Infekční anémie kuřat je nakažlivé onemocnění kura domácího. Virový původce je široce rozšířený v chovech malých i velkých. Nápadné příznaky případného, ale zřídka vyskytujícího se onemocnění, chudokrevnost a zvýšené úhyny, se objevují jen u kuřat do asi tří týdnů věku. Infekce však může poškodit imunitní systém zvířat a tím způsobem infekční anemie kuřat v chovu obecně zhoršuje užitkovost a zdravotní stav chované drůbeže.
Příčina nemoci
Infekční anémie je infekční onemocnění, původcem je virus zvaný CIAV (Chicken Infectious Anemia Virus, virus infekční anémie kuřat). Je to neobalený virus, viriony mají průměr asi 25 nm a přibližně kulovitý tvar s výběžky, díky kterým připomíná v preparátech ozubené kolo. To mu dalo rodové jméno, Gyrovirus.
Uvnitř virové částice se nachází jediné kruhové vlákno DNA s negativní polaritou. Je to jednoduchá forma života, jeho genetická informace kóduje pouze tři geny: Gen pro bílkovinu virového obalu (kapsidu), gen pro protein, který jej pomáhá sestavit a pak pro látku, která donutí infikovanou buňku k sebevraždě. Jedině tak dojde k uvolnění nově vzniklých virionů. Původně byl CIAV zařazený do čeledi Circoviridiae, ale od cirkovirů se liší v organizaci genů a v dalších detailech a proto je nově řazen do zvláštní čeledi Anelloviridae.
CIAV je neuvěřitelně odolný ve vnějším prostředí a odolává do obrovské míry i dezinfekčním prostředkům.
K jeho inaktivaci je potřeba vysokých koncentrací a dlouhých expozičních časů:
- Roztok NaOH o síle 0,1 mol/l virus při 15 °C ničí za 24 hodin
- 1% glutaraldehyd při pokojové teplotě jej ničí za 10 minut
- 50% roztok fenolu inaktivuje CIAV za pět minut
- 5% formaldehyd vyžaduje při pokojové teplotě k úplné inaktivaci 24 hodin
- 10% chlornan sodný při 37 °C zničí virus za dvě hodiny
Kromě toho jsou účinnou dezinfekcí roztoky s pH 2 a ve vodním mediu virus ničí také 15 minut pobytu v teplotě 100 °C. Při 80 °C je inaktivace jen částečná. Vedlejší živočišné produkty obsahující virus ke ztrátě infekčnosti vyžadují teplotu uvnitř masa minimálně 95 °C po dobu 30 minut. CIAV dokáže přežít vyplynování hal formaldehydem.
Vnímaví živočichové
Infekční anémie kuřat je nemoc pouze kura domácího. Na jiná domácí zvířata nebo na člověka není přenosná.
Protilátky proti nemoci, bez rozvoje onemocnění, byly nalezeny u japonských křepelek a kavek.
Přenos infekční anémie kuřat
Nemoc se přenáší z jednoho zvířete na druhé přímo, fekálně-orální cestou. V hejnu se šíří pomalu. Kromě trusu se virus vylučuje také do semena kohoutů a do kožních buněk v perových váčcích.
Veliký význam má vertikální přenos. Pokud se dospělá neimunní nosnice setká s nákazou, po dobu tří až devíti týdnů vylučuje virus do vajec, ze kterých se líhnou nakažená kuřata. V určitém procentu případů k vertikálnímu přenosu dochází i od imunních matek, ale taková kuřata jsou chráněná před infekcí mateřskými protilátkami.
Inkubační doba infekční anémie kuřat
Inkubační doba je asi 10 dní dlouhá.
Příznaky onemocnění
Zjevné příznaky nemoci se objevují pouze u kuřat.
U kuřat nakažených ve vejci se po uplynutí inkubační doby rozvíjí chudokrevnost, hematokrit klesá na 10–20 % (normální je nad 29 %). Kuřata jsou bledá a méně aktivní. Mezi desátým a dvacátým dnem věku dosahují také menších hmotnostních přírůstků.
Po 20. dni věku netečnost mizí a po měsíci už je hodnota hematokritu v normálním rozmezí. Krevní obraz se vrací do úplného normálu po 40. dni po infekci.
V hejnu kuřat neprobíhá nemoc nijak dramaticky, spíše jako přechodné zhoršení užitkovosti a mírné zvýšení úhynů. Mortalita, pokud se objeví, nepřesahuje 30 %.
Onemocnění vykazuje nápadnou věkovou rezistenci. Odolnost proti rozvoji chudokrevnosti po infekci se rozvíjí už během prvního týdne života a je kompletní nejpozději ve třetím týdnu věku. Věková tolerance souvisí s tím, že starší kuřata už si proti nemoci dokáží vytvořit dostatek vlastních protilátek.