Přeskočit na obsah

Vezikulární exantém prasat

Vezikulární exantém prasat je nakažlivé onemocnění prasete, které je ve svých projevech je k nerozeznání od slintavky a kulhavky. Nemoc se v Česku nikdy nevyskytla. Je to nemoc, která trápila prasata ve Spojených státech Amerických v 50. letech 20. století. V roce 1959 se povedla její eradikace a od té doby se nikde na světě neobjevila.

Příčina nemoci

Vezikulární exantém je virové onemocnění. Původcem je kalicivirus zařazený do rodu Vesivirus. Kaliciviry jsou menší neobalené viry s kapsidou ve tvaru pravidelného mnohostěnu. Jméno „kalicivirus“ odkazuje na pohárkovité prohlubně na povrchu virionu. Kalicivirů existuje mnoho druhů. Virus vezikulárního exantému prasat má velice blízko nebo je dokonce totožný s kaliciviry, které napadají mořské savce na Pacifickém pobřeží.

Hostitelé

Kromě prasat je jsou k nemoci vnímaví kytovci a ploutvonožci, koně, skot a primáti včetně člověka. Virus byl izolovaný také z ještěrů, ryb a slávky kalifornské.

Rozšíření choroby

Vezikulární exantém prasat se objevil v Kalifornii ve 30. letech 20. století. V padesátých letech se najednou jeden ze zjištěných sérotypů (kmenů viru) začal šířit i do zbytku Spojených států. Nákaza se šířila především zkrmováním syrových odpadů. Snadno se ale šíří i z jednoho zvířete na druhé.

Eradikační programy vedly k vymýcení onemocnění.

Projevy nemoci

Inkubační doba vezikulárního exantému prasat je až 8 dní dlouhá.

Nemoc se projevuje horečkou a tvorbou puchýřů na rypáku, pyscích, jazyku a sliznici dutiny ústní a také mezi spárky, na patkách a na korunkách. Během jednoho až dvou dnů puchýře praskají a mění se v eroze, které se následně hojí. Nemocná zvířata kulhají a nadměrně sliní. Na první pohled je nemoc nerozeznatelná od slintavky a kulhavky. Celková nebezpečnost je však výrazně menší. Zvířata se obvykle vyléčí, březí nemocné prasnice mohou zmetat.

Diagnostika vezikulárního exantému prasat

Bez laboratorního vyšetření nelze nemoc odlišit od jiných, podobně se projevujících se nemocí, což je především SLAK a dále vezikulární stomatitida a vezikulární choroba prasat.

Loading

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *