Přeskočit na obsah

Malasseziová dermatitida

Malasseziová dermatitida koček

U koček je malasseziová dermatitida méně častá než u psů. Na kůži zdravých koček se kvasinka jako komenzál vyskytuje méně často než u psů. Výjimku tvoří jen sphynx a rexové. Vyloženě plemennou predispozici má devon rex, díky rodovému sklonu k rozvoji mazotoku.

I u koček může být kvasinkový zánět kůže spojený s alergiemi. Nejčastějším projevem malasseziové dermatitidy je zánět zvukovodu.

Pokud se u koček kvasinky přemnožují i jinde na kůži, bývá to příznak závažného celkového onemocnění. Predispozičními faktory je FeLVFIV a častou příčinou je tzv. paraneoplastický syndrom. Nejčastějším tumorem spojeným s kvasinkovou dermatitidou je karcinom slinivky.

Příznaky jsou trochu odlišné než u psů. Typické je zarudnutí kůže, mazotok, šupinatění, tvorba lupů nebo voskových nálepů v kožních záhybech, ale svědění nemusí být přítomno.

Diagnostika

Mikrofotografie ze světelného mikroskopu, na které jsou vidět kvasinky M. pachydermatis jako tmavě modré útvary.
Otiskový preparát z kůže postiženého psa: tmavě modré útvary jsou kvasinky M. pachydermatis. Barvení Diff-Quick.
Zdroj: Wikimedia Commons

Hlavní metodou určení diagnózy je cytologické vyšetření otiskového preparátu. To znamená, že veterinář na postižená místa otiskne sklíčko, preparát obarví a vyšetří pod mikroskopem. Množství kvasinek v počtu 3 a více v jednotlivých polích při 1000násobném zvětšení obvykle potvrzuje diagnózu.

Vždy je potřeba vyloučit jiná podobná onemocnění a zaměřit se na odhalení predispozičních faktorů.

Podobných nemocí je hodně a mnoho z nich je zároveň faktory vzniku kvasinkové dermatitidy. Je to především atopická dermatitida a alergie na krmivo, kontaktní dermatitida, povrchové bakteriální infekce kůže, demodikóza, svrab, poruchy keratinizace, jako je idiopatická seborea nebo dermatóza reagující na podání zinku, reakce na léčiva nebo i epiteliotropní lymfom. U koček může podobně vypadat také kočičí akné.

Léčba

Na fotografii je produktové foto lahvičky a papírové krabičky veterinárního šamponu Medivet
Veterinární šampon Medivet obsahuje protiplísňovou látku octopirox a ketokonazol, které účinně tlumí výskyt kvasinek na kůži psa a pomáhá udržet kůži zdravou. Můžete ho zakoupit online.

Malassezie nepronikají do kůže, žijí na jejím povrchu a jsou tak snadno dostupné k lokální léčbě. Látek, které kvasinky ničí, je hned několik.

Je to především chlorhexidin v koncentraci aspoň 2 % a všechny deriváty kyseliny azolové (enilkonazol, klotrimazol, ketokonazol, mikonazolú. Tyto látky se prodávají v různých lékových formách (krémy, roztoky, šampony) a to i v kombinaci. Jsou to léky zvláště vhodné pro léčbu jednotlivých ložisek. Šampony zasáhnou větší povrch těla, aplikují se 2x týdně.

Užitečná je i citlivost kvasinek k nižšímu pH. K oplachům je skvělá 2% kyselina octová (ředěný ocet) nebo kyselina boritá. Kvasinky ničí také roztok hypermanganu, koupele v síře nebo tea tree olej (pozor, je toxický pro kočky!).

Kvasinkový zánět zvukovodu se léčí některými ve veterinární ordinaci dostupnými kapkami do uší, ty obvykle obsahují mykonazol, nějaké antibiotikum a kortikosteroidy.

Na fotografii je produktové foto šamponu Alavis šampon s chlorhexidinem, lahvička a papírová krabička, ve které se prodává
Alavis Šampon s chlorhexidinem obsahuje chlorhexidin, který ničí kvasinky i bakterie. Zakoupit ho můžete online.

Těžké případy se kromě lokální léčby řeší pouze ve spolupráci s veterinárním lékařem celkovými antimykotiky, nejčastěji itrakonazolem (Sporanox), antibiotiky (k tlumení bakteriální infekce, která je často také přítomna) a krátkodobě celkově kortikoidy k potlačení svědění. Pes by se měl cítit lépe do tří týdnů, ale léčba samotná obvykle trvá déle.

Pokud je možné léčit vyvolávající příčinu, prognóza je dobrá. V opačném případě se malasseziová dermatitida může vracet. K prevenci slouží preventivní lokální léčba, v těžkých případech pulzní terapie celkovými antimykotiky s monitoringem jaterních funkcí.

Stránky: 1 2

4 komentáře na “Malasseziová dermatitida”

 1. Avatar
  Lenka Heimova

  jaký přípravek mi doporučíte pro yorka, kvasinky na předních tlapkách

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  z jednoduchých metod: koupele v růžově zbarveném roztoku hypermanganu.

  MVDr. Ježková

 3. Avatar

  Dobrý den, co může být příčinou kvasinek na kůži? Psa jsme přeléčili, ale vrací se mu to. Škrábe se, má hodně lupů. Je nutno vždy oprat i pelíšek? Pokud to má jeden pes, může to přenést i na zbytek smečky a kočky a případně i na člověka?

 4. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  je to věc kožní imunity, často je takové přerůstání spojené s atopickou dermatitidou, případně s anatomickými vadami typu kožní řasa.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *