Přeskočit na obsah

Syfilis králíků

Syfilis králíků, neboli spirochetóza, je nakažlivá pohlavní nákaza králíků s chronickým průběhem. Projevuje se tvorbou uzlíků a strupů na pohlavních orgánech i v okolí pysků, na nose či očních víčkách.

Nemoc probíhá chronicky, v chovech, kde se nedbá na kontrolu zdravotního stavu před připuštěním je běžně rozšířená. Nezpůsobuje úhyny, ale v promořeném chovu způsobuje poruchy zabřezávání a zvyšuje úhyny králíčat.

Na jiná zvířata králičí syfilis přenosný není. Nebezpečí nehrozí ani člověku.

Původce

Králičí syfilis je nemoc způsobená bakteriemi. Původcem je zárodek patřící mezi spirochety zvaný Treponema paraluiscuniculi. Jiný druh treponemy způsobuje u lidí syfilis, proto i tato nemoc dostala stejný název. Alternativním pojmenováním je spirochetóza.

Přenos

Syfilis králíků je především pohlavní nákaza, která se šíří při zapouštění a zdrojem infekce v chovu je typicky nemocný samec.

Kromě toho se ale nemoc šíří i přímým stykem zvířat, mláďata nemocných samic se mohou nakazit při porodu při průchodu porodními cestami, spichotety přežívají nějakou dobu také ve vnějším prostředí a umí proniknout do těla králíka i kožními oděrkami či poraněními. Tak je možný i přenos nepřímý, přes stelivo či seno.

Inkubační doba

Inkubační doba spirochetózy králíků je velmi dlouhá. Nejčastěji 14 dní až měsíc, ale u některých zvířat trvá i tři měsíce. Navíc je možné, aby byl králík bezpříznakovým nosičem, u kterého se příznaky nemoci objeví až při zátěži či stresu.

Jak se syfilis králíků projevuje

Spirochetóza začíná zarudnutím sliznice pohlavních orgánů. U králic nemoc postihuje sliznici pochvy, u samců sliznici pyje a předkožky. Na překrvení a otok navazuje rychle tvorba tuhých uzlíků velikosti prosa nebo čočky. Tyto uzlíky jsou vlastně zánětlivé puchýřky, pevně lpí na sliznici a nejdou odstranit bez krvácení. Postižené sliznice jsou zduřelé, uzlíky splývají dohromady, praskají a jsou nahrazovány příškvary a strupy. Pod nimi se tkáň rozpadá a hnisá. Srst v okolí vypadává.

Kožní změny se v průběhu nemoci často objevují i na pokožce brady, nosu, pysků i očních víček, zvláště na přechodu kůže ve sliznici. Strupy a stroupky na očních víčkách a v okolí nozder mohou připomínat infekci dýchacích cest a větší vrstva příškvarů a otok sliznice nozder může dokonce sama o sobě způsobit dýchací potíže u nemocného králíka.

Nemoc je chronická, dlouhotrvající, ale králíci se časem samovolně uzdravují a zůstávají bezpříznakovými nosiči nákazy.

Úhyny na spirochetózu jsou vzácností. Nemocní králíci ale mohou z důvodu bolesti odmítat skok, dochází častěji k nezabřeznutí samic, zvyšuje se riziko rozvoje zánětu děložní sliznice a zadržení placenty, stoupá počet potratů i uhynulých novorozených králíčat.

Určení diagnózy

Klinické příznaky jsou často dostatečné k určení spirochetózy jako příčiny zdravotních problémů králíků. Změny na pohlavních orgánech jsou nezaměnitelné. Potvrzení lze provádět mikroskopickým vyšetřením seškrabů z kožních změn při použití mikroskopie v tmavém poli či vyšetřením kožních bioptátů při barvení stříbrem. Také je možné nositele nákazy vyhledávat sérologickým vyšetřením, při kterém se hledají protilátky proti nemoci.

Jiné kožní nemoci králíků obvykle vypadají odlišně, ale kožní změny na hlavě králíka doprovázející syfilis se mohou podobat myxomatóze, dermatofytóze, svrabu, bakteriálnímu zánětu kůže nebo infekční rýmě. Na pohlavních orgánech může podobné změny způsobit poranění, případně může být překrvení pohlaví u ramlic příznakem říje.

Léčba králičí syfilidy

Léčba je poměrně jednoduchá. Všem králíkům v chovu, i těm, kteří nejeví známky nemoci, se každý týden 3x za sebou píchne injekce penicilínu. Jiná léčba, jako aplikace nějakých preparátů do krmiva či vody, neexistuje.

Současně je potřeba vydezinfikovat králíkárnu či klec králíka.

Prevence

Prevencí rozšíření spirochetózy je důsledná kontrola pohlaví nově nakoupených králíků a kontrola pohlaví zvířat před připouštěním.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *