Přeskočit na obsah

Moderní kontaktní antiparazitika

Na novější účinné látky blechy ještě zvyklé nejsou a při jejich použití k řešení zablešení se dá očekávat dobrý účinek. Všechny mají dlouhé reziduální působení a chrání zvířata před opakovaným zamořením dospělou blechou. Kromě imidaklopridu ale nemají žádný efekt na vývojová stadia blech v prostředí.

U některých zvířat, hlavně u těch, kteří trpí zánětem kůže, je také doba účinku imidaklopridu výrazně kratší a existují zablešení psi či kočky, kteří vyžadují opakované použití preparátu každé dva týdny. Občas se také u ošetřených zvířat vyskytne kontaktní dermatitida jako nežádoucí reakce.

Imidakloprid patří mezi tzv. neonikotioidy. Začíná působit 6–12 hodin po aplikaci, reziduální působení trvá až 4 týdny. Kožní šupinky, které se uvolňují z ošetřeného zvířete, jsou jedovaté pro larvy blechy. Používá se k léčbě zablešení psů, koček, králíků i fretek. Samostatný jej obsahuje spot-on Advantage pro kočky, společně s vnitřním antiparazitikem a látkou ničící roztoče Advocate a kombinaci je součástí Advantixu pro psy a obojku Foresto pro kočky i pro psy.

Podobně funguje dinotefuran, složka spot-onu Vectra. Nefunguje však na bleší vývojová stadia. Imidakloprid i dinotefuran lze použít pro kočky.

Účinná látkaPřípravekÚčinek
IndoxacarbActivyl spot-onVelmi pomalý nástup účinku, dospělé blechy hynou do 24 hodin po styku s ošetřeným zvířetem. Reziduální působení 4 týdny. Žádný repelentní účinek.
PyriprolPrac-Tic spot-onPomalý nástup účinku, dospělé blechy hynou do 24 hodin. Reziduální působení 4 týdny.
Novější antiparazitika k léčbě zablešení psů

Systémová antiparazitika

Současným hitem je použití ne kontaktních, ale systémových antiparazitik. Účinná látka nepůsobí jen na kůži ošetřeného zvířete, ale je přítomna v jeho krvi. Proti systémovým antiparazitikům blechy nejsou rezistentní. Tyto látky jsou dostupné jen v ordinaci veterinárního lékaře.

Přechodnou formu mezi kontaktními a systémovými přípravky představuje selamektin, obsažený ve spot-onu Stronghold. Dospělé blechy na zvířeti zabije do 24 hodin po aplikaci při ošetření kočky a do 36 hodin po ošetření zablešeného psa.

Selamektin se uvolňuje do prostředí v kožních šupinkách a chlupech. Tyto zbytky kůže se dostávají do prostředí a tam zabraňují vylíhnutí více než 90 % bleších vajíček, zabíjejí také larvy a brání vylíhnutí prakticky všech kukel. Efekt na zvířeti i v prostředí přetrvává 30 dní. Samotný selamektin je schopný zredukovat celkovou bleší populaci o 90–98 %.

Protibleší efekt selamektinu je čistě kontaktní, blechy zabíjí styk s kůží a kožním mazem. Systémové působení se likvidace blech neúčastní, ale zprostředkovává působení selamektinu proti oblým parazitickým červům.

Systémová antiparazitika jsou čistě celkově působící látky, které se nachází v krvi zvířete a blechu zabijí poté, co se blecha napije krve. Obvykle se podávají ve formě tablet.

Z toho vyplývají výhody a nevýhody. Výhodou je fakt, že se nevymývají, ani deštěm, ani šampony, a fungují spolehlivě. Nevýhoda je fakt, že nemají žádný repelentní účinek a nepůsobí nijak na prostředí. Napitá blecha by ale měla zahynout rychleji, než naklade vajíčka.

Bravecto je dostupný i ve formě spot-onu, účinek je stejný.

Insekticid V čem je obsažen Jak funguje
SpinosadComfortisVelmi rychlý nástup účinku, 100% blech na psu zabije za 4 hodiny, u kočky do 24 hodin. Funguje po 4 týdny.
FluralanerBravectoHubí blechy do osmi hodin, velmi dlouhý účinek trvající 12 týdnů.
Afoxolaner Nexgard Hubí blechy do osmi hodin, účinek trvá 5 týdnů.
Sarolaner Simparica Hubí blechy do osmi hodin, účinek trvá 5 týdnů.
Lotilaner CredelioOkamžitý efekt, který trvá 1 měsíc
Tablety proti blechám

Sanace prostředí

Protože kromě imidaklopridu a selamektinu žádné insekticidy nepůsobí na vývojová stadia blech, které tvoří 95 % všech blech v zablešené domácnosti, je boj s blechami vždycky nutné doplnit i něčím, co zasáhne i je. Jinak likvidace blech trvá  v lepším případě dlouho, to když se použije dostatečně dlouho působící lék, například Bravecto, nebo kratší dobu působící látka a opakovaně se používá, a prostě se čeká, až se všechny blechy v prostředí vylíhnou a zemřou na ošetřeném zvířeti. V horším případě tento přístup selže, protože od použitého antiparazitika očekává 100% účinnost.

Na bleší vajíčka, larvy a kukly se dá působit třemi způsoby: Mechanickým odstraněním, jejich likvidací insekticidy použitými na prostředí a použitím regulátorů růstu, což jsou látky, které brání přeměně bleší larvy v dospělou blechu.

Ruční likvidace

Úklid je takové nepopulární a často opomíjené, přesto však obrovsky důležité a účinné opatření, které výrazným způsobem kazí blechám život. Pokud sebelepší přípravky na zvíře zabijí 5% blech (dospělé blechy), pak správně provedený úklid zničí 30–60 % bleších vajíček, tzn. asi 25 % bleší populace a zlikviduje taky 10–20 % bleších larev.

Bleší vývojová stadia mohou být kdekoliv. Nestačí jen vyprat pelechy – což mimochodem k likvidaci stačí, blechy zabíjí teplota vyšší než 35 °C. Je-li prádlo vystavené vyšší teplotě, blechy hynou a není potřeba používat žádné další postřiky. Podobně je vynikajícím způsobem likvidace mrazák, nebo v zimě nechat pelechy – či boudu – vymrznout. V pěkných boudách, kurnících a holubnících je likvidace blech úplně jednoduchá, stačí prostě kurník nebo holubník pořádně vyčistit, případně vystříkat spáry. Dřevěné hrůzy s různými zákoutími mezi prkny je ale lepší spálit. Stejně tak spálením starých hnízd během podzimního čištění budek pro ptactvo uděláte ptákům skvělou službu.

V domácnosti je to horší, protože prostor je hodně členitý. Blechy milují prostor pod nábytkem, takže bezpodmínečně nutné je nábytek odsunout a nejlépe výkonným luxem s kartáčem a koberec nebo dřevěnou podlahu se spárami pořádně vyluxovat. Blechy milují koberce, zvláště ty s vysokým vlasem. Chce to pořádný vysavač, aby je vytáhl ven. A sáček rovnou vyhodit. Vysavač má taky tu výhodu, že jeho vibrace stimuluje líhnutí blech z kukel. Insekticidní spreje se do koberců nedostanou, ale mohou pomoci dořešit spáry v parketách. Podobně je třeba rozebrat a vyčistit postele, sedací soupravy a vůbec všechna místa, kde se zdržují zablešená zvířata.

Parní čistění profesionálním přístrojem, který vyvine dostatečně vysokou teplotu, likviduje bleší zárodky, ale zároveň zvyšuje vlhkost v ošetřeném koberci či čalounění, takže pokud se do takového místa dostanou další bleší vajíčka, může se jim tam dařit lépe než předtím.

Spreje proti blechám na prostředí

Čistě insekticidní spreje fungují vždycky jen jako doplněk úklidu, k cílenému ošetření míst, které nelze vyřešit vyluxováním, vytřením nebo vypráním, jako jsou různé spáry, kočičí škrabadla a podobně. Pozor, obsahují většinou permethrin nebo jiné pyrethroidy, takže kočky je třeba do ošetřených prostor pouštět až po zaschnutí a vyvětrání. Vystříkávání místností jako takových příliš nefunguje, protože nedosáhne  právě na vajíčka a larvy v kobercích, v nábytku a pod nábytkem.

Regulátory růstu

Regulátory růstu jsou látky, které brání ve vývoji blešího vajíčka nebo zabraňují zakuklení larev. Používají se hodně. Použití je možné jak na prostředí, tak na zvířata. Dramaticky zvyšují hlavně účinnost přípravků s fipronilem, protože fungují spolehlivě déle než fipronil a na konci účinku fipronilu už blechy mohou naklást vajíčka, ale regulátor růstu zabrání jejich vývoji v prostředí.

Regulátory růstu samy o sobě mohou fungovat jako prevence zamoření, ale bez přípravků, které hubí dospělé blechy, zablešení nezvládnout vyřešit.

Regulátor růstu Jak funguje Jaké přípravky jej obsahují Poznámka
FenoxycarbBrání bleší larvě v zakuklení seNa prostředí: Rebel čmelíkostop
Na zvířata: Arpalit Neo pěnasprej
 
 S–metoprénBrání bleší larvě v zakuklení seNa prostředí: Protect, Frontline Pet Care difuzér
Spot-on: Frontline Combo, Broadline, Certifect,
Při použití na prostředí ho rozkládá sluneční světlo. V případě použití ve spot-onech je přítomný v kožních šupinkách, které se uvolňují do prostředí larev blech
PyriprofixenU dospělých blech narušuje tvorbu vajíček, narušuje kuklení bleších larevVectra, BelfitVelmi dlouhá doba působení v prostředí v délce 6–12 měsíců
Regulátory růstu blech

Dělám co můžu a pořád mají blechy

Zbavit se blech nemusí být jednoduché. Nebývá to ani rychlé, ani levné. Nejčastější příčinou selhání je odfláknutí mechanické očisty prostředí a pak snaha ušetřit. Vždy je potřeba ošetřit všechna zvířata v domácnosti a všechny místnosti. Doba působení levných přípravků je krátká, šampony a spreje chrání v lepším případě týden a bez opakovaného ošetření se blechy rychle vrátí. I při použití účinných přípravků je třeba vydržet, nástup účinku bývá málokdy okamžitý a několik týdnů trvající životní cyklus blechy znamená, že i po několika týdnech se pořád může objevit dospělá blecha – ta, která se vylíhla z vajíčka nakladeného před začátkem boje. I proto je třeba držet účinek na zvířatech delší dobu, měsíc je krátký.

Obecně platí, že vyhrazená léčiva, která se prodávají v ordinaci veterinárního lékaře, mají lepší účinnost než volně prodejné prostředky.

Stránky: 1 2 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *