Přeskočit na obsah

Odčervení koček

Štítky:

Odčervení koček, odborně dehelmintizace, je podání léčivých látek, které kočku zbavují cizopasných, nejčastěji střevních červů. V zásadě může být dvojího typu: preventivní, které má za cíl omezit počet cizopasníků a zničit je dříve, než se začnou rozmnožovat, a léčebné, pro již začervená zvířata.

K odčervení koček se používá celá řada preparátů a to jak ve formě tablet, tak past a spot-onů. Různé lékové formy proto umožňují účinně odčervit i plaché nebo divoké kočky.

Odčervení je nedílnou součástí péče o koťata a mladé kočky a jeho pravidelné provádění je nutností také u všech koček, které chodí ven. Mezihostiteli střevních parazitů koček jsou totiž drobní divoce žijící živočichové a kočka se nakazí při lovu.

Jak často odčervit kočku?

Častá otázka zní, jak často je potřeba odčervit kočku? To záleží na jejím věku a hlavně na tom, jestli chodí ven nebo ne.

Je potřeba vždycky odčervit kotě a to opakovaně. Důvod jsou hlavně škrkavky. Škrkavky jsou nejčastějším střevním parazitem koťat a ta se nakazí už od matky sáním mateřského mléka. Poprvé se proto koťata mohou odčervit už ve věku tři týdny. Většinou ale postačí první odčervení provedené ve čtyřech až šesti týdnech věku s opakováním každé tři týdny až do čtyř měsíců věku.

Dospělé kočky se odčervují každé tři měsíce, pokud chodí ven a minimálně příležitostně se tam živí hlodavci. Odčervení nemá žádný dlouhodobý ochranný účinek, takže stačí jediná myš sežraná druhý den po odčervení a cyklus začíná znovu od začátku.

U bytových koček je situace výrazně jednodušší. Je možné neodčervovat je naslepo vůbec a jen jednou ročně nechat udělat rozbor trusu. Odčervení většinou není nutné.

Pokud má nebo měla kočka blechy nebo všenky, kvůli tasemnici psí by se měla odčervit společně s odblešením nebo odvšivením.

Látky k odčervení koček

Na fotografii je krabička Dronspotu, antiparazitika pro kočku ve formě spot-on
Každou kočku lze odčervit pomocí spot-onu, odčervovací kapky za krk, kterou můžete snadno zakoupit on-line.

Pro kočky se k léčbě střevní červivosti používá několik léčiv, z nichž každé funguje trochu jinak a proti jiným druhům červů. Kočku je možné odčervit tabletou, pastou nebo kapkou za krk, spot-onem. Účinek tablet a past je většinou stejný. Spot-ony se liší tím, jestli fungují či nefungují i proti tasemnicím.

Nejšetrnějším odčervovadlem je pyrantel. Mohou ho užívat i mladé nebo březí kočky. Způsobuje ochrnutí červů, které střevní peristaltika hostitele pak vypudí živé ven. Funguje ale pouze proti škrkavkám a měchovcům. Navíc pyrantel nepůsobí proti migrujícím larvám, jen proti parazitům ve střevě. Proto se ke zničení škrkavek odčervuje dvakrát v rozmezí 14 dní.

Aby odčervení zničilo i tasemnice, je potřeba přidat jiné odčervovadlo, nejčastěji prazikvantel. Ten způsobuje ochrnutí a rozpad prakticky všech tasemnic.

Další často používanou látkou je fenbendazol, méně často oxibendazol nebo flubendazol. Ten funguje proti oblým červům včetně migrujících larev, proti tenkohlavcům i háďatům a navíc funguje i proti některým tasemnicím. Výjimku tvoří především tasemnice psí.

Poslední velkou skupinou často používaných odčervovadel jsou tzv. makrocyklické laktony. Patří mezi ně především selamektin, eprinomektin, moxidektin a mylbemycin. Tyto látky mají často účinek i proti kožním parazitům, fungují ale jen proti oblým červům.

Méně často používaným odčervovacím prostředkem pouze proti škrkavkám je emodepsid. Naopak pouze na tasemnice působí niklosamid. Ničí spolehlivě tasemnici psí i kočičí, ale měchožilové jsou dosti odolní.

Antiparazitika pro kočky

PřípravekPyrantelFenbendazolPrazikvantel
Banminth Katze+
Caniverm+ + +
Cazitel cat+ +
Cestal Cat flavour+ +
Dehelminth a.u.v.+ +
Dehinel pro kočky+ +
Drontal a.u.v. (kočka)+ +
Panacur a.u.v. tbl.+
Běžné odčervovací tablety a pasty pro kočky

S výjimkou Banminthu pro kočky a Canivermu, který může být jak ve formě pasty, tak ve formě tablety, jsou všechny ostatní odčervovadla v tabulce v tabletové formě.

PřípravekMilbemycinEprinomektinEmodepsidPrazikvantel
Broadline+ +
Dronspot S.O.++
Milbemax pro kočky+ +
MILPRAZON cat+ +
Milpro pro kočky + +
Profender S.O. + +
Jiné tablety a spot-ony k odčervení.

Profender, Dronspot a Broadline jsou spot-ony s účinkem proti oblým i plochým červům, Broadline navíc působí i proti klíšťatům a blechám (třetí složka je fipronil).

Posledními možnými způsoby, jak odčervit kočku, jsou pasty Flubenol KH s flubendazolem a Vitaminthe, která obsahuje oxibendazol a niklosamid.

Proti oblým červům a proti vnějším parazitům fungují také spot-ony se selamektinem nebo s moxidektinem. Ty se ale k preventivnímu odčervení koček nepoužívají a využívají se k léčbě především zablešení a dalších kožních parazitóz.

Nežádoucí účinky odčervení

Nežádoucí účinky po podání odčervení jsou přechodné a v podstatě neškodné. Bezprostředně po odčervení se může vyskytnout slinění. Někdy se objeví zvracení nebo průjem. Pokud kočka zvracela do hodiny po podání tablety nebo pasty, pravděpodobně vyzvrátila i antiparazitikum. V takovém případě je potřeba odčervit jí znovu, pokud možno tabletou s jinou účinnou látkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *