Panleukopenie

autor článku MVDr. Tereza Ježková
7 minut k přečtení

Perakutní a akutní forma panleukopenie

<a title="Livvyfan at Hungarian Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Panleukop%C3%A9ni%C3%A1s_macska_(macska_parvo).jpg"><img width="512" alt="Panleukopéniás macska (macska parvo)" src="https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/Panleukop%C3%A9ni%C3%A1s_macska_%28macska_parvo%29.jpg/512px-Panleukop%C3%A9ni%C3%A1s_macska_%28macska_parvo%29.jpg"></a>
Kočka trpící akutní panleukopenií. Nápadná je vyhublost, slabost, dehydratace a vodnatý průjem.

Panleukopenie může probíhat natolik rychle a agresivně, že jediným příznakem nemoci je náhlý úhyn. To se označuje jako perakutní forma.

U akutní formy se choroba přihlásí asi den trvajícím nechutenstvím, kočka je bez nálady a postupně se objevuje slabost, horečka a opakované zvracení šťáv.

V následujících dnech kočka nápadně rychlé hubne a přidává se úporný průjem, který je řídce kašovitý až vodnatý a obsahuje větší či menší množství krve. Průjmová stolice charakteristicky páchne. V této chvíli už kočky horečku nemívají. Tělesná teplota může být naopak abnormálně nízká. Jsou dehydratované, mají zapadlé oči a viditelná třetí víčka, srst je suchá a matná.

Průjem vzniká v důsledku poškození střevní sliznice množícím se virem. Parvovirus napadá dělící se buňky v hloubce sliznice střeva, odkud se obnovuje celá střevní výstelka. Neničí zralé střevní buňky, proto se průjem objevuje až s jistým zpožděním po infekci, teprve když zralé střevní buňky odumřou (žijí asi jen tři nebo čtyři dny) a nemá je kdo nahradit.

Postiženo je tenké střevo, především jeho zadní části kyčelník a lačník, dvanáctník už méně. Střevní klky mizí a vnitřní povrch střeva se pokrývá vrstvou hlenu a nekrotické tkáně.

Poškození kostní dřeně

Ještě zhoubnějším, ale na první pohled neviditelným příznakem parvovirózy koček je to, co jí dalo jméno: Panleukopenie. Panleukopenie je totiž termín označující stav, kdy se v krvi nachází jen velmi málo všech druhů krvinek. Kočičí parvovirus se množí v kostní dřeni a narušuje krvetvorbu.

Chybí jak bílé, tak červené krvinky a krev je vodnatá. Sliznice nemocné kočky jsou bledé až bílé.

Chybění bílých krvinek znamená, že se tělo nedokáže bránit žádné další nemoci. Pokles počtu bílých krvinek od třetího dne po infekci pokračuje po několik dní a počet může klesnout až na dvě miliardy buněk v litru krve, přičemž normální hodnoty se pohybují nad sedm miliard buněk. Čím je bílých krvinek méně, tím je stav horší a pokles pod jednu miliardu buněk už značí velice špatnou prognózu.

Ochromení imunitního systému nemocné kočky totiž hned využijí bakterie nebo kvasinky, které navíc přes porušenou střevní sliznicí mohou snadno pronikat přímo do těla. Příčinou smrti při panleukopenii proto nebývá pouze dehydratace, ale často celková otrava krve.

Akutní forma panleukopenie nejčastěji postihuje koťata od šestého do šestnáctého týdne věku.

Prenatální forma panleukopenie

Virus prochází přes placentu a to i v případě, že na nakažené březí kočce nejsou patrné žádné známky nemoci. Nákaza na začátku březosti způsobuje náhlý úhyn zárodků a potrat nebo mumifikaci plodů.

Syndrom cerebelární hypoplazie

Onemocnění v druhé polovině březosti a do devíti dnů věku koťata mohou přežít, ale virus u nich proniká také do mozku, kde se množí v ještě dělících se buňkách mozečku. Mozeček tím nevratně poškodí.

Od třetího týdně věku takového kotěte, jakmile začne samo vylézat z pelíšku, se u něj projeví tzv. syndrom cerebelární hypoplazie. Kotě nemůže pořádně ovládat svůj pohyb, třese se a neudrží se pořádně na nohou. Tento stav je trvalý a nezvratný, ale také se už dále nezhoršuje a při dobré péči nic nebrání takové kočce dožít se vysokého věku.

Subklinická forma panleukopenie

U starších, jinak zdravých koček není vzácností skrytá forma nemoci, která se projevuje jen několik dní trvající teplotou a nechutenstvím.

Články ze stejné kategorie

Okomentovat

26 komentářů

Avatar
Protilátky u panleukopenie 24.4.2020 - 8:40

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na protilátky proti panleukopenii po prodělání nemoci. V nemocnici nám řekli, že si naš kocourek vytvořil doživotní imunitu. Dle nich není nutné ho proti ní již očkovat. Naše pani doktorka nám oznámila, že po prodělání je imunní jen nějakou dobu. Trojvakcína je i proti dalším nemocem, ale jak je to s tou panleukopenií. Může ji kočka prodělat znovu bez očkování?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 25.4.2020 - 15:48

Dobrý den,

imunita je pravděpodobně doživotní, nicméně to slovo pravděpodobně znamená, že to není na 100%, protože v přírodě nic není na 100%.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Anonym 4.7.2020 - 17:27

Dobrý deň. Chcem sa poďakovať za tento článok. Získala som cenné a podrobné informácie ohľadom tejto choroby. Aj keď je internet presýtený informáciami, nie vždy je jednoduché nájsť tie správne. Ďakujem.

Odpovědět
Avatar
panleukopénie koček 5.8.2020 - 23:01

Dobrý den, chtěla bych se zeptat při jaké teplotě lze virus zničit z látky. Myslím jestli je 95 stupňů v pračce dostačující. Slyšela jsem o jeho nezničitelnosti a spálení všech věcí, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Přetrvání viru rok v místnosti, kde bylo nemocné zvíře je pravda nebo mýtus. Děkuji vám za odpověď. Gašparíkova Balková Mirka

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 20.8.2020 - 19:49

Vyvaření by virus zničit mohlo, ale kromě teploty záleží také na délce jejího trvání. Přežívání viru bohužel mýtus není. Jediná jistota je pořídit novou kočku už naočkovanou.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Panleukopenie 28.9.2020 - 12:20

Dobrý den. Pokud kocourek prodělal panleukopenii a bude očkován než půjde domů, je tedy nemožné nemoc opět chytit? Těžko se doma zbavíme úplně všech infikovaných věcí. Naočkování tedy stačí nebo ne? Děkuji

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 17.10.2020 - 16:59

Dobrý den,

po prodělané nemoci samotné vzniká imunita.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Panleukopenie 29.9.2020 - 11:43

Dobrý den je panleukopenie nebezpečná pro těhotnou majitelku?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 17.10.2020 - 17:00

Dobrý den,

nikoliv, panleukopenie není přenosná na člověka.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Josef 12.2.2021 - 21:25

Muj kocour byl diagnostikovan na panleukopenii. U veterinare prezil prvnich pet dnu. Dnes jsem ho privezl domu, nicmene porad ma popisovane prujmy. Jaka je doporucovana strava pro co nejrychlejsi zotaveni?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 14.2.2021 - 12:48

Dobrý den,

jakékoliv lehce stravitelné krmivo. Nejjednodušší je použít veterinární dietu, většinou se jmenují „intestinal“.

S pozdravem,

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Poskozeny mozecek 15.12.2021 - 23:26

Dobry den, pani doktorko, mohu se Vas zeptat, pred dvema roky jsem si osvojila kocourka.. po prodelane panlee ma poskozeny mozecek… depozitum, ze ktereho jsem ho vzala nedoporucilo jakekoliv ockovani, dozivotne, s tim ze by mohl mit zdravotni potize. Na jedne vet souhlasili, na jine naopak doporucili. Jak mu toto poskozeni ovlivnuje imunitu pro jeho schopnost zvladnout vakciny? Je pouze doma.

Moc Vam dekuji za pripadnou odpoved
Hezky den

Holubova

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 16.12.2021 - 17:19

Dobrý den,

není to kontraindikace k vakcinaci. Na druhou stranu, pokud je pouze doma, nepřímým přenosem by mu hrozila jen ta panleukopenie, proti které ale jako rekonvalescent má možná dostatečnou hladinu protilátek.

S pozdravem

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Monika Popeláková 31.12.2021 - 21:34

Obry den měla sem koťátko nakažené kočičím morem bylo uspáno bohužel druhé koťátko má průjem dostalo protilátky Candlob p nebo tak nak se to menuje je stále unavené lék dostala 29.12. na internetu píšou že to není lék pro koťata ale pro psí a že léčba je potřeba 5 dnů my dostaly jednu inekci a víc nám neřekl léčí me koťátko dobře nechci aby zemřelo léčí ho správně co mu dát aby průjem přestal na průjem častý jde na wc jen 3 za den ale je to řídké a teď už asi po 5 dnech už i tuhý bobek ale stále to provází průjem děkuji za odpověď

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 31.12.2021 - 21:56

Dobrý den,

na dálku bez vyšetření zvířete a znalosti provedených diagnostických postupů a zvolené léčby nelze v žádném případě hodnotit práci jiného veterináře. Průjem koťat má navíc mnoho různých příčin a některé z nich dokáží způsobit i průjem chronický. Léčba se odvíjí od přesné příčiny. Pokud se vám aktuálně prováděná léčba nepozdává, je to důvod k otázkám na vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře, případně k návštěvě jiného kolegy.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Anonym 1.1.2022 - 14:29

Děkuji včera průjem už přešel uz ma hezky pevný bobek

Odpovědět
Avatar
Monika Popeláková 1.1.2022 - 20:58

Dobrý večer můžu se ještě zeptat mám poslední koťátko z vrhu od 17 dne jejich narození sem je dokrmovala lahvičkou 9.1. poslednímu koťátku budou 3 měsíce už přijímá pevnou stravu ale stále vyžaduje mléko z lahvičky mě to nevadí jen nevím zda znej také nemůže mít průjem ale nikdy po něm průjem neměla dá si konzervu i mléko už někdo od 2 měsíců a vzd měla pevný bobek tak nevím zda nepuze mít průjem i z toho mléka používám Royal v Era pevný bobek dnes ráno také a dnes zase řídké ne moc jinak vypadá úplně výborně veselá hravá a stále basti několikrát za den malé množství a třeba 2krat za den mléko cca 20 ml

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 5.1.2022 - 18:01

Nejjednodušší je mléko vysadit a pak se uvidí. Buď průjem zmizí a pak to bylo mlékem, nebo nezmizí a pak to nesouvisí.

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Nove kotatko po panleukopenii 8.1.2022 - 10:23

Dobry den pani doktorko, chtela bych se s Vami poradit. Mela jsem kotatko nakazene kocicim morem, kotatko bylo celou dobu aktivni fazy nemoci hospitolizovane. Po 10 dnech bohuzel umrela. Hracky, polstarky a wc jsme vyhodili, byt jsem nekolikrat uklizela s pomoci Virkonu, taky jsem pouzivala UV lampu s ozonem. Kdy je to bezbecny privest domu nove kotatko i mladsi 20 tydnu? Dekuji moc predem.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 8.1.2022 - 15:13

Dobrý den,

virus panleukopenie v prostředí přežívá měsíce. Neočkované kotě bude v riziku velmi dlouho.

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Nove kotatko po panleukopenii 8.1.2022 - 16:37

Dekuji mockrat za odpoved.
Takze nejlepsi je pockat minimalne rok treba? A pokud kote bude ockovane, muze se ta doba zkratit?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 23.1.2022 - 12:57

Dobrý den,

ano, buď počkat, nebo pořídit už plně očkované kotě, v tom případě nějaký virus přežívající v prostředí nemá vnímavého hostitele.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Infekčnost 4.2.2022 - 1:40

Dobrý den paní doktorko,
Chtěla bych se zeptat – máme v dočasné péči kocourka po panleukopenii, jak dlouho je koucourek infekční? Příznaky už nemá, ale ještě dobírá léky. Nikde jsem tuto informaci nenašla.
A jak je to s nepřímou nákazou? Může člověk, který je s ním v kontaktu nemoc přenést na jinou kočku? Např. na návštěvě u někoho jiného, kdo má doma neočkovanou kočku?
Mnohokrát děkuji.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 4.2.2022 - 7:16

Dobrý den,

přesné určení, jak dlouho to konkrétní zvíře je infekční by vyžadovalo opakované testování, může to být až tři týdny. Nepřímá nákaza je samozřejmě možná, parvoviry jsou velice infekční a ve vnějším prostředí dlouhodobě přetrvávají. Toto riziko, které budete vy a vaše domácnost představovat pro domácnosti s neočkovanými kočkami, bude trvat měsíce.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Nepřímý kontakt 5.4.2022 - 17:36

Dobrý den, paní Doktorko,

mám doma 10-ti letého neočkovaného kocourka a měla jsem nepřímý kontakt s kočičkou nakaženou Panleukopenií. Tzn. pohybovala jsem se v prostředí, kde byla zmíněná kočička, ale sama jsem se jí nedotkla. Existuje riziko, že by ulpěly viry na oblečení při pohybu ve zmíněném prostředí? Zdá se mi to malinko přehnané, ale v žádném případě nechci ohrozit vlastní zvíře.
Budu velmi vděčná za odpověď.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 5.4.2022 - 21:07

Dobrý den,

ano, je možné panleukopenii přenést i takto nepřímo. Parvoviry ulpívají v prostředí dlouhodobě a nakažlivost je poměrně velká.

MVDr. Ježková

Odpovědět