Otrava lilií je vážná, nezřídka smrtelná nemoc koček, pro které jsou lilie a denivky prudce jedovaté. K otravě dochází u bytových koček, které okoušou lilie ve váze, venkovní kočky se těmto rostlinám dokáží vyhnout. Už několik listů nebo sežraná část květu může způsobit smrtelnou otravu.
Jiná zvířata než kočky se liliemi otrávit nemohou. Pro býložravá zvířata, jako je králík, je zcela neškodná, pes po sežrání většího množství lilie dostane zažívací potíže, ale jinak mu lilie nijak neuškodí.
Jaké lilie jsou jedovaté
Pro kočky jsou toxické všechny druhy lilií a denivek, druhy Lilium spp. a Hemerocallis spp. Co konkrétně způsobuje otravu není známé. Jedná se o ve vodě rozpustnou substanci, která v kočičím těle pravděpodobně prochází nějakou metabolickou přeměnou v něco, co poškozuje ledviny zvířat. Hypotéza toxického metabolitu vysvětluje, proč lilie škodí jen kočkám a ne jiným zvířatům nebo lidem.
Příznaky otravy
Jedovaté množství lilie je dost malé, stačí jeden až dva listy nebo nebo část květu, který je nebezpečnější. Toxický je dokonce i pyl lilie.
Příznaky otravy se projevují záhy, do 12 hodin po požití lilie, často už za několik málo hodin. Kočce je nejprve nevolno, sliní nebo zvrací, nežere a je smutná. Zvracení nejčastěji trvá 2–6 hodin a pak samovolně přestává. Netečnost a nechutenství však trvá.
Asi po 12 hodinách po okousání lilie začne kočka hodně čůrat a za několik dalších hodin trvání zvýšené produkce moči se dostaví dehydratace a nakonec akutní selhání ledvin s naprostou zástavou tvorby moči. Ledviny definitivně selhávají 24–96 hodin po pozření lilií. Je to právě ledvinové selhání, co způsobuje naprosto nepřehlédnutelné příznaky otravy kočky lilií. Znovu se objeví zvracení, kočka zcela zeslábne, není schopná vstát a umírá. Ke smrti dochází za 3–7 dní a bez léčby k ní dochází vždycky.
Léčba
Kočky otrávené lilií lze úspěšně vyléčit, ale jen a pouze, pokud je intenzivní a agresivní léčba, která vždy vyžaduje hospitalizaci, zahájena včas, maximálně do 18 hodin po okousání lilie.
Kočky, které zrovna lilii okousaly, nebo se to stalo před méně než dvěma hodinami, rychlá první pomoc je vyvolání zvracení – i když kočka už zvracela samovolně – a podání živočišného uhlí. Další léčba ale patří do veterinární nemocnice. Kočce se do žíly podává velké množství infuzních roztoků, aby se toxiny naředily a aby nedošlo k dehydrataci během fáze, kdy kočka hodně močí. Hospitalizace by měla trvat aspoň dva dny. Takto léčené kočky by se měly zcela bez následků uzdravit.
Jakmile už došlo k poškození ledvin, změny mohou být nevratné a kočka se sice vyléčí, ale s trvalými následky, které časem povedou k chronickému ledvinovému selhání. No a pokud se kočka dostane k veterináři až ve chvíli, kdy už vůbec nečůrá, je to špatné. Některým snad může pomoci dialýza. Většinou to ale končí utracením nebo úhynem.
Podobné nemoci
Že se jedná o otravu lilií se většinou pozná podle anamnézy. Pokud měla kočka možnost okousat lilie a objeví se u ní akutní selhání ledvin, pak je otrava pravděpodobná. Mnohem lepší pro vyhlídky kočky na život je, pokud si majitel všimne okousané rostliny, léčba pak může začít včas.
Akutní selhání ledvin je otravou způsobené často. Dalšími jedy, které poškozují ledviny a způsobují podobné příznaky je nemrznoucí směs a doma podané lidské léky proti bolesti a horečce. Stejně může vypadat i selhání ledvin při chronickém selhání ledvin. To postihuje především starší kočky a při pravidelných kontrolách krve je zjistitelné dlouho předtím.
Prevence
Jediný spolehlivý způsob, jak zabránit kočce otrávit se lilií, je vyhýbat se jak řezaným, tak hrnkovým liliím, pokud máte doma kočku. Kočka a lilie nepatří do jedné domácnosti!
dobrý den dostala jsem fialovou lilií je také jedovatá pro kočky jako bílá? děkuji
Dobrý den,
všechny lilie a denivky jsou pro kočky jedovaté, bez ohledu na barvu, tvar, druh nebo odrůdu.
MVDr. Ježková