Přeskočit na obsah

Herpesviróza koček

Herpesviróza koček je virové onemocnění způsobující tzv. kočičí rýmu, nebo též kočičí chřipku. Společně s kalicivirózou je příčinou 80 % nemocí horních cest dýchacích koček.

Nejčastějšími projevy je horečka a netečnost, výtok z nosu a zánět spojivek. Nejnebezpečnější je herpesviróza pro malá koťata a pro oslabené kočky, například při podvýživě, začervení či infekci FIV nebo FeLV. Kromě akutní formy existuje i forma chronická, která nejčastěji postihuje oči.

Na člověka ani na jiná zvířata nemoc přenosná není.

Původce

Původcem nemoci je kočičí herpesvirus FHV-1. Je to obalený DNA virus, který je ve vnějším prostředí dost křehký, delší dobu vydrží jen ve vlhku při nižších teplotách. Rychle ho likvidují všechny běžné dezinfekční prostředky.

Přenos onemocnění

Herpesviróza koček je kapénková infekce, která se přenáší výhradně přímým, relativně těsným kontaktem mezi kočkami.

Protože virus mimo hostitele nezůstává infekční příliš dlouho, kontaminace prostředí nemá větší význam při šíření nemoci. K nákaze zdravého jedince ovšem nedochází jen stykem se zjevně nemocnou kočkou, ale i kontaktem s chronickým vylučovatelem viru.

Průběh nemoci

Nemoc koček způsobená herpesvirem je někdy označována jako rinotracheitida. To je vlastně nesprávné, protože nedochází k postižení průdušnice, ale hlavně nosní sliznice a spojivky. Místem vstupu infekce do organismu jsou nozdry. Virus se nejprve množí ve sliznici horních cest dýchacích, ve spojivkách a v mandlích. Herpesvirus se množí se jen při teplotách do 37 °C, takže je většinou vázaný jen na chladnější části těla.

Inkubační doba je krátká, asi dva až šest dní. Nakažená kočka začne záhy vylučovat virus a infekční je až tři týdny. Nemoc má většinou akutní průběh, 8.–14. den infekce jsou příznaky nejvýraznější.

Na fotografii je kotě trpící hnisavým zánětem spojivek a rýmou
Takto obvykle vypadají koťata trpící herpesvirózou.
Zdroj: Wikimedia Commons

Jak se herpesviróza koček projevuje

Herpesviróza koček začíná horečkou a vodnatým výtokem z nozder a očí. Objevuje se nechutenství.

Záhy se přidruží bakteriální infekce, která změní původní vodnatý výtok ve výtok hlenovitý až hnisavý. Nozdry a okolí očí se pokrývají krustou zasychajícího hlenu, výjimečné není ani krvácení z nosu. Spojivky jsou silně zduřelé a oči bývají citlivé na světlo. V dutině ústní se vytvářejí drobné krvácející vřídky a proto kočky sliní.

Při těžším průběhu vzniká zánět nebo i vřed rohovky. Nemoc může přejít v zápal plic. Při dlouhotrvající nemoci hrozí také nevratné poškození nosních skořep a vznik chronické rýmy. Smrt při herperviróze je způsobena vysílením, dehydratací a sekundární bakteriální infekcí. Většina koček se však nejpozději do deseti dnů uzdraví.

U březích koček může herpervirová infekce způsobit odumření plodů a potraty. Nemoc zabíjí také novorozená koťata, která ještě nemají vyvinutou termoregulaci. U nich se virus šíří do celého těla.

Chronická herpesviróza postihuje hlavně oči. Herpesvirus je spojen s rozvojem chronického zánětu rohovky i zánětů přední oční komory.

Latentní infekce

Pro herpesvirus je dále typická latentní infekce, která trvá do konce života nakaženého jedince. I po uzdravení virus přetrvává v nervové tkáni, především v gangliích trojklanného nervu, kde je skrytý před imunitním systémem hostitele. K jeho reaktivaci dochází při jakémkoliv oslabení organismu, při stresu, porodu, úrazu či při jiné nemoci.

U dospělých koček většinou reaktivace nezpůsobí žádné další příznaky, ale kočka je pro určitou dobu infekční pro ostatní kočky.

Léčba herpesvirózy koček

Enisyl-F, lysin pro kočky
Enisyl-F je přípravek obsahující lysin, který slouží k urychlení vyléčení a ke zmírnění příznaků nemoci. Můžete ho snadno zakoupit zde

Protože herpesviróza je virové onemocnění, léčba je jen podpůrná. Celkové podávání antibiotik léčí sekundární bakteriální infekci, při zánětech spojivek se aplikují antibiotika přímo do očí ve formě mastí či kapek.

U hodně nemocných koček zavodnění kapačkou pomůže bojovat s dehydratací, která je způsobena horečkou a nechutenstvím. Dehydratace zhoršuje samotný průběh nemoci, protože je příčinou tvorby hustých hlenů, kterých se kočka nemůže zbavit.

Nejdůležitějším bodem při péči o nemocnou kočku je výživa. Kvůli ucpanému nosu, horečce a často i vřídkům v tlamě kočka nemá chuť k jídlu, je proto potřeba ji krmit co nejchutnější, jemně mletou, možná i ohřátou stravou. V těžších případech je nutné krmení sondou. Jako podpora se dále podávají přípravky obsahující lysin. Je možné i použití interferonů, které jsou ovšem dost drahé.

Diagnostika

Rozeznat pohledem herpervirózu od ostatních nemocí komplexu kočičí rýmy je téměř nemožné.

Definitivní diagnóza je možná pomocí izolace viru nebo PRC ze stěrů z nosohltanu nebo ze spojivky. PCR je spolehlivější metoda než izolace viru, ale nedokáže rozlišit mezi aktivní infekcí, chronickým vylučováním v důsledku reaktivace při jiné nemoci a vakcinačním virem. Ve skutečnosti není pro léčbu určení přesného původce kočičí rýmy podstatné. Praktický význam má jen odlišení mykoplasmózychlamydiózy kvůli volbě účinného antibiotika.

U nemocných zvířat ale není zbytečný test na FIV či FeLV, protože tyto nemoci průběh herpesvirózy zhoršují.

Ochrana proti nemoci

Proti herpesviróze je možné kočku očkovat. Toto očkování je součástí všech základních kombinací.

Bohužel však očkování nezabraňuje infekci, takže pouze snižuje intenzitu klinických příznaků. V domácnostech s větším množstvím koček či v útulcích je základem prevence pravidelná dezinfekce a důsledná, aspoň tři týdny trvající karanténa nově příchozích. V chovných stanicích by jednotlivé vrhy koťat a jejich matky měly bydlet odděleně, stejně tak jednotlivé věkové kategorie koček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *