Přeskočit na obsah

Očkování proti myxomatóze

Očkování proti myxomatóze je základní preventivní úkon v chovu králíků, bez ohledu na to, jestli se jedná o králíky chované pro maso, kůži, vlnu nebo jen pro potěšení. Myxomatóza je totiž nakažlivé onemocnění králíků, které přenáší především kožní parazité a bodavý hmyz a ztráty úhynem v důsledku infekce myxomatózou dosahují 25–90 %. Původce je virus, neexistuje tedy kauzální léčba a veškerá terapie je pouze podpůrná. Očkování proti myxomatóze není povinné ze zákona, ale je to nejúčinnější způsob, jak králíky proti infekci ochránit.

Očkovací látka

Vakcína proti myxomatóze vždy obsahuje živý, oslabený virus. Proto je důležité jí skladovat i převážet v chladu. Nedodržení podmínek skladování vakcíny může mít za následek selhání očkování proti myxomatóze.

Nemocné králíky a zvláště pak králíky již nakažené myxomatózou očkovat nelze. Protože imunita se po očkování vytváří 10–14 dní, okamžitě po očkování může králík ještě onemocnět. Nouzová vakcinace, kdy se očkují králíci už po vypuknutí nákazy v chovu, proto většinou nefunguje, králíci v době očkování už mohou být v inkubační době nemoci a ta u nich propukne bez ohledu na vakcinaci.

Jak se očkují králíci proti myxomatóze

Králíky je možno naočkovat třemi způsoby:

  • Podkožní aplikace – při podkožní aplikaci je očkovací látka vpravena injekční jehlou do kožní řasy na hřbetě králíka
  • Intradermální aplikace aplikační dvojjehlou – očkovací látka se nachází v aplikační dvojjehle, kterou je propíchnutý ušní boltec králíka
  • Intradermální aplikace bezjehelným aplikátorem – očkovací látka se podává pomocí bezjehelného automatu do ušního boltce králíka

Ochranná lhůta

Očkovací látky nemají žádné ochranné lhůty a nezatěžují králíky žádnými cizorodými látkami. I očkovaný králík je „bio“.

Očkování proti myxomatóze u březích ramlic

Březost není překážkou očkování. Vysokobřezí ramlice se nedoporučuje očkovat k zamezení stresu z nezbytné manipulace s ní.

Může onemocnět očkovaný králík?

Účinnost monovalentních vakcín, které chrání pouze proti myxomatóze, je poněkud vyšší než v případě vakcín kombinovaných.

I v chovech s očkovanými králíky se nicméně může myxomatóza vyskytnout, obvykle ale postihuje jen jednotlivé kusy, průběh nemoci bývá často mírnější či se vyskytne jen atypická myxomatóza s tvorbou jednotlivých tuhých uzlů, které se časem samy vstřebají.

Vakcinační kalendář

Králíci se očkují od 4 týdnů věku, do té doby jsou mláďata očkovaných matek chráněna mateřskými protilátkami. U takto naočkovaných králíků se obvykle doporučuje přeočkování v desíti týdnech věku. V případě hrozící nákazy je možná další revakcinace za 4 týdny. U dospělých králíků imunita proti nákaze přetrvává minimálně 6–9 měsíců.

Někteří výrobci doporučují vakcinaci chovných kusů dvakrát do roka, jiní deklarují roční trvání ochrany. Při příznivé nákazové situaci se králíci očkují obvykle 1x ročně a to v předjaří, i půlroční trvání ochrany by pak mělo překlenout období největšího výskytu bodavého hmyzu. V příznivých podmínkách lze i mláďata očkovat pouze jednou, v 10 týdnech věku.

Vakcíny proti myxomatóze

Pro mazlíčky

Pro jednotlivé králíky – mazlíčky se vyrábí jednodávkové očkovací látky. Jedná se většinou o kombinované vakcíny, které chrání proti myxomatóze a moru králíků. Očkují se vždy podkožně.

Očkovací látka Nemoci, proti kterým chrání První očkování Délka trvání ochrany
Myxoren myxomatózaV případě hrozící nákazy 4. týden věku s přeočkováním v 10. týdnu, jinak v 10. týdnech6 měsíců
Pestorin Mormyx myxomatóza a mor V případě hrozící nákazy 6. týden věku s přeočkováním v 10. týdnu, jinak v 10. týdnech6 měsíců
Nobivac Myxo-RDH myxomatóza a mor od pátého týdnu věku 1 rok
Jednodávkové vakcíny pro králíky proti myxomatóze

Pro chovy králíků

Pro více králíků jsou určené vakcíny po deseti, dvaceti, čtyřiceti i padesáti dávkách. Po naředění vakcíny je jí potřeba do dvou až čtyř hodin spotřebovat nebo zbytek vyhodit.

Očkovací látka Způsob podání  První očkování Délka trvání ochrany
MXT s.c., dvojjehlou, bezjehelným automatemOd čtyř týdnů věku 1 rok
Myxoren s.c.4. týden věku s přeočkováním 10. týdne, nebo od 10. týdne věku 6 měsíců
Pharmavac MXTs.c., dvojjehlou4. týden věku s přeočkováním za 6-8 týdnů, jinak od 10.–12. týdne věku s přeočkováním za 4 měsíce 6 měsíců
Monovalentní vakcíny proti myxomatóze pro králíky v hromadných baleních

Kombinované vakcíny s morem králíků

Očkovací látka Způsob podání První očkování Délka trvání ochrany
MM – VAC s.c., dvojjehlou, bezjehelným automatem6. týden věku s přeočkováním v 10. týdnu nebo od 10. týdne 9 měsíců
Pestorin – Mormyx  s.c.6. týden věku s přeočkováním v 10. týdnu nebo od 10. týdne 6 měsíců
Kombinované vakcíny pro králíky proti myxomatóze a moru v hromadných baleních

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *