Přeskočit na obsah
Štítky:

Svislé vole je chronické onemocnění volete ptáků, při kterém dochází k trvalé ztrátě svalového napětí ve stěně orgánu a vole ochabuje a často se plní vodnatým kvasícím obsahem. Je to nemoc především krůt, méně často kura domácího, jiné ptáky nepostihuje.

Na první pohled se svislé vole podobá měkkému voleti. Měkké vole je ale akutní, mnohdy léčitelný problém. Svislé vole je naproti tomu těžce řešitelný stav se špatnou prognózou. Odlišnou nemocí volete je tvrdé vole, což je vole ucpané nestravitelným krmivem.

Jak se pozná svislé vole

Nemocní ptáci mají velké, povislé vole, které se nevyprazdňuje při hladovce. vole deformuje siluetu zvířete a vpředu není postižená slepice pěkně zaoblená, ale připomíná spíše cihlu, nebo může vole vystupovat ven a připomínat kýlu. Jeho obsah je obvykle vodnatý, zkvašený, páchnoucí. Celkový zdravotní stav zůstává dlouho nezměněn, ptáci se chovají normálně a žerou.

Porucha vyprazdňování volete ale celkově narušuje trávení. Běžné je postupné hubnutí.

Příčiny svislého volete

Možných rizikových faktorů je hned několik. Je to především neléčené měkké vole, dlouhodobý příjem velkého množství špatně stravitelného krmiva, pití velkého množství vody a nemalý vliv mají i genetické predispozice. Vole může roztáhnout i přežírání, což je častější při krmení granulované krmné směsi.

Sekundárně může svislé vole vzniknout při dlouhodobé částečné neprůchodnosti předžaludku nebo svalnatého žaludku, třeba kvůli cizímu tělesu (provázky, smotek trávy).

Léčba

Svislé vole nelze snadno léčit. Tlumení zánětu sliznice volete neřeší podstatu problému, rozšířenou hadrovitou stěnu volete, která už nemá schopnost se smrštit. Nepomáhá ani vyprazdňování obsahu, to je opět jen dočasné řešení, které se nedotýká příčiny.

Oblíbené drůbeži někdy pomáhá ušití jakési podprsenky, látkového postroje, který vole podepře. Jediná metoda léčby, která může mít trvalejší úspěch, je operativní odstranění „přebývající“ stěny volete. I v tomto případě je prognóza opatrná.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *