Panleukopenie

autor článku MVDr. Tereza Ježková
7 minut k přečtení

Léčba panleukopenie koček

Panleukopenie je virové onemocnění, to znamená, že proti původci samotnému neexistuje účinný lék. Léčba je jen podpůrná a u akutní panleukopenie se zakládá obvykle na hospitalizaci na kapačkách ke zvládnutí dehydratace. Bez infuzí je panleukopenie absolutně neléčitelná. Léčba musí být zahájena hned a musí být razantní.

První dva dny léčby je nutná hladovka, při nutkavém zvracení se nedává ani pít. Zvracení a nevolnost se potlačují léky. Dále se přímo do žíly podává kombinace silných antibiotik jako prevence otravy krve. Na začátku nemoci, je-li to potřeba, je možné kočce pomoci i transfuzí krve nebo aspoň plazmy. Zvířatům pomáhá také vitamín B12.

I když se začne-li se správnou léčbou včas, často hyne více než polovina nemocných koťat, přičemž šestitýdenní mají menší šanci než ta osmitýdenní či starší. V zahraničí jsou dobré zkušenosti s použitím léku filgrastimu, který dokáže stimulovat tvorbu bílých krvinek v kostní dřeni. Filgrastim se podává 1x denně po tři dny, pak se udělá pauza a následují další dvě dávky. Lék nenahrazuje kapačky ani antibiotika, ale účinně doplňuje léčbu, která může být úspěšná až v 90 % případů.

Nevýhodou filgrastimu je to, že se jedná o lidský lék. Kočce stačí 10krát menší dávka než člověku a pro jednu kočku je tím pádem lidské balení příliš velké a drahé.

Bez léčby dosahuje úmrtnost při akutní panleukopenii 90 %. Na rozdíl od podobné nemoci, psí parvovirózy, nezáleží úmrtnost nemoci na věku nemocného zvířete.

Pokud nemocná kočka přežije prvních pět dní, už se uzdraví. Návrat k normálu může trvat delší čas. Dlouhodobé následky akutní panleukopenie nezanechává.

Jak odhalit panleukopenii

U neočkovaných koček a u všech koťat, u kterých se objeví horečka, zvracení a průjem doprovázený dehydratací a otravou krve, by měla být zvažována právě panleukopenie.

Střevní záněty koťat mají však mnoho jiných původců, především parazitů. Těžká škrkavčitost a nemoci způsobené prvoky jako jsou giardie, isospora nebo toxoplasma umí také způsobit vážné průjmy. U těchto nemocí je choroba doprovázená zvýšeným množstvím bílých krvinek a i když je přítomná chudokrevnost v důsledku krvavého průjmu, krevní obraz ukazuje známky funkční kostní dřeně.

Podobné příznaky jako pankeukopenie může mít i proděravění střeva kvůli spolknutému cizímu tělesu, což je ale u koťat vzácnost, nebo otrava jedem na krysy.

Nemocí, která se vůbec nejvíce podobá panleukopenii, je tzv. syndrom podobný panleukopenii, který může doprovázet infekci FeLV, kočičí leukemii. K odlišení FeLV se proto používají rychlotesty dělané z krve. Jak opravdová panleukopenie, tak FeLV jsou doprovázeny chudokrevností a malým počtem bílých krvinek v krvi nemocné kočky.

Testy na přímé odhalení kočičího parvoviru neexistují, ale běžně se používá testovací souprava určená pro diagnostiku parvovirózy psů. Dalším vodítkem k diagnóze je kombinace zánětu střev a poklesu celkového počtu krvinek.

Ochrana proti panleukopenii

Chirox, dezinfekce účinná proti parvovirům
Zde můžete koupit Chirox, dezinfekci, která ničí původce panleukopenie. I s její pomocí je ale vyčištění prostředí, kde se pohybovala nemocná kočka, obtížné.

Protože parvovirus je v prostředí velmi odolný, technická opatření zabraňují infekci těžko.

Spolehlivou ochranou je pouze očkování. Vakcína proti panleukopenii je součástí všech běžných trojkombinací. I přesto, že očkování není povinné ze zákona, kvůli nebezpečnosti nemoci zvláště pro koťata a mladé kočky je opravdu dobré, kdyby byla většina koček očkovaná.

Do chovu, kde se vyskytla panleukopenie, lze přidávat jen a pouze správně naočkované kočky. Správně naočkované kočky v tomto kontextu jsou jen ty, u kterých bylo poslední očkování provedeno po 20. týdnu věku. Všechna mladší koťata jsou v takovém prostředí ohrožena nákazou.

Články ze stejné kategorie

Okomentovat

26 komentářů

Avatar
Protilátky u panleukopenie 24.4.2020 - 8:40

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na protilátky proti panleukopenii po prodělání nemoci. V nemocnici nám řekli, že si naš kocourek vytvořil doživotní imunitu. Dle nich není nutné ho proti ní již očkovat. Naše pani doktorka nám oznámila, že po prodělání je imunní jen nějakou dobu. Trojvakcína je i proti dalším nemocem, ale jak je to s tou panleukopenií. Může ji kočka prodělat znovu bez očkování?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 25.4.2020 - 15:48

Dobrý den,

imunita je pravděpodobně doživotní, nicméně to slovo pravděpodobně znamená, že to není na 100%, protože v přírodě nic není na 100%.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Anonym 4.7.2020 - 17:27

Dobrý deň. Chcem sa poďakovať za tento článok. Získala som cenné a podrobné informácie ohľadom tejto choroby. Aj keď je internet presýtený informáciami, nie vždy je jednoduché nájsť tie správne. Ďakujem.

Odpovědět
Avatar
panleukopénie koček 5.8.2020 - 23:01

Dobrý den, chtěla bych se zeptat při jaké teplotě lze virus zničit z látky. Myslím jestli je 95 stupňů v pračce dostačující. Slyšela jsem o jeho nezničitelnosti a spálení všech věcí, které přišly do styku s nemocným zvířetem. Přetrvání viru rok v místnosti, kde bylo nemocné zvíře je pravda nebo mýtus. Děkuji vám za odpověď. Gašparíkova Balková Mirka

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 20.8.2020 - 19:49

Vyvaření by virus zničit mohlo, ale kromě teploty záleží také na délce jejího trvání. Přežívání viru bohužel mýtus není. Jediná jistota je pořídit novou kočku už naočkovanou.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Panleukopenie 28.9.2020 - 12:20

Dobrý den. Pokud kocourek prodělal panleukopenii a bude očkován než půjde domů, je tedy nemožné nemoc opět chytit? Těžko se doma zbavíme úplně všech infikovaných věcí. Naočkování tedy stačí nebo ne? Děkuji

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 17.10.2020 - 16:59

Dobrý den,

po prodělané nemoci samotné vzniká imunita.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Panleukopenie 29.9.2020 - 11:43

Dobrý den je panleukopenie nebezpečná pro těhotnou majitelku?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 17.10.2020 - 17:00

Dobrý den,

nikoliv, panleukopenie není přenosná na člověka.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Josef 12.2.2021 - 21:25

Muj kocour byl diagnostikovan na panleukopenii. U veterinare prezil prvnich pet dnu. Dnes jsem ho privezl domu, nicmene porad ma popisovane prujmy. Jaka je doporucovana strava pro co nejrychlejsi zotaveni?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 14.2.2021 - 12:48

Dobrý den,

jakékoliv lehce stravitelné krmivo. Nejjednodušší je použít veterinární dietu, většinou se jmenují „intestinal“.

S pozdravem,

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Poskozeny mozecek 15.12.2021 - 23:26

Dobry den, pani doktorko, mohu se Vas zeptat, pred dvema roky jsem si osvojila kocourka.. po prodelane panlee ma poskozeny mozecek… depozitum, ze ktereho jsem ho vzala nedoporucilo jakekoliv ockovani, dozivotne, s tim ze by mohl mit zdravotni potize. Na jedne vet souhlasili, na jine naopak doporucili. Jak mu toto poskozeni ovlivnuje imunitu pro jeho schopnost zvladnout vakciny? Je pouze doma.

Moc Vam dekuji za pripadnou odpoved
Hezky den

Holubova

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 16.12.2021 - 17:19

Dobrý den,

není to kontraindikace k vakcinaci. Na druhou stranu, pokud je pouze doma, nepřímým přenosem by mu hrozila jen ta panleukopenie, proti které ale jako rekonvalescent má možná dostatečnou hladinu protilátek.

S pozdravem

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Monika Popeláková 31.12.2021 - 21:34

Obry den měla sem koťátko nakažené kočičím morem bylo uspáno bohužel druhé koťátko má průjem dostalo protilátky Candlob p nebo tak nak se to menuje je stále unavené lék dostala 29.12. na internetu píšou že to není lék pro koťata ale pro psí a že léčba je potřeba 5 dnů my dostaly jednu inekci a víc nám neřekl léčí me koťátko dobře nechci aby zemřelo léčí ho správně co mu dát aby průjem přestal na průjem častý jde na wc jen 3 za den ale je to řídké a teď už asi po 5 dnech už i tuhý bobek ale stále to provází průjem děkuji za odpověď

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 31.12.2021 - 21:56

Dobrý den,

na dálku bez vyšetření zvířete a znalosti provedených diagnostických postupů a zvolené léčby nelze v žádném případě hodnotit práci jiného veterináře. Průjem koťat má navíc mnoho různých příčin a některé z nich dokáží způsobit i průjem chronický. Léčba se odvíjí od přesné příčiny. Pokud se vám aktuálně prováděná léčba nepozdává, je to důvod k otázkám na vašeho ošetřujícího veterinárního lékaře, případně k návštěvě jiného kolegy.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Anonym 1.1.2022 - 14:29

Děkuji včera průjem už přešel uz ma hezky pevný bobek

Odpovědět
Avatar
Monika Popeláková 1.1.2022 - 20:58

Dobrý večer můžu se ještě zeptat mám poslední koťátko z vrhu od 17 dne jejich narození sem je dokrmovala lahvičkou 9.1. poslednímu koťátku budou 3 měsíce už přijímá pevnou stravu ale stále vyžaduje mléko z lahvičky mě to nevadí jen nevím zda znej také nemůže mít průjem ale nikdy po něm průjem neměla dá si konzervu i mléko už někdo od 2 měsíců a vzd měla pevný bobek tak nevím zda nepuze mít průjem i z toho mléka používám Royal v Era pevný bobek dnes ráno také a dnes zase řídké ne moc jinak vypadá úplně výborně veselá hravá a stále basti několikrát za den malé množství a třeba 2krat za den mléko cca 20 ml

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 5.1.2022 - 18:01

Nejjednodušší je mléko vysadit a pak se uvidí. Buď průjem zmizí a pak to bylo mlékem, nebo nezmizí a pak to nesouvisí.

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Nove kotatko po panleukopenii 8.1.2022 - 10:23

Dobry den pani doktorko, chtela bych se s Vami poradit. Mela jsem kotatko nakazene kocicim morem, kotatko bylo celou dobu aktivni fazy nemoci hospitolizovane. Po 10 dnech bohuzel umrela. Hracky, polstarky a wc jsme vyhodili, byt jsem nekolikrat uklizela s pomoci Virkonu, taky jsem pouzivala UV lampu s ozonem. Kdy je to bezbecny privest domu nove kotatko i mladsi 20 tydnu? Dekuji moc predem.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 8.1.2022 - 15:13

Dobrý den,

virus panleukopenie v prostředí přežívá měsíce. Neočkované kotě bude v riziku velmi dlouho.

MVDr. Ježková

Odpovědět
Avatar
Nove kotatko po panleukopenii 8.1.2022 - 16:37

Dekuji mockrat za odpoved.
Takze nejlepsi je pockat minimalne rok treba? A pokud kote bude ockovane, muze se ta doba zkratit?

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 23.1.2022 - 12:57

Dobrý den,

ano, buď počkat, nebo pořídit už plně očkované kotě, v tom případě nějaký virus přežívající v prostředí nemá vnímavého hostitele.

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Infekčnost 4.2.2022 - 1:40

Dobrý den paní doktorko,
Chtěla bych se zeptat – máme v dočasné péči kocourka po panleukopenii, jak dlouho je koucourek infekční? Příznaky už nemá, ale ještě dobírá léky. Nikde jsem tuto informaci nenašla.
A jak je to s nepřímou nákazou? Může člověk, který je s ním v kontaktu nemoc přenést na jinou kočku? Např. na návštěvě u někoho jiného, kdo má doma neočkovanou kočku?
Mnohokrát děkuji.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 4.2.2022 - 7:16

Dobrý den,

přesné určení, jak dlouho to konkrétní zvíře je infekční by vyžadovalo opakované testování, může to být až tři týdny. Nepřímá nákaza je samozřejmě možná, parvoviry jsou velice infekční a ve vnějším prostředí dlouhodobě přetrvávají. Toto riziko, které budete vy a vaše domácnost představovat pro domácnosti s neočkovanými kočkami, bude trvat měsíce.

S pozdravem

MVDr. Tereza Ježková

Odpovědět
Avatar
Nepřímý kontakt 5.4.2022 - 17:36

Dobrý den, paní Doktorko,

mám doma 10-ti letého neočkovaného kocourka a měla jsem nepřímý kontakt s kočičkou nakaženou Panleukopenií. Tzn. pohybovala jsem se v prostředí, kde byla zmíněná kočička, ale sama jsem se jí nedotkla. Existuje riziko, že by ulpěly viry na oblečení při pohybu ve zmíněném prostředí? Zdá se mi to malinko přehnané, ale v žádném případě nechci ohrozit vlastní zvíře.
Budu velmi vděčná za odpověď.

Odpovědět
MVDr. Tereza Ježková
MVDr. Tereza Ježková 5.4.2022 - 21:07

Dobrý den,

ano, je možné panleukopenii přenést i takto nepřímo. Parvoviry ulpívají v prostředí dlouhodobě a nakažlivost je poměrně velká.

MVDr. Ježková

Odpovědět