Přeskočit na obsah

Myší svrab

Myší svrab je nakažlivá kožní nemoc myši domácí, kterou způsobují mikroskopičtí cizopasní roztoči žijící v srsti. Je to nemoc hromadných chovů, které nejsou zoohygienicky úplně na výši, a myšek pocházejících ze zverimexu. Pokud v chovu myším řídne srst a drbou se, příčinou je pravděpodobně svrab.

Myší svrab způsobují parazité přizpůsobení životu na myši. Většina roztočů myší není přenosná na jiná zvířata, ale některé mohou napadnout také morčata, potkany a další drobné savce. Psům, kočkám nebo člověku ale nehrozí žádné nebezpečí.

Původci myšího svrabu

Na mikrofotografii je roztoč zákožka myší
Zákožka myší, Myocoptes musculinus, pozorovaná pod světelným mikroskopem.
Zdroj: Wikimedia Commons

U myší cizopasí hned vícero druhů roztočů, které způsobují svrab. Často se vyskytuje na myši více druhů najednou. Jsou to parazité žijící v srsti, do kůže nepronikají. Živí se chlupy a částečkami pokožky. Protože původci jsou roztoči, latinsky Acari, nemoci se říká také akarióza.

Vůbec nejčastěji se na myších vyskytují tři druhy těchto cizopasníků: trudníkovec myší, trudníkovec Poppův a zákožka myší.

Z nich je nejdůležitější trudníkovec myší, Myobia musculi. To je malý průhledný tvor, mikroskopických rozměrů, dlouhý 300 μm a 190 μm široký. První pár končetin je přeměněný k držení chlupu, další tři pády dlouhých končetin jsou opatřené drápkem. Samičky lepí vajíčka ke kořínkům chlupů, ty líhnou asi za týden. Larvy a nymfy vypadají podobně jako dospělci, akorát jsou menší. Celý vývoj trvá 12 dní.

Trudníkovec Poppův, Radfordia affiis je prakticky totožný živočich, který se od trudníkovce myšího liší v podstatě jen tím, že na končetinách má místo jednoho drápku drápky dva.

Zákožka myší, Myocoptes musculinus, je stejně dlouhá jako trudníkovci, ale je širší, má tvar širokého oválu spíš než protáhlý. K držení chlupů je přeměněný třetí a čtvrtý pár končetin a také ústní ústrojí. Samečkové jsou asi poloviční a čtvrtý pár končetin neslouží k uchopení chlupu, ale samiček. Životním cyklem se neliší od předchozích druhů, jeho délka je asi 14 dní.

Přenos myšího svrabu z jedné myši na druhou

Nemoc se přenáší nejvíce přímým kontaktem mezi myšmi. Roztoči mohou přežít po určitý čas také mimo hostitele v podestýlce. Velice časté je bezpříznakové nosičství, myši mohou být hostitelem roztočů a není to na nich vidět, parazité škodí až při přemnožení.

Přenos svrabu myší na jiná zvířata

Cizopasní roztoči jsou do značné míry hostitelsky specifické. Všechny vyjmenované druhy roztočů parazitují především na myši. Trudníkovec myší může ale napadnout také potkany a domácím myším blízce příbuzné hlodavce. Trudníkovec Poppův vzácně parazituje na potkanech a zákožka myší velice vzácně přelézá na morčata.

Na jiná zvířata mimo hlodavců nebo na člověka se svrab myší nepřenáší.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
Stránky: 1 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *