Přeskočit na obsah
Štítky:

Otrava čokoládou je různě závažné narušení zdravotního stavu způsobené předávkováním alkaloidy z kakaových bobů. Jedovatost čokolády pro domácí zvířata je mezi chovateli všeobecně známým faktem. Málokdo už tuší, jak to funguje, kolik čokolády je nebezpečné a jak se otrava čokoládou projevuje.

Čokoláda je jedovatá hlavně pro psy, kočky a papoušky. Otrávit se může také králík, ale ten obvykle čokoládu nežere. Těžké otravy mohou končit smrtí na selhání srdce, ale potřebná dávka je překvapivě vysoká a takový průběh hrozí jen trpasličím psům nebo papouškům. Mnohem častější jsou mírnější intoxikace projevující se vzrušením, žízní, zvracením a průjmem.

Co je na čokoládě jedovaté

Kakaové boby obsahují dva druhy alkaloidů. To jsou rostlinné látky s různými účinky na organismus zvířat, některé jsou léky, jiné jedy. Alkaloidy čokoládových bobů jsou stimulanty a jedná se především a hlavně o látku zvanou teobromin, v menším množství je přítomen také známější kofein. Protože kofeinu je v kakaových bobech a všech výrobcích z nich málo, je to teobromin, který způsobuje otravy zvířat.

Pro člověka je teoretická smrtelná dávka, která by zahubila polovinu lidí vystavených takovému množství, 1000 mg/kg hmotnosti. Pro domácí zvířata je to už středně toxická látka. Dávka, které zabije polovinu psů je 250–500 mg/kg, polovinu koček usmrtí 200 mg/kg. Podobné množství otráví také králíka, naproti tomu myši a potkani jsou podobně citliví jako člověk.

Individuální rozdíl v citlivosti je značný. Smrtelná otrava čokoládou jednotlivých psů může přijít už po požití 80 mg teobrominu na kilo živé hmotnosti. Smrtelné otravy byly popsány také u papoušků.

Na množství proto záleží

Protože toxická dávka závisí na dávce vztažené k živé hmotnosti zvířete, je velký rozdíl, jestli stejné množství čokolády zkonzumuje štěně jezevčíka nebo doga. A navíc obsah teobrominu v čokoládě také není stejný, liší se podle obsahu čokoládového másla a kakaového prášku v různých typech a značkách cukrovinek. I různé kakaové boby mohou mít odlišný obsah svých alkaloidů.

Obecně platí, že v jednom gramu kakaového prášku je asi 29 mg, ve vysokoprocentní neslazené čokoládě asi 16 mg/g, ve slazené hořké čokoládě 5,5 mg/g a jeden gram čokolády mléčné obsahuje asi 2,3 mg teobrominu. Bílá čokoláda obsahuje zanedbatelné množství alkaloidů.

Pro smrtelnou otravu kilového pejska proto může stačit tabulka mléčné čokolády, pro desetikilového už je obvykle potřeba jeden a půl tabulky čokolády vysokoprocentní.

Na konci článku naleznete kalkulačku k výpočtu rizikové dávky pro vašeho psa

Jedovatá dávka k vyvolání lehčích otrav

To ale neznamená, že čokoláda je vlastně neškodná. Lehkou otravu doprovázenou zvracením, průjmem a velkou žízní způsobuje už požití 20 mg/kg teobrominu, tzn. deset gramů mléčné čokolády pro kilového pejska a tabulka mléčné čokolády pro desetikilového.

U větších psů je možnost otravy samotným teobrominem spíše teoretická. Nesmíme ale zapomenout na jinou látku, které obsahuje čokoláda opravdu hodně, a tou je tuk. Sežere-li pes velké množství čokolády, pravděpodobně dostane průjem už kvůli tomu tuku a u citlivých jedinců může takový prohřešek vyvolat i akutní zánět slinivky.

Průběh otravy teobrominem

Teobromin se rychle vstřebává z trávicího traktu, i když ani zdaleka tak rychle jako kofein. Maximální hladiny v krvi dosáhne u psa až po deseti hodinách, zatímco u člověka už po třech hodinách. Psi vylučují z těla teobromin zvláště pomalu, což je pravděpodobně důvod, proč je pro ně nebezpečný. Biologický poločas teobrominu u psa je 17,5 hodiny, za tuto dobu se vyloučí polovina teobrominu. U člověka je biologický poločas teobrominu jen šest až deset hodin.

Teobromin ovlivňuje mozek i srdce

Teobromin je stimulant s účinkem na mozkovou kůru a srdeční sval, uvolňuje hladkou svalovinu a působí močopudně. Otrava je akutní.

Už dvě až čtyři hodiny po požití čokolády se objevují první příznaky. Je to především neklid, zvracení a průjem. Močopudný účinek teobrominu může způsobit také pomočování a žízeň. Se zvyšující se přijatou dávkou se objevuje hyperaktivita, nekoordinované pohyby, svalový třes a při těžkých otravách záchvaty křečí.

Od asi 40–50 mg přijatého teobrominu na kilo hmotnosti se objevují poruchy srdečního rytmu, nejprve zrychlení, pak i nepravidelnosti.

K případnému úhynu dochází obvykle do 24 hodin od nástupu příznaků a to nejčastěji na srdeční selhání. U zvířat příznaky otravy trvají 12–36 hodin, poté je veškerý teobromin z těla vyloučen.

Otrava čokoládou u přežvýkavců, prasat a drůbeže

U všech zvířat má akutní otrava čokoládou víceméně stejný průběh.

U přežvýkavců, drůbeže a prasat se zkoumá možnost přidávat odpady z výroby čokolády (kakaové slupky, lusky) do krmiva. Malé dávky teobrominu u nich nezpůsobují žádné zjistitelné změny.

Větší dávky, které však ještě nevedou k pozorovatelné otravě, způsobují pokles příjmu krmiva a snížení hmotnostních přírůstků, u krav se snižuje dojivost.

Léčba otravy čokoládou

Léčba je symptomatická, neexistuje žádný protijed.

Jako u všech otrav se nejprve musí zabránit vstřebávání toxické látky. Do dvou hodin po požití čokolády je vyvolání zvracení účinnou první pomocí. Samozřejmě zvíře nesmí mít už křeče, v tom případě se provádí výplach žaludku. Dalším krokem je podání živočišného uhlí. Pokud se tohle povede do dvou až čtyř hodin po pozření čokolády, prognóza je dobrá. K otravě nemusí vůbec dojít.

Otrávená zvířata, která trpí křečemi a poruchami srdečního rytmu, se musí léčit v nemocnici. Prognóza těchto případů je opatrná.

Podobné otravy

Vážná otrava čokoládou je podobná otravám jinými látkami s dráždivým účinkem, jako je strychnin, amfetaminy, kokain, LSD nebo nikotin. Podobně působí také kofein, dostanou-li se zvířata ke kofeinovým tabletám, povzbuzujícím nápojům nebo guaraně. Křeče způsobují také některé pesticidy a poruchy srdečního rytmu jsou běžné při otravě oleandrem nebo digitalisem.

Kalkulačka jedovaté dávky čokolády pro psa

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3.6]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *