Přeskočit na obsah

Co proti klíšťatům?

Bohužel s klíšťaty se bojuje špatně, protože většinu svého života jsou venku a jejich hostiteli jsou divoce žijící zvířata. K omezení počtu klíšťat na zahradách a ve výbězích slouží udržování krátkého trávníku a omezování křovin a houštin. Ani to ale není stoprocentní.

Nezbývá než zvířata chránit více či méně chemickými cestami s tím, že účinek se musí udržovat minimálně od předjaří až do začátku zimy.

Přírodní preparáty na principech rostlinných silic, citriolu, hřebíčku, levandule, tea tree a mnoho dalších sice vypadají přírodně, ale pro kočky je mnoho z nich přímo toxických a psům zase nevoní. Doba účinku je navíc krátká.

Užívání vitamínu B nemá žádný dokázaný účinek ani u lidí, ani u zvířat.

U menších zvířat lze s klíšťaty bojovat bez chemie prostě vyčesáním po každé procházce a odstranění nachytaných klíšťat dřív, než se kousnou.

Insekticidy k prevenci zaklíštění

Přípravků k ochraně zvířat proti klíšťatům je nepřeberné množství. Mnoho z nich je určeno pro psy a kočky a je k dostání i v lékárnách a zverimexech, jiné jsou distribuovány jen v ordinacích veterinárního lékaře. Pro ovce a hovězí dobytek takové léky prodává jen veterinář.

Největším problémem je široce rozšířená rezistence klíšťat na působení těchto přípravků a zvláště u volně prodejného hrozí, že bude účinnost výrazně menší, než je očekávání.

Organofosfáty, karbamáty a pyrethroidy

Organofosfáty a karbamáty jsou látky používané k hubení hmyzu už skoro 50 let. V současnosti mají výhodu ceny, ale klíšťata bývají už zvyklá.
U nás se prodávají dva různé organofosfáty v přípravcích proti klíšťaům: Diazinon, obsažen v obojku Trixie a Beaphar Diaz a Tetrachlorvinphos, TCVP, který je účinnou látkou obojků Beaphar SOS. Karbamát propoxur je hlavní složkou přípravků značky Bolfo a společně s pyrethroidem flumethrinem působí v obojcích Kiltix.

Pyrethroidy jsou o něco novější skupinou antiparazitik. Jsou to rychle působící kontaktní insekticidy s výhodou repelentního působení. Pořád mají slušnou účinnost.

Nejčastěji používaná látka permethrin buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími látkami chrání proti klíšťatům psy, také koně a off label je možné i použití na fretky, králíky, morčata a drůbež, která nesnáší vejce pro lidský konzum. Deltamethrin ve specialitě Sputop a Deltanil je určený k ochraně skotu a ovcí. Flumethrin je jediný pyrethroid, který není jedovatý pro kočky a může tedy odpuzovat parazity i z jejich kožíšků.

InsekticidV čem je obsažen
PermethrinArpalit, Bio-kill, Beaphar Bea Flea, Bob Martin, Top Spot-on, Ataxxa, Advantix, Frontline Tri-Act, Vectra 3D
Deltamethrin Scalibor, Beaphar Canishield, Prevendog
Cypermethrin Belfit, Direct, Neostomosan (+ Tetramethrin), Sputop, Butox, Deltanil Pour-on
FenothrinSergeanťs Dual (+ propoxur)
FlumethrinKiltix (+ propoxur), Foresto (+ imidakloprid)
Permethriny a insekticidní přípravky, v nichž jsou obsaženy

Fipronil

V současnosti je fipronil celosvětově nejpoužívanější prostředek proti klíšťatům. Je to kontaktní insekticid působící na kůži zvířete. Nástup jeho účinku je pomalejší než u pyrethroidů a také repelentní účinek je výrazně slabší. Začíná plně působit 12–18 po aplikaci. Působí ale velmi dlouho, protože se obnovuje z mazových žláz. Je málo toxický, dá se použít pro psy i pro kočky a dokonce i pro štěňata a koťata starší dvou dnů věku.

Není ale ani náhodou dokonalý. Je jedovatý pro králíka a rezistence klíšťat je široce rozšířená a běžná. Měsíc už nepůsobí žádný takový spot-on, v lepším případě funguje dva týdny, v horším skoro vůbec.

Přípravků s fipronilem je na trhu obrovské množství. Je asi zbytečné jmenovat je všechny. Kromě prvního a nejznámějšího Frontlinu je to Effipro, Fypryst, Fipron, Flevox a mnoho dalších. Ještě víc přípravků obsahuje fipronil v kombinaci.

Tablety proti klíšťatům

Hitem posledních let jsou tablety proti klíšťatům. Jedná se o novou třídu antiparazitik, takže klíšťata nejsou zvyklá a účinek je velice spolehlivý. Navzdory názvu už jsou tyto léky k dostání i v lékové formě kapky za krk a to jak pro psy, kde je možné si vybrat, tak pro kočky, pro které je určený spot-on.

Bez ohledu na způsob podání fungují stejně. Je to systémové antiparazitikum, látka je v krvi zvířete a klíště je zahubeno až po napití. K jeho smrti dochází dříve než stačí přenést jakékoliv nemoci. Nevýhody jsou zřejmé, přípravky nemají repelentní účinek, takže ošetření zvíře může i tak donést domů nenapité klíště, které může přelézt na lidi.


A u mojí alergické kočky se udělá svědivá boulička i po té krátké chvíli, co klíště saje, ale ta číča je alergická i na obojek Foresto a pak už zbývá pro kočku jen fipronil s omezenou účinností. Nic jiného na trhu není.

Poznámka autora

Všechny tablety proti klíšťatům a spot-ony se stejnou účinnou látkou jsou určené k prodeji pouze v ordinaci veterinárního lékaře.

InsekticidV čem je obsaženJak funguje
FluralanerBravectoHubí klíště do 12 hodin, velmi dlouhý účinek trvající 12 týdnů proti klíštěti obecnému
Afoxolaner Nexgard Hubí klíšťata do 48 hodin, účinek trvá měsíc
Sarolaner Simparica Okamžitě klíště hubí, účinek trvá 5 týdnů
Lotilaner CredelioOkamžitě klíště hubí, účinek trvá měsíc
Tablety proti klíšťatům

Tyto tablety obvykle nefungují na střevní parazity, jen na klíšťata a blechy. Výjimku je psí Nexgard Spectra, Credelio plus a kočičí Bravecto Plus, které působí i proti oblým červům.

Ošetření proti klíšťatům před cestou do zahraničí

Uričtě si nepřejete, aby váš pes během dovolené dostal klíště. Už v jižní Evropě a na Balkáně žije piják hnědý, Rhipicephalus sanguineus, který přenáší kde co včetně malých babésií psů, které se opravdu špatně léčí, ehrlichiózu psů, hepatozoonózu, hemobartonelózu a mnoho dalších nemocí. Proto je ošetření před cestou nutností.

Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *