Přeskočit na obsah

Kaliciviróza koček

Chronické záněty v tlamce

Virus kalicivirózy byl izolován od naprosté většiny koček s tzv. lymfocytoplasmatickou stomatitidou. To je zánět v dutině ústní, který není spojený se zubním kamenem. Často se rudé mapy a zánětlivé výrůstky objevují na patrovém oblouku a vzadu v tlamě. Toto chronické onemocnění je u koček dosti časté. V tomto případě není kalicivirus přímo původce, ale nemoc je způsobená nadměrnou reakcí imunitního systému na jeho přítomnost.

Virulentní kaliciviróza

Vysoce virulentní kalicivirus je původcem celkového onemocnění s úmrtností až 40 %. Postihuje především dospělé kočky a může přivodit smrt už za 24 hodin po prvních příznacích nemoci, kterými jsou vysoká horečka a zánět horních cest dýchacích, otoky hlavy a tlapek, tvorba vředů na obličeji, tlapkách a uších, žloutenka a krvácení z nosu a do střeva.

Léčba kalicivirózy

Pasta Calo-Pet je užitečná pomoc pro kočky trpící nechutenstvím
Když kočka nežere, ohrožuje jí to přímo na životě. Calo-pet je vysoce energetická pasta, kterou se dá nemocná kočka snadno nakrmit i když sama žrát moc nechce. Můžete jí koupit třeba zde

Lehké formy kalicivirózy lze léčit doma, léčba je totiž hlavně podpůrná. Naštěstí většinou se nejedná o vážné onemocnění.

Nejdůležitějším bodem při péči o nemocnou kočku je výživa. Kvůli vředům v tlamě, ucpanému nosu a horečce kočka nemá chuť k jídlu, je proto potřeba ji krmit co nejchutnější, jemně mletou, možná i ohřátou stravou. Krmivo by mělo být vlhké.Lépe se polyká i chutná a navíc dehydratace zhoršuje průběh nemoci, protože se při ní tvoří hustší hleny V horších případech je potřeba veterinář a kočka se krmí nosojícnovou sondou.

U koček, kterým je hodně špatně, už je veterinář nutností. Zavodnění kapačkou pomůže bojovat s dehydratací, která je způsobena horečkou a nechutenstvím. Pomoc zvěrolékaře je potřeba také při hnisavém zánětu spojivek či hlenohnisavém nebo hnisavém výtoku z nosu, které rádo jako druhotná bakteriální infekce kalicivirózu doprovází. Ty se léčí antibiotiky.

Kvůli vysoké nakažlivosti kalicivirózy je nutná izolace nemocné kočky od zdravých koček.

Určení diagnózy

Je téměř nemožné rozeznat kalicivirózu od ostatních nemocí komplexu kočičí rýmy, zvláště poté, co obraz nemoci změní sekundární bakteriální infekce.

Odlišení od herpesvirózy je možné izolací viru nebo vyšetřením metodou PRC ze stěrů z nosohltanu nebo ze spojivky. Hrozí jak pozitivní výsledek způsobený bezpříznakovým nosičstvím, které nemá nic společného s právě probíhající nemoci, tak výsledek falešně negativní. Ve skutečnosti není pro léčbu určení přesného původce podstatné. Praktický význam může mít jen odlišení mykoplasmózy chlamydiózy, což jsou bakteriální nemoci, kvůli zvolení vhodného antibiotika.

U nemocných zvířat je vhodný test na FIV FeLV, protože tyto nemoci průběh kalicivirózy zhoršují.

Vředy na sliznici dutiny ústní doprovází selhání ledvin nebo tzv. eosinofilní vřed a ztížené dýchání s otevřenou tlamou může značit výpotek v hrudní dutině při lymfomu, hnisavému zánětu pohrudnice nebo při FIP, zápal plic nebo selhávání srdce. Zadýchávání u mladých zvířat může být příznakem vrozené srdeční vady nebo kardiomyopatie, nebo jen projev kotěcí bujnosti, bez podrobného vyšetření se to nedá určit.

Jak se kaliciviróze bránit

Jistou ochranu proti nemoci poskytuje kočkám očkování. Je součástí všech běžných trojkombinací. Bohužel není schopné zabránit infekci, jen tlumí příznaky nemoci. Protože kalicivirus mutuje, očkování nemusí chránit proti všem jeho kmenům.

V domácnostech s větším množstvím koček nebo v útulcích je základem prevence vypuknutí epidemie kalicivirózy pravidelná dezinfekce a důsledná, aspoň tři týdny trvající karanténa nově příchozích.

V chovatelských stanicích by ideálně jednotlivé vrhy koťat a jejich matky měly bydlet odděleně od ostatních koček a odrůstající koťata by měl žít jinde než kočky dospělé.

Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *