Přeskočit na obsah

Panleukopenie

Perakutní a akutní forma panleukopenie

<a title="Livvyfan at Hungarian Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Panleukop%C3%A9ni%C3%A1s_macska_(macska_parvo).jpg"><img decoding=
Kočka trpící akutní panleukopenií. Nápadná je vyhublost, slabost, dehydratace a vodnatý průjem.

Panleukopenie může probíhat natolik rychle a agresivně, že jediným příznakem nemoci je náhlý úhyn. To se označuje jako perakutní forma.

U akutní formy se choroba přihlásí asi den trvajícím nechutenstvím, kočka je bez nálady a postupně se objevuje slabost, horečka a opakované zvracení šťáv.

V následujících dnech kočka nápadně rychlé hubne a přidává se úporný průjem, který je řídce kašovitý až vodnatý a obsahuje větší či menší množství krve. Průjmová stolice charakteristicky páchne. V této chvíli už kočky horečku nemívají. Tělesná teplota může být naopak abnormálně nízká. Jsou dehydratované, mají zapadlé oči a viditelná třetí víčka, srst je suchá a matná.

Průjem vzniká v důsledku poškození střevní sliznice množícím se virem. Parvovirus napadá dělící se buňky v hloubce sliznice střeva, odkud se obnovuje celá střevní výstelka. Neničí zralé střevní buňky, proto se průjem objevuje až s jistým zpožděním po infekci, teprve když zralé střevní buňky odumřou (žijí asi jen tři nebo čtyři dny) a nemá je kdo nahradit.

Postiženo je tenké střevo, především jeho zadní části kyčelník a lačník, dvanáctník už méně. Střevní klky mizí a vnitřní povrch střeva se pokrývá vrstvou hlenu a nekrotické tkáně.

Poškození kostní dřeně

Ještě zhoubnějším, ale na první pohled neviditelným příznakem parvovirózy koček je to, co jí dalo jméno: Panleukopenie. Panleukopenie je totiž termín označující stav, kdy se v krvi nachází jen velmi málo všech druhů krvinek. Kočičí parvovirus se množí v kostní dřeni a narušuje krvetvorbu.

Chybí jak bílé, tak červené krvinky a krev je vodnatá. Sliznice nemocné kočky jsou bledé až bílé.

Chybění bílých krvinek znamená, že se tělo nedokáže bránit žádné další nemoci. Pokles počtu bílých krvinek od třetího dne po infekci pokračuje po několik dní a počet může klesnout až na dvě miliardy buněk v litru krve, přičemž normální hodnoty se pohybují nad sedm miliard buněk. Čím je bílých krvinek méně, tím je stav horší a pokles pod jednu miliardu buněk už značí velice špatnou prognózu.

Ochromení imunitního systému nemocné kočky totiž hned využijí bakterie nebo kvasinky, které navíc přes porušenou střevní sliznicí mohou snadno pronikat přímo do těla. Příčinou smrti při panleukopenii proto nebývá pouze dehydratace, ale často celková otrava krve.

Akutní forma panleukopenie nejčastěji postihuje koťata od šestého do šestnáctého týdne věku.

Prenatální forma panleukopenie

Virus prochází přes placentu a to i v případě, že na nakažené březí kočce nejsou patrné žádné známky nemoci. Nákaza na začátku březosti způsobuje náhlý úhyn zárodků a potrat nebo mumifikaci plodů.

Syndrom cerebelární hypoplazie

Onemocnění v druhé polovině březosti a do devíti dnů věku koťata mohou přežít, ale virus u nich proniká také do mozku, kde se množí v ještě dělících se buňkách mozečku. Mozeček tím nevratně poškodí.

Od třetího týdně věku takového kotěte, jakmile začne samo vylézat z pelíšku, se u něj projeví tzv. syndrom cerebelární hypoplazie. Kotě nemůže pořádně ovládat svůj pohyb, třese se a neudrží se pořádně na nohou. Tento stav je trvalý a nezvratný, ale také se už dále nezhoršuje a při dobré péči nic nebrání takové kočce dožít se vysokého věku.

Subklinická forma panleukopenie

U starších, jinak zdravých koček není vzácností skrytá forma nemoci, která se projevuje jen několik dní trvající teplotou a nechutenstvím.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2 3

36 komentářů na “Panleukopenie”

 1. Avatar
  Protilátky u panleukopenie

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na protilátky proti panleukopenii po prodělání nemoci. V nemocnici nám řekli, že si naš kocourek vytvořil doživotní imunitu. Dle nich není nutné ho proti ní již očkovat. Naše pani doktorka nám oznámila, že po prodělání je imunní jen nějakou dobu. Trojvakcína je i proti dalším nemocem, ale jak je to s tou panleukopenií. Může ji kočka prodělat znovu bez očkování?

 2. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  imunita je pravděpodobně doživotní, nicméně to slovo pravděpodobně znamená, že to není na 100%, protože v přírodě nic není na 100%.

  MVDr. Tereza Ježková

 3. Avatar

  Dobrý deň. Chcem sa poďakovať za tento článok. Získala som cenné a podrobné informácie ohľadom tejto choroby. Aj keď je internet presýtený informáciami, nie vždy je jednoduché nájsť tie správne. Ďakujem.

 4. Avatar
  panleukopénie koček

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat při jaké teplotě lze virus zničit z látky. Myslím jestli je 95 stupňů v pračce dostačující. Slyšela jsem o jeho nezničitelnosti a spálení všech věcí, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Přetrvání viru rok v místnosti, kde bylo nemocné zvíře je pravda nebo mýtus. Děkuji vám za odpověď. Gašparíkova Balková Mirka

 5. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Vyvaření by virus zničit mohlo, ale kromě teploty záleží také na délce jejího trvání. Přežívání viru bohužel mýtus není. Jediná jistota je pořídit novou kočku už naočkovanou.

  MVDr. Tereza Ježková

 6. Avatar
  Panleukopenie

  Dobrý den. Pokud kocourek prodělal panleukopenii a bude očkován než půjde domů, je tedy nemožné nemoc opět chytit? Těžko se doma zbavíme úplně všech infikovaných věcí. Naočkování tedy stačí nebo ne? Děkuji

 7. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  po prodělané nemoci samotné vzniká imunita.

  MVDr. Tereza Ježková

 8. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  nikoliv, panleukopenie není přenosná na člověka.

  MVDr. Tereza Ježková

 9. Avatar

  Muj kocour byl diagnostikovan na panleukopenii. U veterinare prezil prvnich pet dnu. Dnes jsem ho privezl domu, nicmene porad ma popisovane prujmy. Jaka je doporucovana strava pro co nejrychlejsi zotaveni?

 10. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  jakékoliv lehce stravitelné krmivo. Nejjednodušší je použít veterinární dietu, většinou se jmenují „intestinal“.

  S pozdravem,

  MVDr. Tereza Ježková

 11. Avatar
  Poskozeny mozecek

  Dobry den, pani doktorko, mohu se Vas zeptat, pred dvema roky jsem si osvojila kocourka.. po prodelane panlee ma poskozeny mozecek… depozitum, ze ktereho jsem ho vzala nedoporucilo jakekoliv ockovani, dozivotne, s tim ze by mohl mit zdravotni potize. Na jedne vet souhlasili, na jine naopak doporucili. Jak mu toto poskozeni ovlivnuje imunitu pro jeho schopnost zvladnout vakciny? Je pouze doma.

  Moc Vam dekuji za pripadnou odpoved
  Hezky den

  Holubova

 12. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  není to kontraindikace k vakcinaci. Na druhou stranu, pokud je pouze doma, nepřímým přenosem by mu hrozila jen ta panleukopenie, proti které ale jako rekonvalescent má možná dostatečnou hladinu protilátek.

  S pozdravem

  MVDr. Ježková

 13. Avatar
  Monika Popeláková

  Obry den měla sem koťátko nakažené kočičím morem bylo uspáno bohužel druhé koťátko má průjem dostalo protilátky Candlob p nebo tak nak se to menuje je stále unavené lék dostala 29.12. na internetu píšou že to není lék pro koťata ale pro psí a že léčba je potřeba 5 dnů my dostaly jednu inekci a víc nám neřekl léčí me koťátko dobře nechci aby zemřelo léčí ho správně co mu dát aby průjem přestal na průjem častý jde na wc jen 3 za den ale je to řídké a teď už asi po 5 dnech už i tuhý bobek ale stále to provází průjem děkuji za odpověď

 14. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  na dálku bez vyšetření zvířete a znalosti provedených diagnostických postupů a zvolené léčby nelze v žádném případě hodnotit práci jiného veterináře. Průjem koťat má navíc mnoho různých příčin a některé z nich dokáží způsobit i průjem chronický. Léčba se odvíjí od přesné příčiny. Pokud se vám aktuálně prováděná léčba nepozdává, je to důvod k otázkám na vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře, případně k návštěvě jiného kolegy.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 15. Avatar
  Monika Popeláková

  Dobrý večer můžu se ještě zeptat mám poslední koťátko z vrhu od 17 dne jejich narození sem je dokrmovala lahvičkou 9.1. poslednímu koťátku budou 3 měsíce už přijímá pevnou stravu ale stále vyžaduje mléko z lahvičky mě to nevadí jen nevím zda znej také nemůže mít průjem ale nikdy po něm průjem neměla dá si konzervu i mléko už někdo od 2 měsíců a vzd měla pevný bobek tak nevím zda nepuze mít průjem i z toho mléka používám Royal v Era pevný bobek dnes ráno také a dnes zase řídké ne moc jinak vypadá úplně výborně veselá hravá a stále basti několikrát za den malé množství a třeba 2krat za den mléko cca 20 ml

 16. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Nejjednodušší je mléko vysadit a pak se uvidí. Buď průjem zmizí a pak to bylo mlékem, nebo nezmizí a pak to nesouvisí.

  MVDr. Ježková

 17. Avatar
  Nove kotatko po panleukopenii

  Dobry den pani doktorko, chtela bych se s Vami poradit. Mela jsem kotatko nakazene kocicim morem, kotatko bylo celou dobu aktivni fazy nemoci hospitolizovane. Po 10 dnech bohuzel umrela. Hracky, polstarky a wc jsme vyhodili, byt jsem nekolikrat uklizela s pomoci Virkonu, taky jsem pouzivala UV lampu s ozonem. Kdy je to bezbecny privest domu nove kotatko i mladsi 20 tydnu? Dekuji moc predem.

 18. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  virus panleukopenie v prostředí přežívá měsíce. Neočkované kotě bude v riziku velmi dlouho.

  MVDr. Ježková

 19. Avatar
  Nove kotatko po panleukopenii

  Dekuji mockrat za odpoved.
  Takze nejlepsi je pockat minimalne rok treba? A pokud kote bude ockovane, muze se ta doba zkratit?

 20. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ano, buď počkat, nebo pořídit už plně očkované kotě, v tom případě nějaký virus přežívající v prostředí nemá vnímavého hostitele.

  MVDr. Tereza Ježková

 21. Avatar
  Infekčnost

  Dobrý den paní doktorko,
  Chtěla bych se zeptat – máme v dočasné péči kocourka po panleukopenii, jak dlouho je koucourek infekční? Příznaky už nemá, ale ještě dobírá léky. Nikde jsem tuto informaci nenašla.
  A jak je to s nepřímou nákazou? Může člověk, který je s ním v kontaktu nemoc přenést na jinou kočku? Např. na návštěvě u někoho jiného, kdo má doma neočkovanou kočku?
  Mnohokrát děkuji.

 22. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  přesné určení, jak dlouho to konkrétní zvíře je infekční by vyžadovalo opakované testování, může to být až tři týdny. Nepřímá nákaza je samozřejmě možná, parvoviry jsou velice infekční a ve vnějším prostředí dlouhodobě přetrvávají. Toto riziko, které budete vy a vaše domácnost představovat pro domácnosti s neočkovanými kočkami, bude trvat měsíce.

  S pozdravem

  MVDr. Tereza Ježková

 23. Avatar
  Nepřímý kontakt

  Dobrý den, paní Doktorko,

  mám doma 10-ti letého neočkovaného kocourka a měla jsem nepřímý kontakt s kočičkou nakaženou Panleukopenií. Tzn. pohybovala jsem se v prostředí, kde byla zmíněná kočička, ale sama jsem se jí nedotkla. Existuje riziko, že by ulpěly viry na oblečení při pohybu ve zmíněném prostředí? Zdá se mi to malinko přehnané, ale v žádném případě nechci ohrozit vlastní zvíře.
  Budu velmi vděčná za odpověď.

 24. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  ano, je možné panleukopenii přenést i takto nepřímo. Parvoviry ulpívají v prostředí dlouhodobě a nakažlivost je poměrně velká.

  MVDr. Ježková

 25. Avatar
  Panleukopenie

  Dobrý den, je to 10 dni, co mi zemřel kocourek na panleukopenii. Mám doma ještě 4 kočičky a nevím, zda je možné je nechat očkovat již teď, když si nejsem jistá zda už tu nemoc v sobě nemají. Děkuji

 26. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  asi si nijak nepomůžete nějakým spěcháním. Na druhou stranu panleukopenie má docela krátkou inkubační dobu a pokud to zatím nechytly, tak jsou asi odolné.

  MVDr. Ježková

 27. Avatar
  Edita Filipová

  Dobrý den, paní doktorko,

  máte, prosím, zkušenost, s ozónováním místnosti, kde byla kočka s panleukopenií? Opravdu ozón dokáže virus zničit…stačí hodina nebo to chce delší dobu nechat puštěný ozonátor? Děkuji.

 28. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  moje zkušenost je taková, že pokud v místnosti byla kočka s panleukopenií, nelze tam už umístit neočkované zvíře.

  MVDr. Ježková

 29. Avatar

  Dobrý den, máme doma dvě 4,5 měsíční koťata, sourozence. U kočičky se čtvrtý den po kastraci potvrdil kočičí mor, u druhého kotěte ne, i když obývají stejný prostor. Pokud to kočička přežije, máme je nechat oba naočkovat ? Díky za odpověd.

 30. Avatar
  Kateřina Mottlová

  Dobrý den mám doma kočičku po prodělání kočičího moru. Mám doma ještě dvě kočičky kterým propadlo očkování . teď jsou očkované první dávkou . Mohu si je po druhém očkování přinést hned už domů nebo ještě počkat, pro jistotu jsme je odvezly na hlídání .

 31. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  pokud ta zvířata byla očkovaná jako koťata 2x a jen došlo k prodloužení intervalu mezi boostery, měla by mít dostatek protilátek.

  MVDr. Ježková

 32. Avatar

  Dobrý den paní doktorko,

  Mohu se prosím zeptat, za jak dlouho po prodelani kočičího moru, lze kočku očkovat?
  Děkuji Vám mnohokrát

 33. MVDr. Tereza Ježková
  MVDr. Tereza Ježková

  Dobrý den,

  jakmile je zdravá. Ale proti panleukopenii už bude mít doživotní protilátky po prodělání.

  MVDr. Ježková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *