlivou leukemii asi u 50 % nemocných koček.

Ostatní varianty viru vznikají přímo v organismu nakažené kočky mutacemi a rekombinacemi virové RNA a proto se vyskytují vždy současně s FeLV-A. FeLV-B způsobuje nádorové bujení mízních uzlin a krve a vyskytuje se u necelé poloviny nemocných zvířat. Ostatní varianty jsou vzácnější: FeLV-C způsobuje chudokrevnost, FeLV-T ničí bílé krvinky T-lymfocyty a to způsobuje závažné a rychle nastupující selhání imunity.

Ve vnějším prostředí není virus FeLV příliš odolný, nepřežívá vyschnutí a snadno jej zničí teplo, běžné dezinfekční přípravky a saponáty. Ve vlhkém prostředí při pokojové teplotě ale dokáže zůstat infekční několik týdnů.

Přenos onemocnění

FeLV pozitivní kočka virus vylučuje do prostředí především slinami. V menší míře je infekční moč, trus, hlen dýchacích cest a krev. Kočky se jedna od druhé nakazí přímým kontaktem, potravou znečištěnou slinami při sdílení misek s krmením či vodou, močí při používání společných toalet, vzájemným olizováním nebo naopak při pokousání. Pravděpodobný je také přenos při pohlavním styku.

Koťata se mohou nakazit přes placentu nebo sáním mateřského mléka a taky při olizování matkou. Ve veterinárních ordinacích se může virus přenášet špinavými jehlami, chirurgickými nástroji nebo při transfuzi krve.

Průběh nemoci

Virus se do těla obvykle dostává dutinou ústní a proniká do nosohltanu, především do tkáně mandlí. Tam napadá určité bílé krvinky, B-lymfocyty a makrofágy, a množí se v nich. Co se stane dál, záleží především na stáří kočky a kondici jejího imunitního systému, velikosti infekční dávky, patogenitě viru a infekčním tlaku v prostředí.

Abortivní infekce

Je-li kočka schopná okamžitě po infekci silně odpovědět na přítomnost viru a virová dávka při infekci je malá, může kočka virus FeLV zcela porazit a zničit. Přes 50­ % dospělých, jinak zdravých koček po kontaktu s virem FeLV neonemocní virovou leukémií.

Regresivní infekce

Pokud se ale imunitnímu systému nepodaří infekci zvládnout hned v počátku, virus se začne z nosohltanu šířit do celého těla. První až třetí den po infekci je přítomný v krvi a přechází do mízních uzlin, brzlíku a sleziny. V této fázi se může objevit horečka a zvětšení mízních uzlin a kočka je infekční pro jiné kočky.

Pokud se kočce ve stadiu počáteční virémie, tedy přítomnosti viru v krvi, podaří přece jenom patřičně zmobilizovat imunitní systém, může v této fázi nemoc přejít do regresivní infekce. Virové částice jsou zničeny, kočka přestane být infekční a nákaza není zjistitelná běžnými testy, jen PCR test by prokázal přítomnost virové DNA, která zůstala zapsána v nakažených buňkách.

Takové kočky nadále nepředstavují větší riziko pro jiné kočky a pravděpodobnost dalších zdravotních problémů spojených s virovou leukémií je u nich malá.

Stránky: 1 2 3

14 komentářů na “FeLV”

 1. Avatar
  Prosba o radu

  Dobry den pani veterinarka,
  Rozmyslam o adopcii dalsej macky k mojmu rocnemu kocurovi. Utulky inzeruju aj macky/kocurov, ktore su pozitivne testovane na macaciu leukemiu a tieto zvierata nikto nechce a ja vazne uvazujem, ze keby som dala zaocokovat svojho kocura, tak by som si aj macku/kocura mohla zobrat a dat mu lepsie miesto na zivot. Moj veterinar mi dava take neurcite odpovede, asi uplne nie je za.
  V mojom byte by zilo spolu, kedze mam maly a nemala by som ich ako oddelit a aj dovod adopcie je nielen dat domov dalsiemu tulakovi, ale aj aby moj kocur mal kamarata alebo kamaratku, ked som cez den v praci.
  Po precitatni vasho podrobneho prispevku som aj osmutnela, ze moj zaujem pomoct takemu choremu tvorovi je mozno odsudeny na zlyhanie a tieto zvieratka teda naozaj su odsudene na smrt v utulku.
  Myslite, ze je mozne aby existovali spolu, bez toho aby som vyrazne ohrozila svojho kocura?
  Dakujem. Nemcova z Bratislavy.

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  určitým řešením je vakcinace vašeho kocourka, ale riziko nelze snížit zcela na nulu, do určité míry ho tímto plánem ohrozíte.

 3. Avatar
  Nemoc kočky

  Dobrý den,
  Co znamená pro kočku, která je jen 4 roky stará. Od 1roku každý rok, má 2x do roka zánět průdušek a průdušnice, léčená antibiotiky a kortikoidy. Díky tomu hodně oslabená imunita, nebylo vhodné ani očkování. 4rokem se jakoby dala do kupy, nechala jsem jí naočkovat. Po druhém preočkovani tj po 14dnech, začala strádat, nejedla, špatné dýchání. Doktor jí pichnul povzbuzovácí látku po které se její stav ještě rapidně zhoršil, otevřená tlama a hrozně rychlé dýchání, trvale rozšířené zorničky. Po dvou těchto dnech se vrátila do stavu v kterém byla po očkování. Po dalších 2 týdnech její stav se znovu zhoršil, byla stále natažená na zemi, zase měla horší dýchání a už nešlápla na jednu přední tlapu. Odvezla jsem ji na kliniku, kde ji píchali do všech tlapek–minimální reakce. Její teplota byla 36,2. Chtěli jí dát nějakou kapačku, ale vzali první krev a ta ukázala, že neměla skoro žádné červené krvinky ani barvivo, ale játra, ledviny a další nebyly úplně nejhorší, dalo by se to napravit. Když jsem jí tam přivezla, kočka semnou komunikovala , lísala se – tohle bylo super. Za hodinu přestala úplně dýchat, byla mrtvá.
  Stalo se to včera, moje otázka, co sní vlastně bylo? Zabíjela ji pomalu ta očkovací látka, protože neměla imunitu, proč se stane, že se přestanou vytvářet červené krvinky, kde byla chyba.? Lékařka odpověď neznala
  Předem moc děkuji za odpověď a  urovnáním myšlenek Andrea K.

 4. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  příčin těžké anémie je vícero a bez dalšího vyšetření se nedá určit, co konkrétně se stalo. V podstatě jsou možné tři příčiny: snížená tvorba (dřeňové útlumy, akutní FeLV, selhání ledvin apod), ztráty krve (krvácení, třeba i do trávicího traktu, otravy jedy na hlodavce apod.) a rozpad červených krvinek (AIHA, hemobartonelóza apod.)

  Nemyslím si, že by to souviselo s vakcinací.

  MVDr. Ježková

 5. Avatar
  Pozitivní kocourek FeLV nejí, je skleslý

  Dobrý večer, paní doktorko. Mám kocourka (stáří asi 9 let) s onemocněním FeLV. Máme ho doma od podzimu 2019, kdy jsme ho našli na ulici. Mám doma více kočiček, tohoto kocourka držím zvlášť v místnosti, kam ostatní nemají přístup. Když jsme kocourka našli, vážil jen něco kolem 3 kg, dnes má přes pět kilo. Poslední dobou se mi zdá, že skoro vůbec nejí a je hodně skleslý. Záchod navštěvuje, pije a čůrá. Byla jsem s ním před 14 dny na kontrolních odběrech – biochemie + ledviny + játra v pořádku v normě, ale hematologie byla špatná – leukocyty – 6,4 * Erytrocyty – 2,82 * Hemoglobin – 52 * Hematokrit – 0,18 * MCV – 63,8. Při cestě na veterinu v přepravce hodně naříkal, byl vystresovaný. Chtěla jsem se zeptat, jestli máme opět navštívit veterinu, udělat nové odběry, nerada bych ho vystavovala stresu. Paní doktorko, je normální, že má kocourek období, že nejí, je skleslý, apatický a z toho se situace může zlepšit, že zase začne jíst a bude relativně v pořádku? Kocourek není kastrovaný, chtěla jsem se ještě zeptat, jestli ho dát kastrovat v takovém stavu a nebo zvolit chemickou kastraci s pomocí podkožního implantátu Suprelorin. Děkuji moc. Pěkný večer, Dagmar S.

 6. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ten kocourek je opravdu hodně chudokrevný a to samo nezmizí.

  MVDr. Tereza Ježková

 7. Avatar
  FELV pozitivní kocourek ve skupině

  Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na naši situaci. Před několika týdny nám náhle sešel starý kocourek, během několika dní hodně ubyl na váze a nakonec jsme ho museli nechat uspat – dgn FELV se sehláním ledvin a selhávajícími dalšími orgány. Byl tzv. venkovní, chodil se k nám najíst a přitulit. Doma máme svých několik koček, jedna z nich má nyní cca dvouměsíční koťata (nestihli jsme včas vykastrovat poslední kočičku). Ihned jsme naše kočky začali postupně nosit na testy a očkování. Ukázalo se, že jeden mladý kocourek, který bohužel dosud nebyl kastrovaný (je mu teď rok), je také pozitivní. Je na něm vidět, že bojuje s infekcí, méně jí, hubne. Dostal kortikoidy (Medrol 1/2 – 0 – 1/2), po kterých se trochu spravil, ale když jsme odjeli na dovolenou a krmili nám kočky sousedi, domů nechodil a proto ani neměl léky. Včera jsme se vrátili – je teď na tom zase nedobře, zítra půjdeme na kontrolu. Jak ale máme ochránit ostatní kočky? Bydlíme v přízemí a máme 3 děti, není reálné zajistit, aby nemocný kocourek nechodil ven a nestýkal se s ostatními kočkami (vždycky někdo zapomene zavřít dveře, větrat taky je potřeba atd.). Měla jsem za to, že když zdravé kočky a koťátka naočkujeme, tak budou před infekcí chráněné, ale z Vašeho článku jsem pochopila, že to není jisté… Můžeme tedy ještě něco udělat, kromě vzájemné izolace během jídla a udržování zvýšené hygieny a dezinfekce? Jednak pro bezpečí ostatních kočiček a jednak pro nemocného kocourka, abychom ho udrželi živého a zdravého co nejdéle? Moc děkuji za odpověď!

 8. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nic dalšího udělat nemůžete.

  MVDr. Tereza Ježková

 9. Avatar
  Prosím o Pomoc FEVL

  Dobrý den Paní Ježková, moc prosím o radu mám 2 kočičky/ nekastrované 5 a 2 roky / žijící jen doma.
  Při návštěvě nového veterináře sem chtěla nechat očkovat moje holky na základní nemoce jelikož nechodí ven… / boty se snažíte schovávat / panu doktorovi sem řekla že si chceme přivést novou kočku od kamarádky / nová kočka 8 týdnů, odčervená odblešená od kamarádky / on řekl že uděláme očkování na FEVL nechala sem tedy očkovat moje dvě kočky / finančně docela náročné 4000 kč a za 4 neděle 2×800/
  dobře cenu neřeším, ale je to potřeba? Moje starší kočka po týdnu od očkování nežere, stále se schovává, spí a nepříjde zamnou ani na WC kam moc ráda chodila 😀 🙁 Bojím se … Bojím se i o novou kočku nechci jí nechat očkovat a nechci jít na přeočkování… Bude to vadit? Nechytne nová kočka od stávajících FEVL? co mám dělat JSOU TO MOJE DĚTI prosím o pomoc … Děkuji

 10. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud jsou stávající kočky v nedávné době otestované na přítomnost FeLV a jsou negativní, nemohou žádnou jinou kočku nakazit nemocí, kterou nemají.

  S pozdravem,

  MVDr. Tereza Ježková

 11. Avatar

  Dobrý den, chci se zeptat, jak se postupuje při zjištění FeLV. Kočka má teplotou 40°C , je apatická. Děkuji moc

 12. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  není žádný všeobecný postup. FeLV nelze vyléčit, ale kočka může trpět jinými onemocněními, které léčit lze, případně je možné tlumit příznaky, tlumit horečku, léčit dehydrataci, řešit výživu.

  MVDr. Ježková

 13. Avatar

  V červnu 2022 jsme si s kamaradkou vzali 3 kotata, v listopadu umrela moje – velka masa neceho vedle srdce, vsude tekutina, nemela jednu plici a stav byl fakt spatny – nechala sjem ji uspat – doktro si myslel ze mohla mit fip – coz by bylo ok ( da se lecit) ale bohuzel masa neceho byla fakt obrovska a rikal ze neni sance, ze prezije jine testy uz nedelal
  v lednu 2023 – kamaradka vezla jeji sestru na pohotovost – stejne priznqky spatne dychala… nechali si ji tam pres noc a udelali vsechny testy co mohli – obrosvka masa neceho vedle srdce ( stejne jko u te prvni) bohuzel testy na felv byly pozitivni (takove pry dlouho nevideli) – bohuzel uz to bylo v posledni fazi, tak jako u te prvni…
  bohuzel u te prvni testy uz nedelali.. takze, jsme nemohli zakrocit driv.. poslendi z vrhu stale zije ale je v domacnosti s dalsima 2 kockama a my s kamaradkou mame kazda jeste jednu kocku, ktere byly v kontaktu od zacatku s tema sestrama co byly felv pozitivni…
  vim ze je na 90% jasne ze to maji taky ale budou to ted 3 mesice co byla naposled s tou co umrela v listopadu.. mame delat testy a nemuzu se rozhodnout jestli udelat pcr nebo obyc snap testy.. vim ze kocka muze normalne dal zit – musi se podporovat imunita.. ale zalezi v jskem je to stadiu ale rada bych vedela jakym testem zacit, nekdo rika pcr ale vim ze ten nemusi rozeznat felv kdyz bude latentni fazi… takze prosim jak postupovat dale? Moc dekuji za odpoved

 14. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  PCR testy jsou spolehlivější.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *