Nemoci ovcí představují poruchu správného fungování orgánu, orgánových systémů nebo i organismu celkově. Příčinou nemoci může být nepříznivé působení vnějšího prostředí, špatná péče nebo výživa. Tyto neinfekční vlivy jsou u ovcí časté. Kromě toho ale ovce může postihnout mnoho různě závažných nakažlivých nemocí a ovce jsou vnímavé také k nemnohým nákazám, které je považují za nebezpečné.
Mezi nejčastější nemoci ovcí patří poruchy funkce předžaludku: jednoduchá bachorová indigesce a akutní acidóza, nemoci z podvýživy, hlavně nedostatek selenu, vitamínu E a jodu, slezová a střevní červivost, enterotoxémie, tetanus a pasteurelóza a nakažlivé kulhání ovcí.
Nemoci ovcí podle orgánových systémů
Mezi časté onemocnění ovcí patří nemoci kůže. Příčin je mnoho, z neinfekčních je to především solární dermatitida, častá v letních měsících u ovcí s bílou hlavou, zvláště pokud se pasou v porostech obsahujících třezalku nebo jiné rostliny s podobným účinkem nebo při vystavení určitým plísním. Nelze pominout ani poruchy kůže, které jsou způsobené odíráním o použitou technologii a okusování a požírání vlny může být také zlozvyk, spuštěný nedostatky ve výživě.
Nakažlivými kožními nemocemi ovcí je především
- myiáze, nálet much
- psoroptový svrab
- klošovitost
- dermatofilóza
- příměť pysková
Na pastvinách trápí ovce také sání klíšťat, která jsou navíc vektory dalších nemocí (anaplasmóza, babésióza, klíšťová encefalitida).
U ovcí je důležité dbát na zdraví paznehtů a jejich pravidelnou úpravu. Vůbec nejčastější nakažlivou příčinou kulhání je infekční hniloba paznehtů.
Nemoci trávicího traktu ovcí
Obrovský význam mezi nemocemi ovcí mají choroby vycházející z postižení trávicího traktu. Ovce jsou, jako ostatní přežvýkavci, citlivé k náhlé změně složení krmné dávky. Dietní chyby jsou příčinou poruchy funkce bachoru. Narušené, namrzlé nebo plesnivé krmení může způsobit katar střev a průjem. Náhlý příjem krmiva s obsahem jednoduchých cukrů (jádro, pečivo, ovoce) je příčinou akutní acidózy bachoru, což je život ohrožující, prudce probíhající onemocnění. Ovce jsou také citlivé k různým typům otrav, které se projevují různě vyjádřeným narušením trávení a případně dalšími příznaky, dle typu jedovaté látky.
Mezi nakažlivé příčiny zánětu trávicího ústrojí patří především vnitřní parazité. Především u jehňat škodí jednobuněční cizopasníci patříci mezi kokcidie (kokcidióza a kryptosporidióza). Tyto nemoci se projevují hlavně průjmem. Celosvětově je problémem ovcí v oplůtkovém chovu začervení – slezová nebo střevní červivost. Kromě průjmu je začervení také důležitou příčinou chudokrevnosti, snížené užitkovost a celkového chřadnutí zvířat. Nápadným příznakem, který značí začervení, je chladný otok v mezisaničí.
Z trávicího traktu vychází také nemoci způsobené klostridiemi, především enterotoxémie. Průběh těchto onemocnění je však natolik perakutní, že průjem bývá příznakem zřídka, typický je náhlý úhyn.
Nemoci dýchací a vylučovací soustavy
Nejčastější nemocí ovcí, která postihuje dýchací aparát ovce, je zápal plic. Příčinou zápalu plic jehňat bývají bakterie, nejprudčeji probíhá infekce pasteurelami. U starých ovcí je nejčastější příčinou chronického kašle maedi-visna. Ovce mohou onemocnět také plicními červy.
Mezi onemocnění vylučovací soustavy patří především močové kameny. To je častá nemoc vykrmovaných beránků a překrmovaných plemenných beranů.
Nemoci ovcí postihující mozek
Nervové příznaky u ovcí mohou mít neinfekční (polioencefalomalacie) i infekční příčiny. Mezi nakažlivé záněty mozku patří především listerióza a klusavka. Známá, ale méně častá nemoc je vrtohlavost, způsobená růstem boubele tasemnice.
Dobrý den, mám 3 kusy ovcí asi ročních. Jedné nateklo okolí krku i částečně hlavy, má průjem zatím potravu prijímá. Netuší nikdo příčinu popř název nemoci.
Děkuji Červenka
Dobrý den,
pokud má ovce průjem a oteklou hlavu, příčina nemoci je zcela jasná a je to silná invaze gastrointestinálních červů.
MVDr. Ježková