Přeskočit na obsah

Malasseziová dermatitida

Malasseziová dermatitida koček

U koček je malasseziová dermatitida méně častá než u psů. Na kůži zdravých koček se kvasinka jako komenzál vyskytuje méně často než u psů. Výjimku tvoří jen sphynx a rexové. Vyloženě plemennou predispozici má devon rex, díky rodovému sklonu k rozvoji mazotoku.

I u koček může být kvasinkový zánět kůže spojený s alergiemi. Nejčastějším projevem malasseziové dermatitidy je zánět zvukovodu.

Pokud se u koček kvasinky přemnožují i jinde na kůži, bývá to příznak závažného celkového onemocnění. Predispozičními faktory je FeLVFIV a častou příčinou je tzv. paraneoplastický syndrom. Nejčastějším tumorem spojeným s kvasinkovou dermatitidou je karcinom slinivky.

Příznaky jsou trochu odlišné než u psů. Typické je zarudnutí kůže, mazotok, šupinatění, tvorba lupů nebo voskových nálepů v kožních záhybech, ale svědění nemusí být přítomno.

Diagnostika

Mikrofotografie ze světelného mikroskopu, na které jsou vidět kvasinky M. pachydermatis jako tmavě modré útvary.
Otiskový preparát z kůže postiženého psa: tmavě modré útvary jsou kvasinky M. pachydermatis. Barvení Diff-Quick.
Zdroj: Wikimedia Commons

Hlavní metodou určení diagnózy je cytologické vyšetření otiskového preparátu. To znamená, že veterinář na postižená místa otiskne sklíčko, preparát obarví a vyšetří pod mikroskopem. Množství kvasinek v počtu 3 a více v jednotlivých polích při 1000násobném zvětšení obvykle potvrzuje diagnózu.

Vždy je potřeba vyloučit jiná podobná onemocnění a zaměřit se na odhalení predispozičních faktorů.

Podobných nemocí je hodně a mnoho z nich je zároveň faktory vzniku kvasinkové dermatitidy. Je to především atopická dermatitida a alergie na krmivo, kontaktní dermatitida, povrchové bakteriální infekce kůže, demodikóza, svrab, poruchy keratinizace, jako je idiopatická seborea nebo dermatóza reagující na podání zinku, reakce na léčiva nebo i epiteliotropní lymfom. U koček může podobně vypadat také kočičí akné.

Léčba

Na fotografii je produktové foto lahvičky a papírové krabičky veterinárního šamponu Medivet
Veterinární šampon Medivet obsahuje protiplísňovou látku octopirox a ketokonazol, které účinně tlumí výskyt kvasinek na kůži psa a pomáhá udržet kůži zdravou. Můžete ho zakoupit online.

Malassezie nepronikají do kůže, žijí na jejím povrchu a jsou tak snadno dostupné k lokální léčbě. Látek, které kvasinky ničí, je hned několik.

Je to především chlorhexidin v koncentraci aspoň 2 % a všechny deriváty kyseliny azolové (enilkonazol, klotrimazol, ketokonazol, mikonazolú. Tyto látky se prodávají v různých lékových formách (krémy, roztoky, šampony) a to i v kombinaci. Jsou to léky zvláště vhodné pro léčbu jednotlivých ložisek. Šampony zasáhnou větší povrch těla, aplikují se 2x týdně.

Užitečná je i citlivost kvasinek k nižšímu pH. K oplachům je skvělá 2% kyselina octová (ředěný ocet) nebo kyselina boritá. Kvasinky ničí také roztok hypermanganu, koupele v síře nebo tea tree olej (pozor, je toxický pro kočky!).

Kvasinkový zánět zvukovodu se léčí některými ve veterinární ordinaci dostupnými kapkami do uší, ty obvykle obsahují mykonazol, nějaké antibiotikum a kortikosteroidy.

Na fotografii je produktové foto šamponu Alavis šampon s chlorhexidinem, lahvička a papírová krabička, ve které se prodává
Alavis Šampon s chlorhexidinem obsahuje chlorhexidin, který ničí kvasinky i bakterie. Zakoupit ho můžete online.

Těžké případy se kromě lokální léčby řeší pouze ve spolupráci s veterinárním lékařem celkovými antimykotiky, nejčastěji itrakonazolem (Sporanox), antibiotiky (k tlumení bakteriální infekce, která je často také přítomna) a krátkodobě celkově kortikoidy k potlačení svědění. Pes by se měl cítit lépe do tří týdnů, ale léčba samotná obvykle trvá déle.

Pokud je možné léčit vyvolávající příčinu, prognóza je dobrá. V opačném případě se malasseziová dermatitida může vracet. K prevenci slouží preventivní lokální léčba, v těžkých případech pulzní terapie celkovými antimykotiky s monitoringem jaterních funkcí.

Stránky: 1 2

2 komentáře na “Malasseziová dermatitida”

 1. Avatar
  Lenka Heimova

  jaký přípravek mi doporučíte pro yorka, kvasinky na předních tlapkách

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  z jednoduchých metod: koupele v růžově zbarveném roztoku hypermanganu.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *