Izosporóza koček je střevní onemocnění kočky domácí, způsobené parazitickými prvoky. Jedná se v podstatě o střevní kokcidiózu koček.
Je to nemoc častá, ale naštěstí nepříliš nebezpečná. U starších zdravých zvířat je obvyklý bezpříznakový průběh. Viditelné potíže působí hlavně koťatům a mladým kočkám. Projevuje se hubnutím a vodnatým průjmem.
Na jiná domácí zvířata cizopasníci přenosní nejsou.
Příčina nemoci
Izosporóza koček je infekční, nakažlivé onemocnění. Původcem je cizopasný jednobuněčný organismus patřící mezi kokcidie. V minulosti byly tyto střevních kokcidie zařazeny do rodu Isospora – proto izosporóza. V současném pojetí patří do rodu Cystoisospora. U kočky škodí dva různé druhy: C. felis a C. rivolta.
Cystoisospory jsou jednohostitelské kokcidie s přímým životním cyklem. K rozmnožování vyžadují buňky hostitele – dělí se uvnitř enterocytů, buněk, které vystýlají střevní sliznici a tvoří střevní klky. Obvyklým místem cizopasení je kyčelník, poslední úsek tenkého střeva.
Nejprve probíhají tři generace nepohlavního množení a pak jedno kolo rozmnožování pohlavního. Výsledkem pohlavního množení je spora, oocysta. Ta se s trusem dostává do vnějšího prostředí, kde dozrává. Pak je infekční pro další hostitele.
Velikost oocyst | Prepatentní perioda | Patentní perioda | |
---|---|---|---|
C. felis | 43×32 μm | 7–11 dní | 10–11 dní |
C. rivolta | 25×21 μm | 4–7 dní | > dva týdny |
Zralé oocysty rodu Cystoisospora obsahují dva váčky, sporocysty, uvnitř každé jsou čtyři prvoci připravení infikovat další střevní buňky, sporozoité.
Oocysty mají vejčitý tvar, hladkou stěnu, nemají mikropyle ani polární granula. C. felis má oocysty nažloutlé nebo lehce dohněda, ty od C. rivolta jsou bezbarvé nebo nahnědlé. Liší se na první pohled také velikostí, oocysty C. felis jsou výrazně větší.
Na vzduchu při 20 °C oocysty dozrávají za 40 hodin, při 30 °C už za 12 hodin.
Hostitelé
C. felis a C. rivolta jsou hostitelsky specifické a jejich hostiteli jsou pouze kočkovité šelmy: kromě kočky domácí také kočka divoká, ocelot, serval, rys, jaguár, tygr a lev.
Přenos
Izosporóza koček se může šířit jako typické fekálně-orální infekce: Kočky se nakazí spolknutím zralých oocyst ze znečištěného krmiva, vody nebo prostředí zvířat.
Možný je ale i jiný způsob. Pokud zralou oocystu pozře myš, potkan nebo křeček či další podobná zvířata, sporozoité v jeho těle vytvoří cystu v mízních uzlinách. Takový živočich se stane tzv. paratenickým hostitelem. Kočka získá cizopasníky sežráním takového hostitele.
Je zajímavostí, že paratenickým hostitelem kočičích kokcidií se může stát i pes domácí.
Jak se izosporóza koček projevuje?
C. felis je patogenní především pro koťata. Středně silná infekce koťat ve věku 6–13 týdnů se projevuje méně formovaným trusem a průjmem typu tlustého střeva (časté nucení na defekaci). Průjem může být až vodnatý. Trus může obsahovat hlen nebo vločky krve. Běžné je hubnutí.
Při silnějších infekcích se může přidat snížená chuť, bolest břicha, zvracení a hrozí i dehydratace a úhyn. Těžký průběh může izosporóza mít u koťat mladších než 4 týdny. Pro velice mladá koťata je nebezpečná také infekce způsobená C. rivolta.
U starších koťat a dospělých zdravých koček izosporóza probíhá obvykle bez příznaků. Žádné potíže cizopasníci nepůsobí ani svým paratenickým hostitelům.
Diagnostika
V trusu nemocných zvířat jsou při flotačním vyšetření pod mikroskopem vidět charakteristické oocysty. Parazité ale nemusí být nutně příčinou pozorovaného onemocnění.
Izosporóza bývá navíc kombinovaná s dalšími střevními parazitózami, jako je škrkavčitost, trichomoniáza nebo giardióza. Všechny tyto nemoci mohou také způsobit průjem nebo hubnutí. Průjem koťat navíc způsobují i bakterie a viry.
Co se oocyst týče, podobné jsou oocysty jiné kokcidie, a tou je Toxoplasma gondii. Ty jsou ale výrazně menší.
Léčba izosporózy koček
U většiny zvířat je izosporóza mírné a přechodné onemocnění, ze kterého se kočky samy vyléčí. Prognóza je obvykle vynikající. Léčba snižuje počet vylučovaných oocyst a tím pádem i kontaminaci prostředí.
Nejčastěji se používá ponazuril, který je společně s odčervovadlem emodepsidem součástí léku Procox, určeného k léčbě střevní kokcidiózy psů. U koček se s úspěchem používá off-label.
Prodělání nemoci nechrání před další infekcí, pouze opakování klinických příznaků.
Prevence
Oocysty jsou ve vnějším prostředí dosti odolné a neničí je ani běžné dezinfekční prostředky. V domácnostech je nejlépe neutralizuje čištění parou. Užitečné je odkliz trusu tak často, aby nestačilo docházet ke sporulaci oocyst.
V útulcích a chovných stanicích je možné koťata léčit ponazurilem preventivně.