Herpesviróza koček

Herpesviróza koček je virové onemocnění způsobující tzv. kočičí rýmu, nebo též kočičí chřipku. Existuje sice víc nemocí s podobnými příznaky, ale herpesviróza je mezi nimi jedna z nejčastějších a společně s kalicivirózou je příčinou 80 % nemocí horních cest dýchacích koček.

Herpesviróza koček se nejčastěji projevuje horečkou a apatií, výtokem z nosu a zánětem spojivek. Nejnebezpečnější je nemoc pro malá koťata a pro oslabené kočky, například při podvýživě, začervení či infekci FIV nebo FeLV. Kromě akutní formy existuje i forma chronická, která nejčastěji postihuje oči.

Na člověka ani na jiná zvířata nemoc přenosná není.

Původce

Původcem nemoci je kočičí herpesvirus FHV-1. Je to obalený DNA virus, který je ve vnějším prostředí dost křehký, delší dobu vydrží jen ve vlhku při nižších teplotách. Běžné dezinfekční prostředky jej rychle ničí.

Přenos onemocnění

Herpesviróza koček je kapénková infekce, která se přenáší výhradně přímým, relativně těsným kontaktem mezi kočkami.

Protože si virus mimo hostitele neudrží infekčnost příliš dlouho, kontaminace prostředí nemá větší význam při šíření nemoci. K nákaze zdravého jedince ovšem nedochází jen stykem se zjevně nemocnou kočkou, ale i od chronického vylučovatele viru.

Průběh nemoci

Nemoc koček způsobená herpesvirem je někdy označována jako rinotracheitida. To je vlastně nesprávné, protože není postižena průdušnice, ale hlavně nos a spojivky. Místem vstupu infekce do organismu jsou nozdry. Virus se nejprve množí ve sliznici horních cest dýchacích, ve spojivkách a v mandlích. Herpesvirus se množí se jen při teplotách do 37 °C, takže je většinou vázaný jen na chladnější části těla.

Inkubační doba je krátká, asi dva až šest dní. Nakažená kočka začne záhy vylučovat virus a infekční je až tři týdny. Nemoc má většinou akutní průběh, 8. – 14. den infekce jsou příznaky nejvýraznější.

Jak se herpesviróza koček projevuje

Herpesviróza koček začíná horečkou a vodnatým výtokem z nozder a očí. Objevuje se nechutenství.

Záhy se přidruží druhotná bakteriální infekce, která změní původní vodnatý výtok ve výtok hlenovitý až hnisavý. Nozdry a okolí očí se pokrývají krustou zasychajícího hlenu, výjimečné není ani krvácení z nosu. Spojivky jsou silně zduřelé a oči bývají citlivé na světlo. V dutině ústní se vytvářejí drobné krvácející vřídky a proto kočky sliní.

Při těžším průběhu vzniká zánět nebo i vřed rohovky. Nemoc může přejít v zápal plic. Při dlouhotrvající nemoci hrozí také nevratné poškození nosních skořep a vznik chronické rýmy. Smrt při herperviróze nastává při nechutenství a dehydrataci a v důsledku sekundární bakteriální infekce. Většina koček se však nejpozději do deseti dnů uzdraví.

U březích koček může herpervirová infekce způsobit odumření plodů a potraty. Nemoc zabíjí také novorozená koťata, která ještě nemají vyvinutou termoregulaci. U těch dochází k šíření viru do celého těla.

Chronická herpesviróza postihuje hlavně oči. Herpesvirus je spojen s rozvojem chronického zánětu rohovky i zánětů přední oční komory.

Latentní infekce

Pro herpesvirus je dále typická latentní infekce, která trvá do konce života nakaženého jedince. I po uzdravení virus přetrvává v nervové tkáni, především v gangliích trojklanného nervu, kde je skrytý před imunitním systémem hostitele. K jeho reaktivaci dochází při jakémkoliv oslabení organismu, při stresu, porodu, úrazu či při jiné nemoci.

U dospělých koček většinou reaktivace nezpůsobí žádné další klinické příznaky, ale kočka je pro určitou dobu infekční pro ostatní kočky.

Léčba herpesvirózy koček

Enisyl-F, lysin pro kočky
Enisyl-F je přípravek obsahující lysin, který slouží k urychlení vyléčení a ke zmírnění příznaků nemoci. Můžete ho snadno zakoupit zde

Protože herpesviróza je virové onemocnění, léčba je jen podpůrná. Celkové podávání antibiotik zvládne sekundární bakteriální infekci, při zánětech spojivek se dávají antibiotika i přímo do očí ve formě mastí či kapek.

U hodně nemocných koček zavodnění kapačkou pomůže bojovat s dehydratací, která je způsobena horečkou a nechutenstvím. Dehydratace samotná taky zhoršuje samotný průběh nemoci, protože se při ní tvoří husté hleny, kterých se kočka nemůže zbavit.

Nejdůležitějším bodem při péči o nemocnou kočku je výživa. Kvůli ucpanému nosu, horečce a často i vřídkům v tlamě kočka nemá chuť k jídlu, je proto potřeba ji krmit co nejchutnější, jemně mletou, možná i ohřátou stravou. V těžších případech se kočka krmí nosojícnovou sondou. Jako podpora se dále podávají přípravky obsahující lysin. Je možné i použití interferonů, které jsou ovšem dost drahé.

Diagnostika

Je téměř nemožné rozeznat herpesvirózu od ostatních nemocí komplexu kočičí rýmy, zvláště poté, co obraz nemoci změní sekundární bakteriální infekce.

Definitivní diagnóza je možná pomocí izolace viru nebo PRC ze stěrů z nosohltanu nebo ze spojivky. PCR je spolehlivější metoda než izolace viru, ale nedokáže rozlišit mezi aktivní infekcí, chronickým vylučováním v důsledku reaktivace při jiné nemoci a vakcinačním virem. Ve skutečnosti není pro léčbu určení přesného původce kočičí rýmy podstatné. Praktický význam má jen odlišení mykoplasmózy a chlamydiózy kvůli volbě účinného antibiotika.

U nemocných zvířat ale není zbytečný test na FIV či FeLV, protože tyto nemoci průběh herpesvirózy zhoršují.

Ochrana proti nemoci

Proti herpesviróze je možné kočku očkovat. Toto očkování je součástí všech základních kombinací.

Bohužel však očkování není schopné zabránit infekci, takže pouze snižuje intenzitu klinických příznaků. V domácnostech s větším množstvím koček či v útulcích je základem pravidelná dezinfekce a důsledná, aspoň tři týdny trvající karanténa nově příchozích. V chovných stanicích by jednotlivé vrhy koťat a jejich matky měly být drženy odděleně, stejně tak jednotlivé věkové kategorie koček.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto html tagy a attributy.

Copyright © 2021. MVDr. Tereza Ježková