Přeskočit na obsah

Odčervení psů

Štítky:

Odčervení psů, odborně dehelmintizace, označuje podání látek, které mají za cíl zbavit psa cizopasných střevních červů. Je to vůbec nejčastější preventivní úkon prováděný u psů. Málokdo už ale ví, jak správně odčervovat a že spousta dospělých psů je odčervována zbytečně.

K odčervení se používá celá řada preparátů, nejčastěji ve formě tablet, méně často ve formě past či spot-onů. Ne všechny jsou stejně účinné. Určitý antiparazitární efekt mají i různé rostliny, v přírodních materiálech je ale obsah účinných látek ovlivněn nespočtem vnějších vlivů, což znemožňuje dávkování. Navíc v případě těchto antiparazitik není účinek dostačující – kdyby byl, už by se dávno tyto účinné látky používaly v tabletové formě!

Odčervení je zcela nezbytnou součástí péče o štěňata a mladé psy. U dospělých psů je mnohem lepší provádět odčervení jen cíleně, na podkladě rozboru trusu.

Jak často odčervovat psa

Vůbec nejčastějším střevním červem u psa je škrkavka psí. Tento parazit má schopnost infikovat štěňata už v děloze feny a vylučuje se také do mateřského mléka. To znamená, že štěňata se už rodí začervená. Je pro ně velice důležitá tzv. preimaginální dehelmintizace, podání léků na odčervení ve chvíli, kdy jsou ve střevě přítomné mladé škrkavky, které ale ještě neprodukují vajíčka, takže nezamořují okolí pelíšku.

Poprvé se proto štěňata odčervují už ve věku 10 až 14 dní a pak každých 14 dní a to až do tří měsíců věku. Vždy se společně se štěňaty odčervuje i fena.

Tento způsob ošetření chrání i proti měchovcům, kteří jsou ale naštěstí mnohem vzácnějšími nezvanými hosty než škrkavky.

Odčervení dospělých psů

Většina psů je odčervována rutinně dvakrát ročně. U dospělých domácích psů ale může stačit antiparazitární program spočívající ve vyšetření trusu jedenkrát ročně a odčervením jen pokud je to nutné.

Na druhou stranu je slovo „preventivní“ používané v souvislosti s odčervením nesprávné. Antiparazitika nemají v tomto případě žádný ochranný efekt do budoucna. Pes se může nakazit střevními parazity už druhý den po podání léčiv. Důvod, proč dospělí psi obvykle nejsou hostiteli střevních červů souvisí čistě s životní strategií škrkavky, nejčastějšího takového červa, který u dospělých psů ve střevě dospívá málokdy.

Povinné odčervení pro cestu do zahraničí

Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko požadují 120 až 24 hodin před vstupem na své území ošetření proti echinokokóze, to znamená odčervení s účinkem na tasemnice měchožila. Je úplně jedno, jestli pes byl nebo nebyl hostitelem tohoto parazita. Záznam o provedeném odčervení musí být s datem a hodinou podání antiparazitika zapsán veterinárním lékařem v pasu pro zvířata.

Látky k odčervení psů

Střevní červivost psů se léčí dosti snadno dostupnými prostředky ve formě tablet nebo past. Běžná odčervovadla se dají koupit v lékárnách nebo zverimexech, samozřejmě také u veterináře, který má navíc k dispozici i další přípravky s účinkem na případné méně časté cizopasníky nebo přípravky s rozšířeným účinkem také proti vnějším parazitům.

Přípravky pro odčervení psů mají formu tablet nebo past. Spot-ony, tedy kapky za krk, u psů nefungují nikdy proti tasemnicím, jen proti oblým červům.

Nejšetrnějším odčervovadlem je pyrantel. Může ho dostat i březí fena a úplně malá štěňata nebo štěňata silně začervená. Způsobuje ochrnutí červů, které střevní peristaltika následně vypudí živé ven.

Funguje ale pouze proti škrkavkám a měchovcům. Navíc pyrantel nepůsobí proti migrujícím larvám, jen proti parazitům ve střevě. Proto se ke zničení škrkavek odčervuje dvakrát v rozmezí 14 dní. Podobně funguje méně často oxantel.

Aby odčervení zničilo i tasemnice, je potřeba přidat jinou účinnou látku, nejčastěji prazikvantel. Ten způsobuje ochrnutí a rozpad všech druhů tasemnic. Je to jediná účinná látka „úředně“ fungující proti měchožilům a musí být součást přípravku použitého k ošetření proti echinokokóze před cestou do zahraničí.

Další často používanou látkou je fenbendazol a febantel, což je látka, ze které v těle vzniká zase fenbendazol. Ten funguje proti škrkavkám i měchovcům včetně migrujících larev, proti tenkohlavcům i háďatům a navíc funguje i proti některým tasemnicím kromě tasemnice psí. Méně často je složkou odčervovadel oxibendazol a flubendazol s podobným účinkem.

Méně často používané látky k odčervení psů

Ještě méně používaným odčervovacím prostředkem pouze proti tasemnicím je niklosamid. Ničí spolehlivě tasemnici psí i tasemnice rodu Taenia, ale měchožilové jsou dosti odolní. Stejně tomu je v případě emodepsidu, látky proti škrkavkám.

Poslední skupinou často používaných odčervovadel jsou tzv. makrocyklické laktony. Patří mezi ně především selamektin, eprinomektin, moxidektin a mylbemycin. Fungují jen proti hlísticím. Působí ale i proti kožním parazitům. Tyto látky už se vyskytují v přípravcích, které se prodávají jen v ordinaci veterináře.

Dávkování odčervovadel pro psa

Většina tablet je vyráběná tak, že jedna tableta obsahuje dostatek látky k odčervení psa do hmotnosti 10 kg. To znamená, že 12 kg velký pes už potřebuje tablety dvě, nebo aspoň tabletu a půl. 43 kg vážící pes musí spolknout pět tablet najednou. Vždy se zaokrouhluje směrem nahoru.

Pro malé psy se vyrábí tabletky menší, většinou na dvě kila. Naopak pro velké psy jsou tablety, kdy jedna stačí na 35 kg hmotnosti. Velmi často se ale používají pro psy všech velikostí a tvarů ty desetikilové, které se dle potřeby půlí nebo násobí.

Je za všech okolností nutné dodržet dávkování dané výrobcem a v případě odčervovacích prostředků, které vyžadují opakovanou aplikaci (například flubenol), opravdu přípravek podávat po několik dní za sebou. Jinak hrozí, že pes bude i po podání antiparazitik hostitelem cizopasníků.

Podání antiparazitik pro psa kočce

Pokud to není výslovně uvedeno výrobcem, není dobrý nápad podělit tabletou pro psy i kočky. Sice už se nepoužívají látky, které jsou pro kočky toxické, ale dávkování pro tyto živočišné druhy je odlišné a hrozí jiné nebezpečí – že kočku se nepodaří takovou psí tabletou odčervit.

Psí spot-ony nepodávejte kočce nikdy.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *