Přeskočit na obsah

Jak poznat, že má zvíře blechy?

Na fotografii jsou chlupy, černý zrnitý materiál a drobná bílá oválná vajíčka blechy.
Bleší trus a vajíčka vyčesané ze srsti silně zablešené kočky
Zdroj: Wikimedia Commons

Zablešení je mnohem méně nápadné, než si lidé obvykle myslí, a blechy mohou dlouho unikat pozornosti méně všímavého chovatele. Málokdy totiž na psovi či na kočce pozorujeme dospělou blechu. Pokud ano, mnoho majitelů zvířat nepozná, o co se jedná, protože očekávají, že blecha skáče. Ne, je to opravdu tak, že pokud v kožichu svého miláčka pozorujete hnědé broučky, jsou to prostě blechy.

Mnohem častěji ale v kožichu žádní broučci nejsou. Místo toho je tam taková tmavá špína. Nejčastěji je k nalezení na hřbetě, zádi, zadku a v okolí kořene ocasu. Nachází se na kůži, v hloubce srsti, ne na jejím povrchu. Jsou to taková tmavá zrníčka. Je to bleší trus, nevratný důkaz, že na tom místě blecha byla a sála krev. Pokud si člověk není jistý, jestli je to bleší trus nebo nějaká špína z prostředí, je na to jednoduchý test. Bleší trus se s vodou rozpíjí do červena. Krásně je to vidět třeba na navlhčeném ubrousku nebo kapesníku. Kolem tmavého zrníčka se na vlhkém ubrousku vytvoří rychle načervenalá skvrna. Někdy je blešího trusu tolik, že při koupání zvířete se voda úplně barví dorůžova.

Zablešené zvíře se přece drbe

Zablešení nemusí být doprovázené žádným nápadným svěděním. Pes nebo kočka mohou být hostiteli značného množství blech bez většího drbání se. Samozřejmě čím víc blech zvíře má, tím víc ho štípance mohou svědit, ale bleší invaze svědí překvapivě málo. Výjimkou jsou zvířata, která trpí alergií na bleší kousnutí, ta se mohou škrábat až do krve. Ale příčin svědění a škrábání se u psů a koček je opravdu hodně a blechy jsou jen jedinou z nich. Mnoho kožních onemocnění, jako je svrab, bakteriální nebo kvasinkový zánět kůže a atopická dermatitida svědí mnohem víc než blechy. Na druhou stranu blechy mohou být, zvláště u koček, příčinou některých více méně nesvědivých kožních změn.

Čím škodí blechy

Blechy zvláště škodí zvířatům alergickým na bleší kousnutí a také těm, kteří trpí atopickým ekzémem, ale kromě toho jsou také hlavním mezihostitelem tasemnice psí a přenáší bakteriální nemoc bartonelózu. A dýmějový mor, ale to naštěstí neplatí pro Českou republiku současnosti. U králíků jsou však vektorem jiné nebezpečné nemoci, roznášejí myxomatózu.

U malých tvorů, jako jsou koťata, štěňata, králíčata a ptáčata v hnízdech může invaze blech způsobit chudokrevnost.

Jak se zbavit blech

Blecha kočičí se likviduje nesnadno. Jakmile už se v domácnosti množí, dospělé blechy totiž tvoří jen asi 5 % celkové bleší populace. Asi polovina všech blech bude ve stadiu vajíčka a 35 % larev bude schováno v bezpečí v nábytku, pod nábytkem a v kobercích. Navíc 10 % kukel je dosti odolných proti insekticidům.

Vždycky je potřeba ošetřit úplně všechna chlupatá zvířata v domácnosti, včetně případných jen venkovních koček.

Nefungují žádné tzv. přírodní přípravky. Ani česnek, ani koupele v síře, ani vitamín B, ani pivovarské kvasnice. Rostlinné silice, jako geraniol nebo tea tree olej sice mohou dočasně odradit blechu od sání, ale nehubí ji. Nefungují ani všelijaké ultrazvukové přívěšky. Z bezchemických metod překvapivě dobře na zablešení funguje jen mechanické odstranění blech, totiž vyčesávání jemným hřebenem. U krátkosrstého psa lze během 10 minut vyčesat až 81 % jeho bleších obyvatel.

Nefungují šampony proti blechám. Z několika důvodů. Jednak málokdo nechává šampon působit dostatečně dlouhou dobu, aspoň 15 minut. A šampon při správném použití sice šampon snad zabije všechny dospělé blechy, které se zrovna nachází na zvířeti, ale s dlouhodobým protihmyzím účinkem je to horší, určitá ochrana proti blechám se dá čekat jen 2–3 týdny po koupání. Jediná výhoda je v tom, že se umyjí bleší výkaly, takže se podle jejich případného znovuobjevení dá sledovat (ne)účinek jiných metod.

Insekticidy používané k řešení zablešení

Přípravků určených k likvidaci blech na zvířatech je na trhu obrovské množství. Některé jsou volně prodejné ve zverimexech, jiné mají v lékárnách a některé jsou k dostání jen a pouze v ordinaci veterináře. Liší se od sebe způsobem podání a účinnou látkou, přičemž obojí může ovlivnit výsledný úspěch nebo neúspěch.

Co se způsobu podání, nejjistější jsou spot-ony, kapky za krk, protože při správném podání na kůži je jistota správného dávkování. S účinnou látkou je to složitější, ty látky totiž mají různé vlastnosti co se rychlosti nástupu a délky účinku týče, různým způsobem ovlivňují různá vývojová stadia blech a na některé z nich už je mezi blechami široce rozšířená rezistence. To znamená, že něco nemusí už fungovat vůbec.

Většina protibleších přípravků jsou kontaktní insekticidy, které hubí pouze dospělou blechu. Mají různě dlouhý nástup účinku či naopak dobu, po kterou zvíře chrání po jednorázové aplikaci.

Organofosfáty a karbamáty

Tyto látky se používají už od 70. let 20. století a dnes jsou již zastaralé. Jednak se nahrazují méně jedovatými látkami, jednak samotné blechy si během desítek let používání už na tyto látky zvykly a rezistence je široce rozšířená. Jedinou výhodou je nižší cena. Jsou to látky s rychlým okamžitým účinkem ale krátkým reziduálním působením, takže při jednorázové aplikaci v lepším případě jen zabijí blechy aktuálně přítomné na zvířeti. Nijak neřeší nedospělé blechy v prostředí. Kvůli rezistenci mohou také zcela selhat.

U nás se prodávají dva různé organofosfáty v přípravcích proti blechám: Diazinon, obsažen v obojku Trixie a Beaphar Diaz a Tetrachlorvinphos, TCVP, který je účinnou látkou obojků Beaphar SOS.

Karbamát propoxur je hlavní složkou přípravků značky Bolfo a společně s pyrethroidem flumethrinem působí v obojcích Kiltix a s pyrethroidem phenotrhinem v obojcích Sergeanťs Dual.

Pyrethroidy

Organofosfáty a karbamáty z větší části nahradila jiná antiparazitika. Syntetické pyrethroidy jsou kontaktní insekticidy, které hmyz hubí velmi rychle a navíc mají i repelentní účinek. Působí ale relativně krátkou dobu. Jejich největší nevýhodou je fakt, že jsou obvykle jedovaté pro kočky. Výjimou je flumethrin, ale ten má proti blechám slabý účinek, zabíjí a odpuzuje především klíšťata.

Pyrethroidy nedokáží řešit zablešení samy o sobě. Likvidují pouze dospělé blechy (5% bleší populace) nebo bleší larvy a kukly, pokud je přípravek nastříkaný přímo na ně. Bleší larvy a kukly se ale obvykle schovávají na málo dostupných místech.

Výhodou těchto látek je rychlý účinek a rychlé snížení počtu blech na zvířeti a repelentní působení, což ocení zvířata s alergií na bleší kousnutí. Bohužel rezistence parazitů už se týká i pyrethroidů a skutečný účinek může být menší než ten očekávaný.

Z této skupiny látek je nejčastěji používaný permethrin a kromě psů používá také k ošetření fretek, králíků nebo drůbeže.

InsekticidV čem je obsažen
PermethrinArpalit, Bio-kill, Beaphar Bea Flea, Bob Martin, Top Spot-on, Ataxxa, Advantix, Frontline Tri-Act, Vectra 3D
Deltamethrin Scalibor, Beaphar Canishield, Prevendog
Cypermethrin Belfit, Direct, Neostomosan (+ Tetramethrin)
FenothrinSergeanťs Dual (+ propoxur)
FlumethrinKiltix (+ propoxur), Foresto (+ imidakloprid)
Permethriny a insekticidní přípravky pro psy, v nichž jsou obsaženy

Fipronil

V současnosti je fipronil celosvětově nejpoužívanější prostředek proti blechám. Je to kontaktní insekticid působící na kůži zvířete. Nástup jeho účinku je pomalejší než u permethrinu a také repelentní účinek je výrazně slabší. Začíná plně působit 12–18 po aplikaci. Působí ale velmi dlouho, protože se obnovuje z mazových žláz. Je málo toxický, dá se použít pro psy i pro kočky a dokonce i pro štěňata a koťata starší dvou dnů věku.

Ani fipronil není dokonalé antiparazitikum. Je jedovatý pro králíka. U některých zvířat se objevují živé blechy i v prvních 14 dnech po ošetření. V prvních 30 dnech léčby zablešení se dá při použití fipronilu očekávat účinnost 70–97%. Po šedesáti dnech ale účinnost klesá na 60 % i s aplikací jednou za měsíc. Navíc blechy si na fipronil postupně zvykají a zvláště na účinek po celé čtyři týdny už se nedá spoléhat.

Přípravků s fipronilem je na trhu obrovské množství. Je asi zbytečné jmenovat je všechny. Kromě prvního a nejznámějšího Frontlinu je to Effipro, Fypryst, Fipron, Flevox a mnoho dalších. Ještě víc přípravků obsahuje fipronil v kombinaci.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Stránky: 1 2 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *